Chcesz być fit? Pomoże ci twój smartphone!
02.10.2012
Każdy może pobrać na swój telefon aplikację fitnessową, ale kluczem do sukcesu jest sposób, w jaki się używa tego typu oprogramowania i samego telefonu.
Oto 5 sposobów na najlepsze wykorzystanie takich aplikacji i samego smartphone'a. Dzięki nim będziesz bardziej fit, schudniesz, będziesz lepiej spać i na własne oczy zobaczysz swoje postępy w dążeniu do zdrowia.
1. Korzystaj z przypomnień
Ustawiasz alarm, który sygnalizuje ci zbliżające się spotkania biznesowe i inne ważne wydarzenia? Rób to samo w kwestiach dbania o siebie. Niech telefon przypomni ci o porze wzięcia leku, czy suplementu witaminowego, niech przypomina o porze zjedzenia posiłku i rozpoczęcia treningu. Jeśli brakuje ci snu, a lubisz zasiedzieć się do nocy przed telewizorem, ustaw na stałe alarm, mobilizujący się do chodzenia spać o rozsądnej porze. Jeżeli pracujesz na siedząco, możesz ustawić alarm, który 2-4 razy w ciagu dnia da ci znać, że czas wstać od biurka i przespacerować się po biurze, schodach, czy na świeżym powietrzu.
2. Jedz zdowiej
Program Fooducate pozwala szybko sprawdzić, co kryje się w produkcie, który zamierzasz kupić. Wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu, a smartphone oceni, czy produkt jest dla ciebie zdrowy, a nawet podpowie lepszą alternatywę. Z kolei FoodFacts jest aplikacja, która pomoże ci ocenić wartość odżywczą przepisu kulinarnego. Oczywiście są to programy dla osób, które znają język angielski. Niestety ciagle jeszcze jest mało tego typu aplikacji w języku polskim, ale stale ich przybywa, więc może wkrótce będziemy mieć do dyspozycji ich polskie odpowiedniki.
3. Korzystaj z timera
Wydaje ci się, że nie masz czasu na trening, ani na ugotowanie czegoś zdrowego? Zrób eksperyment i mierz czas trwania czynności, które wykonujesz w ciągu dnia. Zobacz ile czasu marnujesz przed lustrem, ile na pogaduszkach przez telefon, a ile przed komputerem i telewizorem. W dokonaniu pomiarów pomoże ci timer w telefonie. Może warto zacząć lepiej zarządzać czasem, by mieć go więcej na ważne dla zdrowia aktywności? Korzystaj z timera także podczas spacerów z psem, czy treningu i zobacz, ile czasu w ciągu dnia przeznaczasz na ruch.
4. Śledź postępy
Aplikacje fitnessowe mogą służyć do kontroli treningów. Możesz sprawdzać szybkość biegu, liczbę kroków, pokonany dystans, przewyższenie, trasę, czas wysiłku, liczbę spalonych kalorii. Wszystkie dane możesz publikować w sieci, np. na portalach społecznościowych, dzięki czemu masz szansę zyskać wsparcie znajomych. Niektóre aplikacje, np. CardioTrainer pozwalają rywalizować z innymi użytkowanikami programu. Aplikacja Nike+ zbiera dane o twoich biegach i bazując na celu, do jakiego dążysz, pomaga ci planować kolejne treningi.
Jeśli stosujesz treningi interwałowe, możesz korzystać z aplikacji HIIT Soundtrack Timer, który pozwala zaprogramować czas trwania interwałów, ich liczbę, a przy tym da ci znać o upływającym czasie wybraną przez ciebie muzyką.
5. Zmotywuj się
Chcesz wreszcie zmobilizować się do porannych treningów? Nagraj swój głos mówiący: wstawaj leniu, czas ruszyć tyłek i poćwiczyć. Chyba nie chcesz być gruby/a i słaby/a?
Niech ten komunikat budzi cię w dni treningowe zamiast normalnego sygnału budzika :)