Fasola – i warzywo i białko!
10.04.2012
Rośliny strączkowe mogą być klasyfikowane jako warzywa i jako białko. Tak stanowią nowe zalecenia dietetyczne specjalistów amerykańskich z USDA, które ustalono na 12 konferencji Food Technologist's Wellnes.
Pamiętacie nowe zalecenia dietetyczne z 2010 roku, które przedstawiono w postaci diagramu – obszarów jakie poszczególne grupy produktów spożywczych powinny zajmować na talerzu? Schemat poniżej.
Czerwone pole oznacza owoce, pomarańczowe - produkty zbożowe, zielone – warzywa, fioletowe – białko, niebieskie – produkty mleczne, nabiał.
Według tego schematu, połowę talerza zajmują owoce i warzywa, a drugą połowę białko i produkty zbożowe. Według najnowszych zaleceń, fasola i nasiona roślin strączkowych mogą zająć miejsce zarówno warzyw jak i białka, choć w jednym posiłku nie powinny zajmować obu tych miejsc. Wyjątek stanowi zielona fasolka, którą można zaliczyć jedynie do warzyw.
W czasie wspomnianej konferencji, profesor Uniwersytetu w Minnescie w USA i członek komitetu USDA Joan Slavin stwierdziła, że fasola i nasiona roślin strączkowych są bogatym źródłem białka, błonnika, węglowodanów złożonych i innych cennych składników, w tym potasu i kwasu foliowego. Są przy tym pozbawione glutenu. Mimo to, są ciągle niedocenianym składnikiem diety i jadamy ich zbyt mało, choć w łatwy sposób można wprowadzać je do codziennego jadłospisu – jako składnik zup, substytut mięsa lub ziemniaków, składnik naleśników.
Sięgajmy zatem po bób, ciecierzycę, fasolę zwykłą i kolorową, groch, soczewicę i soję. Od dzisiaj możemy je traktować jako zamiennik mięsa. Kotlety sojowe z zieloną sałatą i kaszą lub pełnoziarnistym makaronem to naprawdę pełnowartościowy posiłek!
Źródło: medicalnewstoday.com