Bo od kaszy człowiek zdrów!
28.11.2014
Moda na jedzenie kaszy nie ustaje, a nawet wskazuje tendencję wzrostową. To bardzo dobrze, bo dzięki tym bogatym w cenne składniki odżywcze ziarenkom, możemy znacznie poprawić nasz stan zdrowia.
Poniżej prezentujemy właściwości najzdrowszych gatunków kasz.
Kasza jaglana – jedna z najstarszych i najzdrowszych z kasz. Jest lekkostrawna i bezglutenowa, nadaje się więc dla osób na diecie bezglutenowej. Ma mało skrobi, za to dużo łatwo przyswajalnego białka. Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B - B1, B2 i B6 oraz żelaza i miedzi.
Dzięki jej zasodotwórczemu działaniu świetnie przywraca równowagę kwasowo-zasadową. Ponadto ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych, a dzięki krzemionce, którą posiada – wpływa na piękny wygląd włosów, skóry i paznokci.
Kasza jaglana jest wszechstronna. Można ją jadać np. w zapiekankach na słodko i słono, jako składnik śniadania na słodko z bakaliami, w formie wytrawnych sałatek z warzywami. Można z niej robić kotlety z różnymi dodatkami, dodawać do zupy, może też być podstawowym składnikiem do wyrobu bezglutenowych ciast, placków, naleśników czy innych deserów.
Kasza gryczana – jest bezglutenowa, bogata w białko, błonnik, wiele cennych witamin, m.in.: B1, B2, P i PP (dobre dla układu nerwowego) oraz znaczną ilość soli mineralnych, takich jak wapń, fosfor, magnez, które podnoszą odporność, a także żelazo, krzem, miedź i cynk. Kaszę gryczaną tzw. paloną podaje się w daniach wytrawnych, natomiast kasza niepalona świetnie smakuje też w wersji słodkiej.
Kasza jęczmienna – znana jako gruboziarnisty pęczak lub drobna kasza perłowa. Zawiera witaminy z grupy B, a także witaminę K. Dostarcza też sporo składników mineralnych, a wśród nich wapń, cynk, potas i żelazo. Dzięki sporej ilości błonnika pokarmowego przyczynia się do obniżenia we krwi ilości tzw. złego cholesterolu (LDL). Przy tym, pomaga utrzymywać na stałym poziomie stężenie glukozy, a także - wiążąc się z wodą - zapewnia uczucie sytości na dłuższy czas i usprawnia przemianę materii.
Kasza ta świetnie nadaje się do zup (nie tylko do krupniku), a także jako wytrawny dodatek do dań drugich, czy kotletów.
Quinoa (komosa ryżowa) – jest tzw. pseudozbożem, z racji na wygląd klasyfikowana przez wiele osób jako kasza. Jest bogata w pełnowartościowe białko, powinna być zatem spożywana przez wszystkich wegetarian i wegan. Quinoa bogata jest również w błonnik, a także w witaminy (zawiera dużo witaminy E, C i witamin z grupy B) oraz w sole mineralne. Zawiera dwa razy więcej niż inne zboża bardzo dobrze przyswajanego przez organizm żelaza, dużo magnezu, potasu, miedzi i cynku. Jest zbożem bezglutenowym i lekkostrawnym. Regularne spożywanie komosy obniża ryzyko zachorowania na choroby układu wieńcowego i cukrzycę, działa też uszczelniająco na naczynia krwionośne.
Kulinarnie komosa ryżowa jest równie wszechstronna jak kasza jaglana. Świetnie sprawdza się do dań wytrawnych i na słodko.
Amarantus (szarłat) - Ziarna amarantusa są cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka, bogate są także w jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zmniejszające ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Zawiera witaminy z grupy B oraz antyoksydanty – witaminy A, C i E. Amarantus to też źródło wielu składników mineralnych, w tym łatwo przyswajalnego żelaza (lider wśród roślinnych źródeł tego składnika), wapnia oraz magnezu, fosforu i potasu. Nasiona amarantusa zawierają spore ilości skwalenu – związku hamującego starzenie się komórek. Co ważne zboże to jest bezglutenowe, można je zatem stosować przy alergii lub nietolerancji glutenu.
Kaszkę amarnatusową warto dodawać jako wzbogacenie wartości odżywczej dań mieszając ją z innymi kaszami podczas gotowania (np. jaglana z amarantusem). Warto dodawać ją również np. do zup i deserów.
Nie sposób krótko i szybko wymienić korzyści i zalety jedzenia kasz. Nie sposób też odpowiedzieć na pytanie, która z nich jest najzdrowsza. Każdy gatunek cechuje się nieco odmiennym składem i nadaje się do dań słodkich lub wytrawnych. Jedno jest pewne. Kasze jadać powinni wszyscy: dzieci i dorośli, zdrowi i ci, którzy zmagają się z różnymi schorzeniami. Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni gatunek. Warto sięgać po różne kaszei, by w pełni wykorzystać ich cenne właściwości.
Już wkrótce podamy przykładowe przepisy z wykorzystaniem wyżej wymienionych kasz!
Autor: Ewa Buczkowska