Krótki kurs zarządzania energią
17.02.2013
Cztery proste, żywieniowe sposoby na to, by tryskać energią przez cały dzień.
Co w największym stopniu wpływa na poziom energii? Oczywiście to co jesz na codzień. Aby nie narażać się na gwałtowne wzrosty i spadki poziomu energii, potrzebujesz dobrej jakości jedzenia i odpowiedniej liczby kalorii, które trzeba organizmowi dostarczać przez cały dzień. Jednak kluczem do unikania gwałtownego spadku energii i ochoty do działania jest utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Osiągnąć to można za pomocą pokarmów zawierających węglowodany pochodzące z pełnoziarnistych produktów, warzyw, owoców, roślin strączkowych, którym towarzyszy białko z orzechów, ryb, jaj i mięsa. Co prawda w balansowaniu poziomu cukru we krwi mniejszą rolę odgrywają tłuszcze i białko, ale są one także kluczowymi substancjami odżywczymi i w prawidłowej diecie nie może ich brakować.
Oto kilka rad, co zrobić, by tryskać energią cały dzień.
1. Pij
Większość ludzi odczuwa brak energii wskutek niedostatecznego nawodnienia organizmu! Jeśli uczuciu zmęczenia towarzyszy ból głowy oraz kłopoty z koncentracją i uczucie słabości, to znak, że nie pijesz wystarczająco dużo płynów. Pij wodę i niesłodzone napoje, także kawę i herbatę.
2. Jedz naturalne musli
Naturalne płatki z dodatkiem orzechów i owoców plus mleko lub jogurt to naprawdę idealny posiłek na początek dnia. Zawiera mnóstwo węglowodanów złożonych, witaminy z grupy B, i beta glukan, które zmniejszają insulinową odpowiedź organizmu na posiłek i lepiej sycą.
3. Sięgaj po przekąski
Przekąski to ważny element zdrowego sposobu odzywiania. Ich celem jest podtrzymanie sytości i uzupełnienie zapasów energii. Staraj się, by przekąska nie składała się wyłącznie z mąki i cukru, ale zawierała węglowodany, błonnik, białko i tłuszcz. Zamiast kupować batonik lub ciastko, zabierz z domu garść orzechów, nasion i suszonych owoców. Jedz je powoli, dokładnie gryząc i wkładając do ust małe porcje.
4. Sięgaj po produkty mleczne
Mleko, jogurt, kefir – to unikalna kombinacja kluczowych składników odżywczych: wapnia, białka, witaminy D i B12, ryboflawiny i fosforu. Szklanka mleka to także 12 g węglowodanów i 8 g wysokiej jakości białka, co czyni je doskonałym źródłem energii, która nie wyczerpie się zbyt szybko. Białka zawarte w mleku modyfikują też insulinową odpowiedź organizmu, co ułatwia utrzymywanie stałego poziomu cukru we krwi i zapobiega napadom głodu. Unikaj słodzonych jogurtów oraz kefirów.