406 osób online (264 desktop_mac) (142 stay_primary_portrait)

Dwie twarze dietetycznych napojów gazowanych

03.11.2015

Dwie twarze dietetycznych napojów gazowanych

Jesteś zwolennikiem napojów typu: zero, light, sugar free? A może wręcz przeciwnie, uważasz że są one o wiele bardziej niezdrowe od wersji z cukrem. Po przeczytaniu tego artykułu gwarantuję, iż wasze zdanie na temat coli zero ulegnie zmianie. Jak wiadomo nic nigdy nie jest białe albo czarne, trzeba umieć dostrzegać wszelkie odcienie szarości. Tak też jest w przypadku napojów bez cukru. Badania naukowe mówią o ich ewentualnych, szkodliwych skutkach na zdrowie człowieka, jednak… o tym później. Po pierwsze, spójrzmy na „jasną” stronę bezcukrowych napojów gazowanych.

Zalety dietetycznych napojów gazowanych:

- Zero lub tylko 2 kalorie w 1 litrze, natomiast litrowa butelka tradycyjnej coli ma aż 106 gramów cukru, a więc prawie 11 łyżek stołowych

- Słodki smak, co sprawia, że ​​jest dobrą alternatywą dla słodyczy, zwłaszcza podczas stosowania diety, kiedy organizm woła o coś słodkiego, ale silna wola nie pozwala na jej złamanie

- Zawiera kofeinę, która nie raz ratuje od przysypiania w pracy po nieprzespanej nocy

- Jest to najlepsza możliwa opcja gdy jesteśmy na imprezie – wtedy często „nie wypada” odmówić alkoholu, więc chcemy jak tylko to możliwe obniżyć kaloryczność drinków, gdyż zależy nam na smukłej sylwetce (no chyba, że jesteście w stanie pić drinki z wodą z cytryną lub popijać nią czysty alkohol..)

- Dają chwilowe uczucie sytości, bez zbędnych kalorii

- Działają orzeźwiająco a jednocześnie nie pojawia się po nich zwiększone pragnienie, tak jak to bywa po ich cukrowych odpowiednikach

Spora liczba osób potępia dietetyczne napoje gazowane, ponieważ zawierają aspartam. Według nich, aspartam jest bardzo szkodliwy dla organizmu i znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotór. Takie opinie są niezgodne z prawdą i niepoparte rzetelnymi badaniami naukowymi. Aspartam jest jedną z najlepiej przebadanych substancji, a liczne badania nie wykazują związku między spożyciem aspartamu a występowaniem chorób nowotworowych. Dodatkowo, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w 2013 roku wydał opinię, że aspartam oraz produkty jego rozpadu są bezpieczne dla ludzi, biorąc pod uwagę obecne poziomy ich spożycia. Takie stanowisko potwierdza wiele instytucji medycznych.

Wartość dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI) aspartamu, a więc "ilość dodatku do żywności,
w przeliczeniu na masę ciała, która może być spożywana codziennie przez całe życie bez zagrożenia dla zdrowia" wynosi 40 mg / kg masy ciała. Ilość ta jest niemożliwa do przejedzenia czy przepicia. Człowiek, który waży około 80 kg musiałby wypijać 16 litrów coli light codziennie, aby przekroczyć ADI na aspartam. Chyba większość z Was się ze mną zgodzi, że jest to prawie niemożliwe.

Niestety, dietetyczne napoje gazowane mają także „ciemną” stronę. Badanie Suez i współpracowników opublikowane w zeszłym roku, w Nature sugeruje, że spożywanie substancji słodzących zmienia skład mikroflory jelitowej w ludzkim ciele. Taka zmieniona flora bakteryjna jelit staje się podobna do tej, występującej u ludzi otyłych lub z zespołem metabolicznym. Badanie Suez i wsp. potwierdza również liczne obserwacje innych naukowców - osoby spożywające napoje z substancjami słodzącymi, mają inny skład flory bakteryjnej, często dostrzega się u nich również wzrost masy ciała i upośledzoną tolerancję glukozy.

Podsumowując, wypicie raz na jakiś czas Coli light nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie ani figurę, w przeciwieństwie do kalorycznych, tradycyjnych napojów gazowanych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że konsekwencje długotrwałego picia dużych ilości napojów zawierających słodziki,  mogą być podobne jak w przypadku napojów słodzonych zwykłym białym cukrem.

 

mgr Marta Wojda

Dietetyk Lionfitness

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego