Nie trać czasu i pieniędzy na detoks
10.09.2014
Przeprowadzenie tak zwanego detoksu sprawia, że czujemy się mniej winni z powodu złej diety i złego trybu życia. I to wszystko, co osiągamy dzięki "odtruwaniu" organizmu, bo nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że detoks ma sens.
O detoksie dosadnie wypowiada się brytyjski dietetyk - Rick Miller -"Detoks to nonsens. Organizm go nie potrzebuje. Usuwanie "odpadów" i toksyn odbywa się w ciele cały czas i nie trzeba organizować akcji gwałtownego ich pozbywania się. Ciało samo radzi sobie z tym doskonale".
Hasło detoks wypłynęło na początku XX wieku i było skutkiem teorii, że choroby wywoływane są przez toksyny kumulujące się w organizmie. Pomysł ten został zdyskredytowany w latach trzydziestych tego samego stulecia, ale mimo to, idea detoksu przetrwała do dzisiaj i ma się całkiem nieźle.
Co ciekawe, pojęcie detoks funkcjonuje w środwisku medycznym jako termin oznaczający jeden z elementów leczenia uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
Wrócmy jednak do detoksu, jako działań mających na celu oczyszczenie organizmu z toksyn. Proces ten ma się dokonywać dzięki unikaniu pewnych produktów spożywczych (kawy, mięsa, żywności przetworzonej) i stosowaniu jedynie wybranych - najczęściej stosuje się soki owocowe i warzywne.
"Poza deficytem witamin, minerałów i niezbędnych kwasów tłuszczowych, największym problemem powstającym w czasie trwania detoksu jest niedobór białka" - mówi Miller i wyjaśnia: deficyt lub brak białka w diecie skutkuje tym, że organizm zaczyna czerpać je ze źródeł mu dostępnych, czyli z mięśni, narządów wewnętrznych i z kości. Z tego powodu osoby stosujące detoks mogą po jego ukończeniu znaleźć się w gorszym stanie niż przed rozpoczęciem tej "uzdrawiającej" kuracji.
Poza tym, gdy organizm zacznie "zjadać" własne mięśnie, ich masa zmniejszy się, a razem z nią na łeb na szyję spadnie tempo metabolizmu. To kiepska wiadomośc dla tych, którzy detoksem chcą wspomóc proces odchudzania.
Inną rzekomą zaletą detoksu jest poprawa wyglądu skóry, liwkiwdacja wzdęć i wspomniana wyżej redukcja masy ciała. Co na to dietetyk?
"Dteoks może prowadzić do spadku masy ciała, jako że jest to nic innego jak restrykcyjna dieta. Jednak jest to chwilowy spadek, który zostaje zniwelowany po powrocie do normalego żywienia."
Groźne toksyny?
Okazuje się, że nawet używanie pojęcia toksyn w stosunku do substancji, które ma pomóc wypłukać z ciała detoks, jest błędne. Toksyną bowiem jest wyprodukowana przez żywy organizm substancja, która jest trująca dla człowieka, np. jad węża, czy toksyny produkowane przez bakterie (np. substancje stosowane przy zabiegu botoksu).
Toksyną jest także każda inna chemiczna substancja, która zagraża ludzkiemu życiu lub zdrowiu, np.: dym papierosowy, metale ciężkie, pestycydy a nawet obecne w naszych domach wybielacze do tkanin. Mało tego. Toksyny znajdują się także w naszym pożywieniu - alkaloidy w ziemniakach, kwas szczawiowy w rabarbarze, psoraleny (furanokumaryny) w selerze...
Ludzki organizm "nie lubi" tych substancji i potrafi się ich pozbyć - wciągnięte do płuc lub połknięte trafiają do krwi, a z nią do wątroby, która je odfiltrowuje i neutralizuje. Wątroba nie bierze urlopu, zatem wszystkie szkodliwe substancje są 24 godziny na dobę "wyłapywane" i unieszkodliwiane. Gdyby tak nie było, już dawno każdy z nas by nie żył.
Wątroba skuteczniej oczyszcza organizm niż jakakolwiek cudowna pastylka czy kuracja detksyfikująca. Zatem jedyne, co wyczyści dieta detoks lub magiczny preparat oczyszczający, to twój portfel.
To, co zrobić warto
Skoro ustaliliśmy, że detoks można między bajki włożyć, przyszedła czas na zadanie sobie pytania: co można zrobić, aby pomóc wątrobie w jej działaniu i zadbać o zdrowie, ograniczając ilość szkodliwych substancji w organizmie?
1. Palisz? Rzuć palenie. Dym papierosowy szkodzi nie tylko płucom, ale i wątrobie.
2. Ogranicz ilość wpijanego alkoholu. Jego nadmiar, poza wieloma innymi negatywnymi skutkami, powoduje skaryfikację wątroby (powstawanie w niej blizn), co zmniejsza ilość zdrowej tkanki zdolnej do odtruwania organizmu.
3. Stosuj zbilansowaną dietę. Dzięki niej nie powstaną żadne niedobory witamin ani innych ważnych dla zdrowia substancji, a wszystkie narządy wewnętrzne, w tym wątroba) będą pracowały wydajnie.
4. Zwiększ ilość owoców i warzyw w diecie. Jeśli chcesz wycisnąć z nich sok, nie ma sprawy, ale niech owocowe i warzywne napoje będą elementem zdrowej diety.
5. Ruszaj się. regularna aktywnośc fizyczna poprawia krążenie krwi, a więc sprawia, że krew szybciej krąży także w w wątrobie, dzięki czemu szkodliwe substancje szybciej są neutralizowane.