345 osób online (224 desktop_mac) (121 stay_primary_portrait)

Dlaczego warto jeść sezonowe, lokalne owoce i warzywa?

02.06.2016

Dlaczego warto jeść sezonowe, lokalne owoce i warzywa?

Późna wiosna i lato to znakomita okazja, by do codziennego menu włączyć większe ilości warzyw i owoców. Te ciepłe miesiące to właśnie okres, w którym mamy dostęp do bogactwa różnorodnych, kolorowych darów roślin. Warzywa i owoce są również znakomitym źródłem witamin i składników mineralnych, których tabletki multiwitaminowe nie zastąpią.

 

Najważniejszą zasadą w teorii sezonowego odżywiania, jest spożywanie tych produktów, które rosną i dojrzewają w aktualnej porze roku. To znaczy, że podczas zakupów, wybieramy jedynie te warzywa i owoce, które naturalnie pojawiają się w tym czasie. Z pojęciem sezonowości łączy się również lokalność. Polega ona na wyborze tych produktów, które naturalnie są dostępne w naszej strefie klimatycznej. Mówi się nawet, że najlepiej, by rosły jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania (oczywiście, większość z nas nie może sobie na to pozwolić).

Sezonowość i lokalność warzyw i owoców (ale także innych produktów spożywczych) to jeden z elementów zdrowej diety.

Zdrowie

Warzywa i owoce to naturalne bogactwo witamin i składników mineralnych, które zapewniają odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Warto również pamiętać, że zawierają substancje przeciwutleniające, które zapobiegają zniszczeniom, wywołanym przez wolne rodniki. Warzywa i owoce dodają nam energii (zawierają występujące naturalnie cukry proste i złożone) oraz wzmacniają naszą odporność. Zawarty w nich błonnik pokarmowy, usprawnia i reguluje procesy trawienne, a także korzystnie wpływa na poziom cholesterolu. Nic dziwnego, że najnowsza Piramida Żywienia (opracowana przez IŻŻ) umieściła warzywa i owoce u podstawy, jako najważniejszy element diety. Pamiętajmy: wszelkie preparaty witaminowo-mineralne, nie są w stanie zastąpić naturalnych ich źródeł.

Dlaczego warto?

Sezonowe i lokalne warzywa oraz owoce powinny być podstawą naszej diety. Klimat i miejsce uprawy powinny decydować, które z nich pojawią się w naszym aktualnym menu. Takie produkty, które naturalnie występują w dane porze roku, są najbardziej optymalnie wyposażone (odpowiednia zawartość) w witaminy, składniki mineralne i substancje biologicznie czynne. Kupowane wtedy, gdy są już naturalnie dojrzałe i gotowe do spożycia, będą najzdrowszym, najmądrzejszym, ale również najsmaczniejszym wyborem żywieniowym. 

Dzięki stosowaniu zasady lokalność przy zakupie warzyw i owoców, minimalizujemy straty witamin i składników mineralnych, które zachodzą podczas transportu i przechowywania (warto chociażby porównać dowóz pomidorów polskich i np. włoskich). Wspomnieć należy również o wszelkich zabiegach konserwujących, zapewniających atrakcyjny wygląd oraz odpowiedni smak. Lokalne warzywa i owoce „nie przebywają” aż tak długich tras, by wymagały poddania takim procesom.

Warzywa i owce występujące sezonowo i lokalnie, są również mądrym wyborem ze względu na ich cenę. W odpowiednich miesiącach będą po prostu tańsze, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o domowy budżet.

Egzotyka na talerzu

Czy warto w takim razie wybierać egzotyczne owoce i warzywa? Oczywiście, sięganie po takie artykuły nie będzie dla nas szkodliwe i nie powinniśmy się ich obawiać. Produkty egzotyczne posiadają ciekawe smaki, interesujący wygląd oraz sporo wartości odżywczych. Warto, byśmy byli otwarci na kulinarne „ciekawostki” i pokazywali również tę różnorodność warzyw i owoców naszym dzieciom. Jednak, w codziennym żywieniu, podstawą powinny być te lokalne i sezonowe.

Kalendarz sezonowości

W celu zapoznania się, które warzywa i owoce naturalnie występują w danych porach roku, warto zaopatrzyć się w tzw. kalendarz sezonowości. Taki kalendarz obrazuje, które produkty roślinne występują w danej porze roku. Dzięki temu zakupy będą jeszcze prostsze :).

Wybór produktów sezonowych i lokalnych powinien być elementem zdrowej i zbilansowanej diety całej rodziny. Sięgając po takie warzywa i owoce, możemy w pełni korzystać z ich zdrowotnych i smakowych walorów, dodatkowo nie obciążając swojego budżetu. Stawiajmy na lokalność i sezonowość! Uczmy tego również swoje dzieci!

 

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego