350 osób online (227 desktop_mac) (123 stay_primary_portrait)

Eko fitness

05.10.2012

Eko fitness

Moda na ekologię objęła też fitness. Będziemy ją popierać, bo choć bycie eko nie zawsze oznacza oszczędności finansowe, to zwracanie uwagi na to, by nie zatruwać środowiska naturalnego, jest ważne!

Oto 10 sposobów na eko fitness. Nie wszystkie z nich jest sens od natychmiast wcielać w życie.  Na przykład nie warto wyrzucać jeszcze dobrej maty do jogi, by zamienić ją na ekologiczną. Na „zieloną" matę pzyjdzie czas, gdy zużyje się ta, której obecnie używasz. Inne porady możesz od razu zastosować i zrób to, bo każde działanie na rzecz ochrony środowiska jest w dzisiejszych czasach na wagę złota.

1. Używaj odzieży oddychające, ale nie byle jakiej
Na rynku jest cała masa bielizny i ubrań dla sportowców. Ich zaletą jest to, że ułatwiają odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Wybierając tego typu strój można kupić odzież z włókien sztucznych lub naturalnych. Ten drugi wybór jest wyborem ekologicznym. Co kupować? Ubrania ze organicznej bawełny, naturalnego fleece'u. Inne możliwości: tkaniny bambusowe – szybko schną, z soi – antybakteryjne, z wełny merynosów – trwałe, nie „gryzą", działają antybakteryjnie.

2. Uważaj na plastiki
Sprawdzaj oznaczenia butelek, w jakich kupujesz wodę, i bidonów, w których nosisz wodę na trening. Unikaj tych oznaczonych symbolem BPA, PC 7 lub „7" w trójkącie – zawierają szkodliwy dla ciebie i środowiska bisfenol A. Wybieraj bidony i kubki aluminiowe lub z nierdzewnej stali, koniecznie bez symbolu BPA! Zwracaj uwagę na to, jakie oznaczenia znajdują sie butelkach, w których kupujesz wodę.

3. Zmień siłownię na zieloną
Poszukaj fitness klubu, który stosuje pro ekologiczne praktyki – twoje członkostwo w nim będzie manifestacją twojej troski o środowisko. Nie jesteś skłonny do takiego posunięcia? Wpłyń na osoby zarządzające klubem, aby przyjęto w nim ekologiczne procedury: oszczędne gospodarowanie ręcznikami, pojemniki do sortowania śmieci, sprzedaż bidonów wielorazowego użytku, wyłączanie telwizorów, gdy nikt z nich nie korzysta, stosowanie energooszczędnych żarówek. W USA powstają sale do ćwiczeń, w których wykorzystuje się energię, którś produkują ludzie ćwiczący na maszynach kardio. My pewnie na takie rozwiązania jeszcze musimy poczekać parę lat.

4. Odsyłaj stare buty do recyklingu
Twoje stare buty do biegania nie muszą zasilać wysypiska śmieci. Mogą dostać nowe życie w postaci tartanu, powierzchni kortu tenisowego, czy mat wyściełających place zabaw dla dzieci. Niektóre buty, choć już nie przydatne ich właścicielom mogą zostać przekazane biednym i bezdomnym. Kupując nowe buty zwróć uwagę, czy choć w części zostały wyprodukowane z materiałów pochodzacych z recyklingu.
Adres na jaki można przesyłac zużyte buty sportowe:
RAS/IOK afvalbeheer
ATTN: Els
Ambachtstraat 4A
2450 Meerhout
Belgium
Niestety za koszt przesyłki zapłacisz sam.

5. Spalaj kalorie, nie benzynę
Zawsze kiedy możesz, przesiadaj się z samochodu na rower, rolki, hulajnogę, albo idź na piechotę. Jazda na rowerze w średnim tempie przez 30 minut pozwala spalić 220 kcal, szybki, 20-minutowy spacer to wydatek 90 kcal. Ograniczając jazdę samochodem mniej zanieczyszczasz powietrze, więc ty sam i inni możecie oddychać lepszym powietrzem.

6. Zrezygnuj z napojów i przekąsek energetycznych
Słodzone napoje nergetyczne, batoniki i żelki to przetworzona żywność i opakowania, które trafią na śmietnisko. Zastąp je zdrową żywnością: suszonymi owocami, orzechami, pełnoziarnistymi płatkami, winogronami i wodą. Będziesz zdrowszy, twoje środowisko też!

7. Ćwicz jogę na naturalnej macie
Wybierz taką, która wykonano z materiałów z recyklingu, a jeszcze lepiej z juty, bawełny lub konopii. Ulegają one biodegradacji i nie narażają cię na bezpośredni kontakt ze szkodliwymi chemikaliami używanymi do produkcji syntetycznych mat (te z oznaczeniem PVC). Maty oznaczone zymbolem TPE nie zawierają PVC, są antypoślizgowe, nie wchłaniają wilgoci i są bardzo trwałe.

8. Odstraszaj owady i opalaj się ekologicznie
Repelenty wyprodukowane z eukaliptusa mają taką samą skuteczność jak te, które zawierają niskie stężenie DEET (DEET jest substancją chemiczną uznawaną za najskuteczniejszą w walce z owadami).
Zamiast stosować filtry przeciwsłoneczne, unikaj słońca miedzy godziną 11 a 15, albo chroń skórę ubraniami i czapkami z daszkiem. Nie obejdziesz się bez filtra UV? Kup ten z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu – są bezpieczne dla dorosłych i dzieci, zawierają mniej chemikaliów.

9. Ćwicz nie tylko dla siebie
Zapisz się na imprezę sportową, której przyświeca ekologiczny cel. Biegnij aby ratować wieloryby albo pandy. Zorganizuj spacer połączony ze sprzątaniem śmieci w parku, czy pobliskim lesie – poproś lokalne władze o wsparcie, ot choćby o odbiór zebranych śmieci. Sadź drzewa, pomagaj konserwować górskie szlaki. Możliwości jest mnóstwo, trzeba tylko chcieć coś dla środowiska zrobić

10. Idź na masaż
A jak cię nie stać, poproś bliską ci osobę o taką usługę. Rozluźnisz w ten sposób mięśnie, a twój organizm wyprodukuje substancje przeciwbólowe i poprawiające samopoczucie, które mają szansę uchronić cię przed przyjmowanie leków, a środowisko naturalne przed śmieciami, w jakie zamienią się przeterminowane medykamenty i opakowania po nich.

« fitness

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego