442 osoby online (287 desktop_mac) (155 stay_primary_portrait)

Dieta antynowotworowa

29.10.2012

Dieta antynowotworowa

Nie ma jednego produktu, którego jedzenie gwarantowałoby ochronę przed chorobą nowotworową. Istnieją jednak zasady, pozwalające tak komponować dietę, aby skutecznie zmniejszać ryzyko raka.

Dwie trzecie jedzenia, w czasie każdego posiłku, powinny stanowić produkty roślinne, a jedynie jedną trzecią produkty pochodzenia zwierzęcego. Jednak wśród obu rodzajów pokarmów są takie, które najskuteczniej zapobiegają rozwojowi choroby nowotworowej.

Kolory
Warzywa i owoce są pełne substancji przeciwnowotworowych, a im bardziej intensywny mają kolor, tym więcej cennych składników zawierają. Jedzenie ich dużej ilości ma jeszcze inne, dodatkowe korzystne działanie – sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Im większa nadwaga tym większe ryzyko niektórych rodzajów raka, w tym jelita grubego i nerek.
twoim celem powinno być jadanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie.

Lecznicze śniadanie
Kwas foliowy to ważny składnik diety, który zapobiega nowtworom jelita grubego, odbytu i piersi. Znajduje sie on w produktach pełnoziarnistych i fortyfikowanych płatkach śniadaniowych, a także w pomarańczach, melonach i truskawkach. Do innych jego źródeł należą szparagi, jaja, wątróbka drobiowa, nasiona roślin strączkowych, szpinak, sałata rzymska.

Ostrożnie z mięsem
W diecie przeciwnowotworowej nie powinny znaleźć się przetwory mięsne. Im bardziej przetworzony produkt, tym jest bardziej niezdrowy. Dlatego ważne jest, aby wybierać dobrej jakości mięso i zdrowo je przygotowywać.

Pomidory
Nie wiadomo, czy chodzi o likopen – czerwony barwnik zawarty w pomidorach, czy o coś innego. Nie ma jednak wątpliwości, że pomidory zmniejszają ryzyko raka, w tym raka prostaty. Przetworzone pomidory w postaci gotowych sosów, soków czy past mają podobne działanie

Herbata
Ale nie każda! Tylko zielona ma zdolność zapobiegania i spowalniania rozwoju choroby nowotworowej, w tym raka piersi, jelita grubego, wątroby, prostaty, płuc i skóry. Udowodnione naukowo! Zielona herbata chroni także przed rozwojem nowotworów żołądka, pęcherza moczowego i trzustki.

Winogrona
Ciemne wionogrona i sok z nich wyciśnięty zawierają resweratrol, który ma silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Skutkuje to zahamowaniem procesów komórkowych, które mogą prowadzić do przekształcenia się komórek w komórki nowotworowe. Dobra wiadomość – resweratrol znajduje się także w czerwonym winie, ale...

Ostrożnie z alkoholem
Nowotwory piersi, jamy ustnej, gardła i przełyku często są związane z nadużywaniem alkoholu. Podobnie jest w przypadku raka żołądka i odbytnicy. Nawet stosowanie się do ogólnych zaleceń (jeden drink dla kobiet i dwa dla mężczyzn dziennie) zwiększa ryzyko powstania raka w porównaniu do osób unikających alkoholu. Dlatego jeśli w twojej rodzinie istnieje podwyższone ryzyko raka, np. piersi, staraj się unikać napojów wysokoprocentowych.

Woda
Picie wody nie tylko gasi pragnienie, ale i zapobiega nowotworom pęcherza moczowego. Powoduje zmniejszenie stężenia potencjalnie szkodliwych substancji i szybsze pozbywanie się ich z organizmu, co skraca czas ich kontaktu ze ściankami pęcherza.

Fasola
Nasiona roślin strączkowych zawierają wiele cennych substancji, które mają zdolność powstrzymywania rozwoju nowotworów i hamowania wydzielania przez komórki nowotworowe substancji niszczących otaczające guz komórki.

Kapusta
Cała rodzina warzyw kapustnych, czyli brokuły, kalafior, kapusta i brukselka, zawiera substancje zdolne hamować rozwój raka jelita grubego, piersi, mózgu i płuc.

Zielone liście
Wszystkie warzywa liściowe o intensywnym, zielonym kolorze (sałata, szpinak, jarmuż, liście botwiny, ale także cykoria) zawierają mnóstwo błonnika, kwasu foliowego i karotenoidów, które mają działanie przeciwnowotworowe, chroniąc ich amatorów przed rakiem jamy ustnej, gardła, trzustki, płuc, skóry i żołądka.

Przyprawy
Kurkumina to składnik przyprawy popularnej w Indiach - kurkumy, który ma udowodnione działanie przeciwrakowe.

Obróbka pokarmu ma znaczenie
To, jak przygotowujesz mięso może mieć kapitalne znaczenie dla twojego zdrowia. Smażenie, grillowanie i pieczenie w bardzo wysokiej temperaturze sprzyja powstawaniu substancji zwiększających ryzyko raka. Gotowanie, duszenie i gotowanie na parze znacznie ogranicza ilość powstających trucizn. Aby zmniejszyć ich niekorzystny wpływ na zdrowie, zawsze do porcji mięsa zjadaj dużą porcję warzyw.

Jagody
Superprodukt przeciwnowotworowy! Zawiera olbrzymią ilość przeciwutleniaczy, które likwidują wolne rodniki, będące zalążkiem wielu niekorzystnych procesów w ludzkim organizmie, w tym choroby nowotworowej. Jedz je świeże w sezonie letnim i mrożone przez cały rok. Szykuj z nich koktajle, dodawaj do płatków śniadaniowych, posypuj nimi sałatki.

Ostrożnie z cukrem
Nadmiar cukru w diecie wpływa fatalnie nie tylko na linię, ale i na zdrowie, sprzyjając rozwojowi raka. Po pierwsze tuczy, a nadwaga sprzyja nowotworom, a po drugie stwarza idealne warunki do powstawania stanów zapalnych, które mogą w niekorzystnych warunkach przekształcić się w zmiany nowotworowe.

Witaminy
Tak, jeśli pochodzą z naturalnych produktów, bo wtedy są łatwo przyswajalne. Właśnie dlatego zdrowy sposób żywienia powinien być jednym z podstawowych elementów trybu życia, zapobiegającego chorobom nowotworowym.

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego