543 osoby online (353 desktop_mac) (190 stay_primary_portrait)

Bieg po sprawniejszy mózg

20.01.2017

Bieg po sprawniejszy mózg

Wiele osób, jako postanowienie noworoczne obrało sobie za cel zacząć regularnie biegać albo zdobyć w nowym roku wymarzone 10, 20 km. Jednak niektórym z nas, aby je zrealizować potrzeba nie tylko chęci, ale również świadomości pozytywnego oddziaływania aktywności fizycznej na organizm człowieka. W dalszym ciągu nie czujesz się w pełni przekonany? W takim razie mam dla Ciebie bombową informacje. Ostatnie badania przeprowadzone w oparciu o wyniki rezonansu magnetycznego, pokazały, że mózg osób aktywnie spędzających czas np. biegaczy, wykazywał większą łączność funkcjonalną, niż u osób, które prowadzą siedzący tryb życia.

 

W listopadzie 2016 roku w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience opublikowano badanie, które pomaga zrozumieć, w jaki sposób aktywność fizyczna oddziałuje na pracę mózgu.

Trening umiejętności motorycznych (związanych m.in. z koordynacją) wiąże się ze zmianami w strukturze i funkcjonowaniu mózgu. W szczególności dotyczy to czynności wykonywanych systematycznie i wytrwale, np. nauka gry na pianie, skrzypcach itp. Długotrwały trening może prowadzić do powstania pozytywnych zmian strukturalnych w obszarach mózgu, które są związane z funkcją motoryczną, a także w obszarach zaangażowanych w odczucia zmysłowe, proces planowania czy koncentrację uwagi.  Ostatnie prace wykazały również, że uprawianie sportu wymagającego dużej koordynacji ręka - noga np. golf, gimnastyka czy tenis, a także powtarzalne ćwiczenia aerobowe, mogą wpłynąć na poprawę pracy mózgu.

Badacze z Uniwersytetu w Arizonie skupili się na sprawdzeniu oddziaływania sportów wytrzymałościowych na funkcjonowanie mózgu, w szczególności w grupie młodych dorosłych. Dowiedli, iż mózg osoby wykonującej ćwiczenia aerobowe np. bieganie, wykazywał lepszą łączność funkcjonalną – połączenie pomiędzy odrębnymi obszarami mózgu – w szczególności części odpowiadającej między innymi za planowanie, podejmowanie decyzji czy umiejętność podzielności uwagi, w porównaniu do osób nieuprawiających sportu. Badanie polegało na porównaniu wyników rezonansu magnetycznego grupy składającej się z mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat, biegających regularnie, do osób w tym samym przedziale wiekowym, ale niewykonujących żadnej dodatkowej poza codziennymi czynnościami aktywności fizycznej, przez co najmniej rok.

Jak się okazuje bieganie może mieć zbawienny wpływ nie tylko na Twój wygląd czy samopoczucie, ale przede wszystkich może odgrywać ważną rolę w usprawnieniu funkcjonowania mózgu.

Niestety procesy degeneracyjne jakie zachodzą z wiekiem w organizmie dotyczą również pracy mózgu. Badacze informują, iż u osób w średnim wieku występują zmiany, także związane z łącznością funkcjonalną, której zaburzenia są zauważalne między innymi u osób z chorobą Alzheimera czy innymi chorobami neurodegeneracyjnymi np. demencja itp. Powyższe badanie pozwoliło badaczom zgłębić informacje, w jaki sposób można zapobiec rozwojowi owych nieprawidłowości. Okazuje się, że wykonywanie systematycznej aktywności fizycznej w młodym wieku, może się okazać receptą na powyższy problem.  Właśnie dzięki nowym połączeniom nerwowym, a także ich większej ilości, powstających podczas treningu, mamy możliwość wdrożenia profilaktyki w zakresie chorób neurodegeneracyjnych.

Dlatego warto już dziś zatroszczyć się o własne zdrowie, przyszłość swojej rodziny i bliskich osób. Włożenie wysiłku fizycznego i poświęcenie nieco czasu na regularne uprawianie sportu okazuje się być bezcenne. Już dziś rozpocznij bieg po sprawniejszy mózg i lepsze samopoczucie. Czas start!

 

Źródło:

David A. Raichlen, Pradyumna K. Bharadwaj, Megan C. Fitzhugh, Kari A. Haws, Gabrielle-Ann Torre, Theodore P. Trouard, Gene E. Alexander. Differences in Resting State Functional Connectivity between Young Adult Endurance Athletes and Healthy Controls. Frontiers in Human Neuroscience, 2016; 10

« bieganie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego