562 osoby online (365 desktop_mac) (197 stay_primary_portrait)

Domowy trening kardio

30.11.2011

Domowy trening kardio

Nie musisz korzystać z siłowni, ani nawet wychodzić z domu, by zaplanować trening kardio. Wykorzystaj sprzęt, którym dysponujesz, albo poszukaj nowych pomysłów. Nie nudź się; nuda to wróg treningowego sukcesu.

Co to jest trening kardio?

Są to ćwiczenia, które pozwalają nie tylko wzmacniać organizm, ale też redukować ;ub utrzymywać stałą masę ciała. Powinny być one tak zaplanowane, by zmusić do pracy duże grupy mięśni. Istotne jest również utrzymanie odpowiedniego tętna. Powinno ono równać się ok. 75 % tętna maksymalnego. W kontroli tętna pomoże pulsometr.

O czym pamiętać?
Aby ćwiczenia w domowym zaciszu były równie skuteczne jak te w fitnessowym klubie, niezbędna jest determinacja szczególnie, jeśli decydujemy się na trening w pojedynkę. Do tego należy pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie, która sprawi, że szybciej uzyskamy wymarzony efekt. Ćwiczenia domowe będą również dobrym zastępstwem treningu na powietrzu, na przykład wtedy, gdy pogoda uniemożliwia wyjście na trening.

Trening ze sprzętem
Profesjonalne sprzęty to jeszcze nic. Najwięcej zależy od nas – czy będziemy potrafili z niego dobrze skorzystać. Do dyspozycji są:

  • stepper – wchodzenie po schodach nie musi być nudne; przekonasz się o tym, korzystając ze steppera, regulując wysokość, tempo i stopień trudności treningu. Stepper mobilizuje do pracy przede wszystkim dolne partie ciała.
  • bieżnia – pamiętaj na niej o prostej sylwetce oraz harmonijnych ruchach i… idź, maszeruj, biegnij – jak tylko wolisz i z prędkością, jaką wybierzesz. Wzmocnisz w ten sposób całe ciało i popracujesz nad układem oddechowym i krwionośnym.
  • rowerek – ćwiczenie na nim należy do jednych z łatwiejszych i najkorzystniejszych organizmu. Regulować możemy tempo z jakim jedziemy, a także wyznaczyć długośc trasy oraz czas, w który chcemy ją pokonać. Pamiętaj, że ważne podczas treningu na rowerku stacjonarnym jest ustawienie prawidłowej wysokości siodełka.
  • orbitrek – nazywany też maszyną eliptyczną; to urządzenie będące połączeniem bieżni i rowerka. Angażuje do pracy wiele mięsni, a szczególnie mięśnie nóg i pośladków. W porównaniu z bieżnią nie obciąża nadmiernie stawów. Jeśli orbitrek wyposażony jest w dźwignie do pracy rąk, w treningu wezmą też udział mięśnie ramion i tułowia.
  • step –wchodzenie i schodzenie ze stopnia zmusza do pracy przede wszystkim mięśnie nóg i pośladków oraz łydek.
  • wioślarz – to jedna z najlepszych maszyn do treningu kardio! Angażuje w wysiłek niemal wszystkie partie ciała, także pleców, ramion i brzucha.

Ćwiczenia bez sprzętu

  • chodzenie po schodach – mieszkanie w bloku lub piętrowym domu naprawdę się opłaca! Chodzenie po schodach świetnie wpływa na poprawę kondycji fizycznej.
  • taniec – ćwicz tak, jak czujesz najlepiej. Wybierz muzykę, która dodaje ci energii – to może być cha-cha albo samba. Im szybsze tempo muzyki i twoich ruchów, tym wyższe tętno i tempo spalania kalorii.
  • aerobik – zestawy treningów przygotowane na płytach DVD lub znalezione w internecie – wszystkie one będą miały dobry wpływ na ciebie, o ile dostosujesz je do swoich możliwości.

Jak ćwiczyć?
Ćwicz regularnie – warto zaplanować minimum trzy półgodzinne treningi w tygodniu. Każdy powinien być poprzedzony 5-15-minutową rozgrzewką, która przygotuje organizm na dalszy wysiłek. Pamiętaj też, by postawić na aktywność, którą lubisz – będzie to dobry start i łatwiej będziesz się mobilizować do regularnych treningów. Traktuj swój trening w domu poważnie – przygotuj przestrzeń i dopilnuj, by nic cię nie rozpraszało podczas ćwiczeń.

Autor: Zoja Pietas

« fitness

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego