396 osób online (257 desktop_mac) (139 stay_primary_portrait)

Wstań! Od tego zależy twoje życie...

19.12.2014

Wstań! Od tego zależy twoje życie...

Częstsze wstawanie z pozycji siedzącej zmniejsza ryzyko śmierci na kolejne trzy lata, także u osób, które prowadzą aktywny tryb życia – donosi Archives of International Medicine na podstawie badań na ponad 200 000 ludzi.

U osób, które na siedząco spędzają 11 lub więcej godzin dziennie, stwierdzono o 40% większe ryzyko zgonu niż u osób, które na siedząco spędzają mniej niż 4 godziny. Wnioski te wyciągnięto, biorąc pod uwagę takie czynniki jak: masa ciała, ogólny stan zdrowia i aktywność fizyczna. Oznacza to, że niezależnie od nich, sama ilość czasu spędzana na siedząco, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.

„Nadal ważne są poranny czy wieczorny spacer i regularne ćwiczenia, ale nie mniej ważne okazuje się unikanie przedłużającego się pozostawania w pozycji siedzącej. Nasze badania dowodzą, że czas jaki ludzie spędzają na siedząco w pracy, w domu i w korkach w samochodzie trzeba zredukować poprzez częstsze wstawanie i chodzenie“ – stwierdza dr Hidde van der Ploeg z University of Sydney's School of Public Health.

Przeciętna osoba dorosła aż 90% swojego czasu wolnego spędza na siedząco, a mniej niż połowa rusza się tyle, by spełnić zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące aktywności fizycznej.
Badania odbywały się pod nadzorem specjalistów z Cardiovascular Research Network i wspierane przez NSW Division of the National Heart Foundation Australia. Weszły także w skład 60 projektów, których celem jest zbieranie informacji o zdrowiu i stylu życia ludzi po 45 roku życia.
Nie ulega już wątpliwości, że brak aktywności, w tym siedzący tryb życia, są jednym z podstawowych czynników sprzyjających chorobom serca, które każdego roku zabijają ponad 17 milionów ludzi na całym świecie.

Nie zawsze można zmienić pracę, aby spędzać mniej czasu na siedząco. Jednak każdy może zadbać o to, by mniej siedzieć w wolnym czasie. Oglądajmy mniej telewizji, mniej grajmy w gry komputerowe, ograniczajmy dzieciom czas, jaki spędzają z konsolami do gier. Od tego zależy nasze zdrowie!

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego