Omega 3 ważniejsze niż nam się wydawało
18.01.2013
Zdrowe kwasy tłuszczowe omega 3 mają więcej zalet niż sądzono. Do ich pozytywnego wpływu na system odpornościowy i obniżanie ryzyka udaru dodano jeszcze jedno działanie: zapobieganie rakowi jelita grubego.
Istnieją dwa typy kwasów omega 3: DHA oraz EPA. Pierwszy z nich korzystnie wpływa na mózg i zmysł wzroku, a także spowalnia wzrost komórek rakowych w jelicie grubym. To było wiadomo od dawna. Najnowsze doniesienia mają związek z kwasami EPA. Okazało sie bowiem, że regularne ich przyjmowanie przez 6 miesięcy zmniejsza rozmiary przedrakowych polipów w jelicie grubym, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju raka w tym narządzie.
Niestety sprawa nie jest tak prosta, jakbyśmy marzyli, bo nadmiar kwasów EPA w diecie może sprzyjać chorobom serca... Jednak przyjmowane w prawidłowych dawkach nie szkodzą sercu, a wręcz przeciwnie.
Aby określić idealną ze względu na ryzyko raka grubego dawkę tych kwasów, a przy tym bezpieczną dla serca, niezbędne są dalsze badania. Mimo wszystko każdy, kto znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna, tłusta dieta, obciążenie genetyczne, zanieczyszczenie środowiska) powinien porozmawiać ze swoim lekarzem o możliwości zastosowania suplementacji diety kwasami EPA.
W naturalnej postaci kwasy DHA i EPA wystepują w tłuszczu ryb morskich (łososiu, makreli, śledziu, sardynkach, sardeli) i w algach, skąd czerpią je ryby. Przy czym o ile ryby bywają zanieczyszczone toksycznymi substancjami, to algi nie ulegają zanieczyszczeniu! Dlatego warto pomyśleć o suplementach produkowanych na bazie alg. Algi zawierają duże ilości DHA, ale te kwasy w organizmie mogą zostać przekształcone do EPA.
Inne źródła DHA i EPA: olej lniany, rzepakowy, arachidowy, oliwa z oliwek.
Źródlo: Realage.com