Kłopoty z czytaniem? Pomogą kwasy omega-3.
11.09.2012
Masz zdrowe, bystre dziecko, które czyta słabiej od rówieśników? Jest na to prosty sposób: wzbogać jadłospis dziecka o cenne kwasy tłuszczowe.
Naukowcy brytyjscy sugerują, by suplementować DHA (kwasami omega-3) dietę dzieci, które mają problemy z czytaniem i zachowaniem. Tego rodzaju kwasy obecne są w morskich rybach, owocach morza i algach. W badaniach, które pozwoliły wysnuć wniosek o korzystnym wpływie tych substancji na zachowanie i sprawność umysłową dzieci, zastosowano suplementację na bazie alg.
W dzisiejszych czasach większość ludzi cierpi na niedobory kwasów omega-3, czyli substancji, których ludzki organizm nie potrafi sam wyprodukować. Niedobory te mogą być przyczyną kłopotów zdrowotnych dotykających ciała i umysłu.
Już wcześniej stwierdzono, że kwasy te potrafią korzystnie wpływać na zachowanie i zdolność do nauki u dzieci z zaburzeniami układu nerwowego, czy dotkniętych ADHD.
Teraz okazuje się, że na przyjmowaniu kwasów omeg-3 (DHA) mogą także skorzystać dzieci zdrowe. Dowiodła tego próba oparta na podawaniu suplementów DHA i placebo (substancja bez wpływu na organizm) dzieciom zdrowym. Próba trwała 16 tygodni.
Wyniki badania: codzienne przyjmowanie suplementów zawierających omega-3 pozwoliło dzieciom słabo czytającym (znajdującym się w grupie najsłabiej czytających) poprawić swoje umiejętności w tej dziedzinie. Rodzice tych dzieci stwierdzili także znaczącą poprawę zachowania swoich pociech.
Rady:
Kupując ryby wybieraj te, które zawierają najwięcej kwasów omega-3:
śledź atlantycki - 4,3 g omega-3 w 100 g
szprot - 3,89 g omega-3 w 100 g
łosoś - 3,57 g omega-3 w 100 g
makrela - 2,32 g omega-3 w 100 g
węgorz - 2,25 g omega-3 w 100 g
sardynka - 1,52 g omega-3 w 100 g
Dobrym źródłem omega-3 jest oliwa z oliwek, w której proporcje kwasów omega-6 do omega-3 są idealne i wynoszą 4:1. Niestety organizm nie potrafi skorzystać z kwasów omega-3, jeśli w diecie jest zbyt dużo kwasów omega-6! Dlatego nie można liczyć na to, że organizm skorzysta z kwasów omega-3 zawartych w oleju słonecznikowym, kukurydzianym czy z pestek winogron, gdyż w tych olejach są bardzo zaburzone proporcje obu rodzajów cennych kwsów - ilość kwasów omega-6 przewyższa w nich ilość kwasów omega-3 od ponad 100 do ponad 300 razy!
Inne oleje roślinne o prawidłowej proporcji kwasów omega to: olej rzepakowy i lniany, ale te oleje, aby zachowały swoje prozdrowotne właściwości należy używać na zimno.
W aptekach są dostępne preparaty z kwasami omega-3. Warto kupić te, pochodzące od renomowanego producenta!
Źródło: PloS ONE, 6 września, autor badania: Alex Richardson z Centre for Evidence-Based Intervention na Oxford University