100 osób online (65 desktop_mac) (35 stay_primary_portrait)

Prawda o resweratrolu

06.11.2014

Prawda o resweratrolu

Każdy, kto słyszał o resweratrolu, z pewnością był nim zachwycony. Przypisywano mu cudwone właściwości - miał stanowić idealne uzupełnienie treningu i umożliwiać osiąganie lepszych wyników sportowych. Najnowsze badania rzucają nowe światło na jego działanie.

Czym jest resweratrol?
W wikipedii przeczytasz: Resweratrol jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem oraz nietoksycznym fungicydem (środkiem antygrzybicznym) i jako taki jest szeroko stosowany jako dodatek do żywności. W skali przemysłowej otrzymuje się go z wysuszonych skórek czerwonych winogron.

Pomysł na biznes
Resweratrol obecny w skórkach winogron skojarzono z korzystnym działaniem diety śródziemnomorskiej, która obfituje w winogrona. Stąd pewnie zrodził się pomysł, by wprowadzić na rynek zawierające go supelementy. Oznaczono je trzyliterowym skrótem pochodzącym od angielskiej nazwy resweratrolu (resveratrol) - RVS  - i zaczęto polecać, jako substancję, która wpływa na organizm imitując działanie aktwyności fizycznej i wspogający jej efekty. Czyż to nie cudowna wiadomość? Wystarczy łyknąć pastylkę RVS i cieszyć się lepszą kondycją bez konieczności wypacania litrów potu! W Polsce także dostępne są suplementy diety z resweratrolem i często poleca się je osobom prowadzącym aktywny tryb życia.

Reklama a rzeczywistość
Niestety jak zwykle okazuje się, że cuda zdarzają się tylko w bajkach i że aby odnosić krzyści, jakie przynosi aktywność fizyczna, trzeba ją poprostu podejmować. Mało tego - suplemantacja resweratrolem może przynosić odwrotne skutki od tych, jakie mu przypisywano - może niweczyć skutki aktywności fizycznej. Udowodniono to podczas badań, w czasie których jednej grupie osób podawano RSV a drugiej placebo (substancję w żaden sposób nie wpływającą na organizm). Obie grupy trzy razy w tygodniu wykonywały trening o wysokiej intensywności - na końcu materiału znajdziesz linki do artykułów o tego typu treningach. Po czterech tygodniach przebadano wszystkich uczestników testu. Okazało się, że osoby przyjmujące placebo odniosły korzyści z podejmowanej aktywności fizycznej w przeciwieństwie do osób przyjmujących resweratrol.
RSV musi zatem w jakiś sposób zakłócać naturalną odpowiedź organizmu na wysiłek fizyczny, hamując płynące z niego korzyści.

Wnioski
Każdy, kto regularnie ćwiczy, może darować sobie suplementację RSV i oszczedzone w ten sposób pieniądze przeznaczyc na inny cel. Nie trzeba natomiast unikać jadania winogron, bo zawarty w nich resweratrol nadal pozostaje cennym przeciwutleniaczem, który neutralizuje działanie wolnych rodników. Trzeba zatem zachować zdrowy rozsądek i... ćwiczyć!

Linki do artykułów o HIIT:
Wysilaj się 5 minut zamiast 150!
Bądź Fit! Wystarczą 3 minuty

 

Źródło: Trisha D. Scribbans, Jasmin K. Ma, Brittany A. Edgett, Kira A. Vorobej, Andrew S. Mitchell, Jason G.E. Zelt, Craig A. Simpson, Joe Quadrilatero, Brendon J. Gurd. Resveratrol supplementation does not augment performance adaptations or fibre-type–specific responses to high-intensity interval training in humans. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism, 2014; 39 (11): 1305

« trening

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego