352 osoby online (229 desktop_mac) (123 stay_primary_portrait)

Idealne tempo biegu

22.10.2012

Idealne tempo biegu

Biegaczu! Jeśli twoje ciało sygnalizuje, że biegniesz za wolno albo za szybko, posłuchaj go, bo z pewnością ma rację.

Badania naukowe opublikowane na łamach Journal of Human Evolution pokazują, że efektywność biegu zależy od jego prędkości, i że każdy człowiek ma własną, indywidualną prędkość biegu, przy której jest w stanie pokonać maksymalny dystans z możliwym najmniejszym wysiłkiem.

Choć może się to wydać mało odkrywcze, ale dopiero niedawno udowodniono, że przebiegnięcie tego samego dystansu z małą i dużą prędkością (czyli dłużej trwajacy, ale wolniejszy bieg i trwajacy krócej, ale szybszy bieg) to nie to samo, bo wymagają innego wydatku energetycznego.

Dotychczasowe przekonania brzmiały następująco:
Szybki bieg jest męczący i wymaga dużego wydatku energetycznego. Jednak szybkie tempo oznacza krótszy czas wysiłku, bo szybciej dobiega się do końca wyznaczonego dystansu.
Bieg wolniejszy jest mniej męczący i zużywa mniej energii, ale pokonanie wyznaczonego dystansu będzie trwało dłużej. Zatem mniejszy wysiłek, ale trwający dłużej wymaga podobnego wydatku energetycznego, co szybki, krótszy bieg na tym samym dystansie.

Dołącz do nas na Facebooku

Ten sposób myślenia zmieniły badania przeprowadzone przez karen Steudel i Carę Wall pracujące na Seattle Pacific University. Odkryły one, że wydatek energetyczny zależy przede wszystkim od tempa biegu, a nie jego czasu trwania. To oznacza, że istnieje pewna prędkość optymalna, która wymaga najmniejszego nakładu sił i energii.
Naukowcy poszukiwali najwyższej efektywności biegu, mierząc wydetek energetyczny osób biegnących w różnym tempie na bieżni mechanicznej. Udało się im znależć dla każdego badanego prędkość powyżej i poniżej której wydatek energetyczny wzrastał. Z badań tych wynika, że optymalne tempo biegu dla mężczyzn wynosi około 13 km/h i 10,5 km/h dla kobiet. Są to wartości wyznaczone w oparciu o badania przeprowadzone na grupie doświadczonych biegaczy amatorów.

Róznica w idealnej preękości biegu dla mężczyzn i kobiet wynika najprawdopodobniej z różnic w wymiarach ciała, w tym długości nóg, co bezpośrednio wpływa na mechanikę biegu - im biegacz jest wyższy, tym jego prędkość optymalna jest większa.

Co ciekawe, najmniej efektywne tempo biegu wynosi 7,2 km/h, czyli 8 minut na kilometr. Karen Steudel twierdzi, że ta predkość to tempo odpowiadające przejściu z szbkiego marszu do biegu, a zarówno bardzo szybki marsz, jak i bardzo wolny bieg są dosyć niezdarnym sposobem poruszania się, co musi kosztować organizm dużo wysiłku.

Na technikę biegu wpływa budowa ciała, o czym już wspominaliśmy. Naukowcy podejrzewają, że bieganie mogło mieć w przeszłosći wpływ na kształt ludzkiego ciała – stąd nasze długie kończyny, szerokie klatki piersiowe i dobrze zaznaczone talie. Współcześni ludzie są dobrymi wędrowcami i całkiem niezłymi biegaczami – przynajmniej z anatomicznego punktu widzenia. Kształt naszych ciał jest prawdopodobnie wynikiem sposobu w jaki żyli nasi przodkowie, w jaki polowali i zdobywali pożywienie. Nasi bardziej odlegli przodkowie byli inaczej zbudowani – australopitek charakteryzował się cięższą budową ciała i dość krótkimi, masywnymi nogami. Miał słabo zaznaczoną talię, tors przypominający korpus małpy i tylko dwunożny sposób poruszania się odróżniał go od gatunków małp. Powstanie i rozwój gatunku Homo to także ewolucja kształtu ciała – stawaliśmy się coraz wyżsi, więksi i smuklejsi, a nasze talie stawały się coraz mocniej zaznaczone i bardziej giętkie, co dawało nam możliwość wydłużenia stawianych kroków i bardziej efektywnego sposobu poruszania się.

Ludzki marsz uznawany jest za bardzo efektywny sposób poruszania się. Porównanie go z badaniami nad efektywnością biegu może nam dać odpowiedź na pytanie: co odegrało większa rolę w rozwoju naszego gatunku i jego budowy ciała – marsz, czy bieg? Zdania na ten temat do tej pory są podzielone.

« bieganie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego