252 osoby online (164 desktop_mac) (88 stay_primary_portrait)

Dodatki do żywności, które powiązano z otyłością

06.12.2017

Dodatki do żywności, które powiązano z otyłością

Większość osób jest świadoma niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą spożywanie produktów wzbogaconych o syrop glukozowo-fruktozowy, kukurydziany lub ryżowy oraz tłuszcze trans. Jednak czy znacie substancje które są nie tylko nie zdrowe lecz dodatkowo stoją na przeszkodzie w osiągnięciu zdrowej, smukłej sylwetki?

Co jeszcze stoi nam na przeszkodzie w osiągnięciu zdrowej sylwetki?

• Benzoesan sodu – konserwant obecny m.in. w gotowych sosach do sałatek, napojach, margarynie i w wielu innych produktach spożywczych. Powstrzymuje działanie leptyny, która ma zapewnić poczucie sytości, sprawiając tym samym, że nie możemy się najeść.

• Fosforany organiczne – nie są umieszczane na etykiecie, ale wchodzą w skład wielu nawozów i... opakowań plastikowych. Wywołują u ludzi stan przedcukrzycowy i są uważane za bardzo toksyczne.

• Monooleinian glicerolu – poprawia konsystencję lodów, bitej śmietany i kremów, margaryny, etc... Powstrzymuje zdolność organizmu do odczuwania sytości, co prowadzi do spożycia większej liczby kalorii.

• Kwas palmitynowy/olej palmowy/frakcjonowany olej palmowy – nie należy mylić ich z prawdziwym, zdrowszym olejem palmowym. Są otrzymywane przy użyciu podobnych do benzyny węglowodorów, co sprawia, że bardzo szkodzą. Występują nie tylko w żywności uważanej za niezdrową, ale także w batonach energetycznych i w koktajlach proteinowych.

• Glutaminian sodu – jest od bardzo dawna wykorzystywany do nadawania produktom spożywczym słonego i ostrzejszego smaku. Nie zwiększa kaloryczności żywności, ale niszczy oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, przyczyniając się tym samym do wystąpienia otyłości.


Twoje zdrowie powinno być dla ciebie największym priorytetem. Uważaj na to, co jesz i zawsze czytaj etykiety, jeśli masz wątpliwości co do walorów zdrowotnych kupowanego produktu.

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego