348 osób online (226 desktop_mac) (122 stay_primary_portrait)

Dobre wieści!

03.10.2012

Dobre wieści!

Ten hormon nie ma nawet jeszcze polskiej nazwy. Chodzi o FNDC5 zwany po angielsku irisin. Możesz go wytworzyć i podnieść tempo metabolizmu!

Irizin (spolszczmy nazwę hormonu do iryzyny – będzie nam łatwiej) to niedawno odkryty hormon produkowany przez komórki mięśniowe, który odgrywa u myszy niebagatelną rolę w pojawianiu się wskutek aktywności fizycznej zmian korzystnych dla zdrowia. Iryzyna ma bowiem zdolność zamiany zwykłej tkanki tłuszczowej w aktywny metabolicznie tłuszcz brązowy, który przyspiesza tempo metabolizmu!

Dołącz do nas na Facebooku

Dr Mantzoros z Beth Israel Deaconess Medical Center, Harvard Medical School, odkrył rolę, jaką iryzyna pełni u ludzi. Okazuje się, że jej poziom bezposrednio odzwierciedla masę mięśniową – im więcej iryzyny tym większa masa mięśniowa. Stwierdzono też, że bez wątpienia jest to hormon wydzielany przez komórki mięśniowe, i że reagularna aktywność fizyczna podnosi jej poziom we krwi (badania trwały 8 tygodni i zastosowano w nich trening sprinterski). Badania pozwoliły też stwierdzić, że poziom iryzyny wpływa na masę mięśniową (zwiększa ją) i tempo metabolizmu u zwykłych ludzi.

Oczywiście konieczne są dalsze badania, aby odkryć mechanizm stojący za tymi zmianami. Jednak fakt, że aktywność fizyczna powoduje wydzielanie iryzyny zdolnej do zamiany zwykłego tłuszczu w tłuszcz brązowy u myszy (podejrzewa się, że u ludzi także) oraz że potrafi zwiększać masę mięśniową i stymulować metabolizm to dodatkowy bodzieć do tego, by ruszyć się z fotela.

Przeczytaj także materiały związne z tłuszczem brązowym:

Lek przeciw otyłości znajduje się w skórce jabłka!

Co wiesz o tłuszczu?

« fitness

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego