553 osoby online (359 desktop_mac) (194 stay_primary_portrait)

Czy po menopauzie warto ćwiczyć?

21.03.2018

Czy po menopauzie warto ćwiczyć?

Mam nadzieję, że większość z was od razu po przeczytaniu pytania odpowiedziało na nie twierdząco. Chciałabym, aby kobiety w okresie okołomenopauzalnym również tak odpowiedziały. Niestety statystyki pokazują, iż niewielki odsetek kobiet po menopauzie uprawia jakąkolwiek aktywność fizyczną. Jest to wielki błąd, ponieważ to właśnie one mogą odnieść szczególne korzyści z uprawiania sportu. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do lektury.

Pamiętacie moment kiedy po raz pierwszy zaczęliście ćwiczyć? Pełni motywacji, z wizją zgrabniejszego ciała wybraliście się na siłownię, czy salę fitness. Szybki efekt, widoczny gołym okiem dodawał wam energii i chęci do kolejnych treningów. Po pewnym czasie efekty przestały być tak spektakularne co podcięło wam skrzydła i po pierwotnej motywacji zostały tylko wspomnienia. Mam rację?  Tak to już jest. Organizm na nowe  bodźce reaguje bardzo szybko, jednak z czasem się przyzwyczaja i o efekty znacznie trudniej. Nasze oczekiwania wręcz przeciwnie - rosną. Ten dysonans powoduje frustrację i zniechęcenie do podejmowania kolejnych prób walki o piękną sylwetkę.

Nie bez przyczyny zwrócę się teraz do płci pięknej. Nie odkryję Ameryki mówiąc, że to my kobiety mamy nieco trudniej w walce o fit figurę. Mniej testosteronu, więcej estrogenów, wyższy poziom tkanki tłuszczowej, konsekwencje cyklu miesięcznego - huśtawki nastrojów, bolący dół brzucha, migreny..to wszystko sprawia, że potrzebujemy podwójnej motywacji, żeby pójść na trening, trzymać dietę i osiągać satysfakcjonujące efekty.

Nie jedna z was zapewne w tym momencie by dodała: "..a po menopauzie to już w ogóle niemożliwe, żeby schudnąć". I tu was zaskoczę!

Okazuje się, że kobiety świeżo po menopauzie mogą osiągnąć nawet lepsze efekty dzięki aktywności fizycznej niż ich młodsze koleżanki. Badanie które temu dowodzi zostało  przeprowadzone przez profesor Hellsten oraz jej zespół z Uniwersytetu w Kopenhadze i opublikowane w Journal of Physiology.

W badaniu brało udział 36 kobiet w średnim wieku, przed i pomenopauzalnym. Rozpiętość wiekowa badanych wynosiła zalewie kilka lat. Po 12-tygodniowym badaniu polegającym na regularnej intensywnej jeździe na rowerze profesor Hellsten i jej zespół określili wpływ treningu na mięśnie i naczynia krwionośne kobiet za pomocą serii testów fizjologicznych. Aby przyjrzeć się zmianom molekularnym, pobrali próbki tkanek z mięśni uda badanych kobiet.

Okazało się, że ciało kobiet po menopauzie miało nieco wyższą wrażliwość na aktywność fizyczną. Przyczyna większej wrażliwości mięśni i lepszej reakcji naczyń krwionośnych na wysiłek fizyczny u kobiet świeżo po menopauzie może dotyczyć szlaków przekazywania sygnałów na poziomie komórkowym. Aczkolwiek potrzeba więcej badań w tym kierunku aby ustalić dokładną przyczynę tego zjawiska.

Jednak nie przyczyna, a sam efekt i wnioski jakie można wyciągnąć z tego badania są dla nas najbardziej istotne. Jak widać kobiety w każdym wieku mogą czerpać korzyści z aktywności fizycznej. Niezależnie od poziomu hormonów, czy wieku warto uprawiać sport ponieważ pozwala on nie tylko osiągnąć korzyści zdrowotne ale i wizualne, które wpływają na lepsze samopoczucie, postrzeganie samej siebie a to z kolei warunkuje postrzeganie nas przez innych. Jeśli chcesz, być uważana za energiczną, zdrową, szczęśliwą, sprawną fizycznie to po prostu taka bądź! Uda ci się to tylko i wyłącznie dzięki regularnej aktywności fizycznej, zdrowej diecie i pozytywnemu nastawieniu do otaczających cie ludzi oraz świata.

 

autor: mgr Marta Wojda

źródło: Michael Nyberg et al. Leg v ascular and skeletal muscle mitochondrial adaptations to aerobic high - intensity exercise training are enhanced in the early postmenopausal phase. Journal of Physiology, Accepted Article, 2017

« bieganie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego