204 osoby online (132 desktop_mac) (72 stay_primary_portrait)

Sztuka nieustannej motywacji

24.11.2014

Sztuka nieustannej motywacji

Najtrudniej jest zebrać się w sobie i rozpocząć trening – to wiedzą wszyscy, którzy zaczęli ćwiczyć regularnie. Nawet oni jednak po pewnym czasie zwalniają tempo i tracą motywację. Jak sobie z tym radzić?

Co może sprawić, że będziemy mieć problem z utrzymaniem motywacji? Na pewno brak oczekiwanych efektów. Jeśli nie udaje nam się wbrew zamierzeniom osiągnąć krótkotrwałego celu, który sobie wyznaczyliśmy, łatwo stracić zapał. Podobnie wpływać będzie na nas monotonia, która wkraść się może do treningu i sprawić, że z mniejszym zaangażowaniem weźmiemy się za kolejne. Innym elementem może być również stagnacja, czyli zastój w ćwiczeniach. Nawet, jeśli osiągnęliśmy cel, nie potrafimy ruszyć dalej: podnosić więcej, biec dłużej, ćwiczyć szybciej. To potrafi rozdrażnić i skutecznie zniechęcić. Na naszą negatywną motywację działać może także silny bodziec, który odciąga nas od treningu – nowa miłość, inna pasja bądź znajomi, którzy nie podzielają naszych zainteresowań.

Są jednak sposoby na to, by utrzymać motywację przez długi czas. Jak to zrobić?

Wyznaczyć odpowiedni czas na ćwiczenia
Tak zaplanuj trening, by najbardziej wpasował się nie tylko w twoje potrzeby, ale także w tygodniowy rozkład zajęć. Jeśli masz  ryzykować ciągłe spóźnianie się na ćwiczenia, bo masz w tym czasie inne obowiązki – zarezerwuj na ćwiczenia inny dzień. Rozpoczniesz je spokojnie, bez stresu. Także zmęczenie, a nawet głód sprawić mogą, że niechętnie będziemy ćwiczyć. Warto o tym pomyśleć i dopasować trening do naszego codziennego planu.

Ustalić krótkoterminowy cel
Będzie to wynik, waga lub moment, do którego będziemy dążyć. Planując długoterminowe treningi warto stawiać sobie takie małe cele. Udało się je osiągnąć? To świetnie! Wyznaczaj sobie kolejne, by nie zaprzestawać treningów i za jakiś czas osiągnąć ten najważniejszy, długoterminowy cel.

Odpowiednio dobrać towarzystwo
Niektórych mobilizuje obecność przyjaciół, a innych peszą spojrzenia obcych ludzi. Podczas ćwiczeń mamy się przede wszystkim czuć swobodnie. Wybierz więc te, na które będziesz chodzić z przyjemnością. Postaw też na indywidualne treningi, jeśli nie chcesz uzależniać się od programu zajęć innych osób. Warto jednak umówić się na sesję z doświadczonym zawodnikiem bądź trenerem – jego doświadczenie, a także sylwetka będą dla nas dobrym wzorcem.

Postawić na dobrą rozgrzewkę
Ona pomoże uniknąć kontuzji, a także przygotuje ciało i umysł na efektywny trening, co wpłynie na pozytywny przebieg ćwiczeń.

Zaprzyjaźnić się z lustrem
To naprawdę motywuje! Jeśli tylko jest taka możliwość, wykorzystaj lustro w domu lub siłowni. Obserwacja sposobu, w jaki ćwiczysz, a także widok korzystnych zmian zachodzących w twoim wyglądzie pozytywnie cię nastroją. Czy chcesz zrezygnować z tego, co już osiągnąłeś? Tak się może stać, gdy zarzucisz ćwiczenia.

Różnicować program
Trzy dni na siłowni w tygodniu i identyczne serie ćwiczeń? Codzienny bieg lub joga raz w tygodniu? Wszystko może się znudzić. Warto więc – nie porzucając swoich celów - wprowadzać nowości, atrakcyjniejsze ćwiczenia. Otwartym na zmiany warto być również w przypadku braku efektów – w takim przypadku trzeba spróbować innych zajęć fitness lub planów treningowych.

Mierzyć postępy
Warto je notować i regularnie sprawdzać. Wystarczy zacząć od zapisania podstawowych wymiarów – wagi, obwodu w talii czy wielkości bicepsa, wykonanych ćwiczeń bądź liczby przebiegniętych kilometrów. Nic tak nie motywuje jak czarno na białym widniejące spisane dowody twojego wysiłku.

Cieszyć się małymi sukcesami
Będą nimi: udany trening, osiągnięcie celu, komplementy, które słyszysz. Poprawa formy, sylwetki i dobre samopoczucie zainspirują cię do kolejnych ćwiczeń.

Przyznawać sobie nagrody za uzyskanie zamierzonego efektu
Nie muszą być duże, ale powinny zgadzać się z naszymi planami. Nie możemy nagradzać się tabliczką czekolady za przebiegnięcie dodatkowych 50 metrów, ale rozsądnie, np. wizytą w saunie, długą kąpielą lub wypadem do kina.

Doceniać małe zmiany w samopoczuciu i wyglądzie
To, co my widzimy, trenując przed lustrem albo codziennie się w nim przeglądając, szybko zauważą również inni. Efekty ćwiczeń pozytywnie wpłyną na nasze nastawienie. Warto je zauważyć i podkreślić, choćby przez zakup nowych ciuchów, także treningowych.

Dzielić się pasją
Dobrze mieć osobę, z którą można porozmawiać o swoich wątpliwościach, pochwalić się sukcesami, ale i zasięgnąć porady. Jeśli nikt z naszych znajomych nie interesuje się kulturystyką czy biegami, warto skorzystać choćby z internetowych forów, gdzie znajdziemy pasjonatów takich jak my.

Pozytywne myślenie
Ono powinno nam towarzyszyć nade wszystko. Pomoże ci szczególnie wtedy, gdy efekty nie przychodzą tak szybko, jakbyś tego oczekiwał.

Autor: Zoja Pietas

« fitness

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego