408 osób online (265 desktop_mac) (143 stay_primary_portrait)

Zadbaj o piersi

13.09.2012

Zadbaj o piersi

Czy nosisz dobrze dobrany biustonosz? Większość pań nie potrafi dobrze dopasować rozmiaru stanika do swoich potrzeb, a przecież od tego zależy uroda biustu oraz komfort życia i treningu.

Jak dobrać rozmiar biustonosza
Na rozmiar stanika składają się dwa parametry: obwód pod biustem oraz rozmiar miseczki, oznaczony literą.
Podstawą podtrzymania biustu jest obwód stanika – to na nim, a nie na ramiączkach musi opierać się 90% ciężaru piersi. Dlatego jego prawidłowy dobór jest niezwykle ważny.
Zmierz miarką krawiecką obwód klatki piersiowej tuż pod biustem, układając miarkę poziomo. Zrób wydech i zaciśnij dość mocno miarkę, nie wywołując bólu. Odczytaj wynik i zaokrąglij go w dół „do pełnej piątki" – jeśli zmierzyłaś 73 cm, pisz wynik: 70 cm. Z reguły pomiar ten wymaga dalszego zaniżenia o 5 cm. Dlaczego? Centymetr krawiecki jest nieelastyczny, a biustonosze owszem. Dobrze dobrany stanik powinien solidnie trzymać się na ciele nawet wtedy, gdy zsuniesz z ramion ramiączka. Nie może jednak sprawiać bólu i utrudniać oddychania. Tak dobrany stanik może na początku sprawiać wrażenie za ciasnego zwłaszcza, jeśli wcześniej nosiłaś biustonosz za luźny.

Teraz o doborze rozmiaru miseczek. Zmierz obwód w biuście. Ten pomiar powinien być wykonany luźno, bez ściskania piersi. Miarkę należy ułożyć poziomo, tak by przechodziła przez brodawki. Nie zaniżaj ani nie zawyżaj uzyskanego wyniku. Jeśli biust nie jest bardzo jędrny, wykonaj też pomiar w staniku, który nie spłaszcza piersi, a jedynie je unosi. Większy z otrzymanych w ten sposób pomiarów jest tym właściwym. W tabeli rozmiarów (znajdziesz ja na końcu materiału) znajdź rubrykę odpowiadającą twojemu obwodowi pod biustem, a następnie odszukaj w niej liczbę odpowiadająca twojemu obwodowi biustu.
Tabela jest punktem wyjścia do ustalenia właściwego rozmiaru. Ostateczną decyzję, czy stanik leży właściwie, podejmujesz mierząc go!

Mierzenie stanika
Pochyl się do przodu i zapnij stanik stojąc w skłonie. Zapnij go na najluźniejszą haftkę. Pozostałe haftki to zapas, którego użyjesz, gdy stanik straci pierwotną sztywność.
Fiszbiny, czyli usztywnienie okalające od spodu i po bokach miseczkę muszą znajdować się poza piersiami. Nie mogą na nie nachodzić ani od spodu, ani po bokach. Ułóż piersi w miseczkach, zagarniając tkankę piersi spod pachy. Całe piersi muszą mieścić się w miseczkach. Jeśli się nie mieszczą, przymierz stanik z miseczka o rozmiar większą.
Gdy wydaje ci się, że stanik jest odpowiedni, wykonaj kilka szybkich ruchów – skłonów, uniesienia rąk do góry, skrętów ciała. Podczas tej „gimnastyki" stanik powinien pozostawać na miejscu – piersi nie mogą wciskać się pod fiszbiny, a pasek okalający klatkę piersiową pod biustem musi pozostawać poziomo, a nie podjeżdżać do góry.

W prawidłowo dobranym biustonoszu jego zapięcie pozostaje na tej samej wysokości – nie przesuwa się w górę w trakcie noszenia. Jeśli tak się dzieje – koniecznie wypróbuj węższy obwód pod biustem. Uwaga: przy zmniejszaniu obwodu pod biustem koniecznie trzeba powiększyć miseczkę o jeden lub dwa rozmiary.
Piersi powinny być ładnie uniesione. Jeśli nie są, prawdopodobnie obwód pod biustem jest zbyt duży.
Ciężar biustu nie opiera się na ramiączkach – to miseczki go dźwigają wraz z pasem znajdującym się pod piersiami. Mocno odciśnięte na skórze ramiączka to znak, że obwód stanika jest zbyt mały.
Cała pierś znajduje się w miseczkach. Piersi tworzą okrągły kształt, nie „wylewają się" ani z przodu ani pod pachami.
Fiszbiny przylegają do klatki piersiowej, nie uciskając piersi. Końcówka fiszbiny z boku powinna „celować" mniej więcej w środek pachy.
Miseczki nie marszczą się ani nie fałdują, leżą gładko na piersiach. Widoczny luz w miseczkach oznacza, że są one zbyt duże. Sięgnij po mniejszą miseczkę.
Dobrze dobrany obwód jest ciasny, ale wygodny! Nie warto przejmować się niewielkimi śladami pozostawianymi przez stanik na skórze, o ile nie powodują one odczuwalnych dolegliwości.

Pamiętaj, zmieniając rozmiar obwodu zawsze dopasuj rozmiar miseczki – wielkości te są ze sobą powiązane. Biorąc większy obwód, zmniejsz miseczkę i odwrotnie – wybierając obwód węższy, miseczkę powiększ.

FITNESS
Kupując stanik do fitnessu
, dopasowuj go do tak, jak stanik tradycyjny.
Zwróć uwagę, aby miał on szerokie ramiączka, których zadaniem będzie utrzymanie biustu w prawidłowym miejscu podczas biegu czy skoków. Nadal cały ciężar piersi, poza momentami dynamicznych ruchów, powinien spoczywać na pasie pod biustem.
Unikaj staników, które ściskają piersi, czyniąc z nich jeden "balast". Każda pierś musi mieć możliwość poruszać się niejako samodzielnie.
Nie jest prawdą, że do różnego rozdaju sportów potrzebujesz róznych biustonoszy! Stanik dobrze spełniający swoją funkcję nadaje się do uprawiania każdego sportu. Prawda jest natomiast, że niepoprawnie dobrany stanik wyrządzi piersiom mniejszą krzywdę podczas ćwiczeń mniej dynamicznych.

Ręczne pranie i suszenie na powietrzu mogą znacząco przedłużyć "żywotność" sportowego biustonosza. Pranie w pralce jest zazwyczaj zbyt niedelikatne, a suszarki automatyczne mogą pozbawić biustonosz elastyczności lub funkcji podtrzymującej. Po czym poznać, że czas kupić nowy biustonosz?
- stopniowo spada skuteczność ograniczania ruchów pionowych biustu,
- materiał zaczyna się przecierać,
- stanik robi się za luźny mimo że twoje wymiary się nie zmieniły.

tabela rozmiarów biustonoszy
Na zdjęciu widać obecnie najlepsze staniki sportowe na rynku - Panache.

« fitness

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego