251 osób online (163 desktop_mac) (88 stay_primary_portrait)

Co jeść przed treningiem? Podpowiadamy!

05.12.2017

Co jeść przed treningiem? Podpowiadamy!

Ciężko nam wpisać treningi w i tak już napięty plan dnia. Sytuację komplikuje fakt, że zawsze powinniśmy dbać o posiłki spożywane przed ćwiczeniami. Zjedzenie zbyt dużej porcji lub niewskazanej żywności przed treningiem, może nie tylko utrudniać ruch, lecz także powodować niestrawność, ospałość, nudności i wymioty.

Z drugiej strony, 6-godzinny post przed ćwiczeniami prowadzi do słabości i braku motywacji. Typ posiłku i czas jego spożycia przed treningiem są bardzo ważne. Duże śniadanie jest złym pomysłem, jeśli planujesz ćwiczyć zaraz po nim. Ale jeśli spory posiłek dzielą od ćwiczeń co najmniej dwie godziny, to wszystko jest w porządku.

Zawsze należy dostarczać organizmowi jak najzdrowszych pokarmów. Jedzenie jest przecież paliwem – im lepsze, tym cała maszyna działa dłużej i wydajniej. Najlepiej jednak zjeść tyle, żeby w porze ćwiczeń żołądek był już pusty. To, co się je przed treningiem, ma zapewnić poczucie sytości podczas aktywności fizycznej. Węglowodany są łatwo trawione, ale to białko i tłuszcz zalegają dłużej w żołądku, powodując dłuższe uczucie najedzenia się. Wszystko zależy także od ilości spożytego pokarmu – duża porcja może być trawiona nawet sześć godzin.

Przekąski, w zależności od składu, pozostają w żołądku do około dwóch godzin. Węglowodanowy posiłek zjedzony tyle czasu przed treningiem powinien zaowocować wystarczającą ilością energii do ćwiczeń i właściwym stanem żołądka.

Podstawową zasadą posiłków związanych z ćwiczeniami jest słuchanie swojego organizmu. Trzeba się obserwować i zdecydować, co nam najbardziej służy.

Przy tej okazji wypada pamiętać o następujących kwestiach:

• Przekąski węglowodanowe o niskiej zawartości tłuszczu są łatwo trawione i normalizują poziom cukru we krwi

• Tłuste pokarmy pozostają w żołądku dłużej

• Posiłki muszą mieć optymalną ilość białka – tylko tyle, by zaspokoić głód

• Należy pić dużo wody

• Przed lekkimi ćwiczeniami można pozwolić sobie na lekką przekąskę. Przed bardziej intensywnym treningiem dobrze zadbać o dwie godziny dla trawienia.

Jeżeli jesteś weganinem, wypróbuj następujące pomysły na pyszne wegańskie przekąski przed treningiem.

1.  Owsianka z owocami, orzechami lub ziarnami Chia

Owsianka jest świetna, ponieważ zawiera złożone węglowodany, które zapewniają długotrwałe źródło energii. Możesz dodać trochę owoców, aby zwiększyć swój przypływ energii, garść orzechów dla dodania białka lub trochę nasion Chia, dla zwiększenia ogólnych korzyści zdrowotnych.

2.   Suszone owoce z garścią migdałów lub orzechów włoskich

Niesłodzone, suszone owoce są doskonałym źródłem zdrowych węglowodanów, a w połączeniu z garścią orzechów, mogą stanowić świetną przekąskę przedtreningową dla każdego, kto ma ograniczony czas.

3.   Grzanka pełnoziarnista

Pełnoziarnisty chleb doda ci energii, której potrzebujesz, aby przejść przez trening. Jeśli masz godzinę lub dwie przed treningiem, posmaruj swój tost pastą z awokado, aby uzyskać dodatkowe składniki odżywcze i energię. Pamiętaj tylko, że te dodatki będą dłużej trawione.

4.   Pieczony słodki ziemniak

Słodkie ziemniaki już dawno zostały uznane za idealne pożywienie dla biegaczy, a teraz nadszedł czas, aby inni sportowcy także włączyli je do swoich posiłków przed rozpoczęciem ćwiczeń. Warzywa te są doskonałymi, złożonym węglowodanami zawierającymi witaminy i minerały, które pomogą ci łatwiej osiągnąć swoje cele na siłowni.

5.   Masło orzechowe lub owoc

Jabłko lub banan zapewni ci szybki przypływ energii przed treningiem. Banany są naszpikowane potasem, który pomaga zapobiegać skurczom mięśni i uzupełniać potas, który tracisz, gdy się pocisz. Wypróbuj masło orzechowe, aby uzyskać białko i energię na długie, intensywne treningi.

A teraz ciesz się swoją pyszną, wegańską przekąską i udanym treningiem! Jeśli znasz jakieś inne, fajne przekąski, podziel się nimi w komentarzach.

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego