202 osoby online (131 desktop_mac) (71 stay_primary_portrait)

Pokarmy, które dbają o gospodarkę hormonalną

17.01.2018

Pokarmy, które dbają o gospodarkę hormonalną

Dieta ma wielki wpływ na to, jak funkcjonuje organizm człowieka. Odpowiednie wybory żywieniowe zapewniają równowagę hormonalną, zwiększają wydolność fizyczną i intelektualną oraz sprawiają, że skóra i włosy wyglądają zdrowo i pięknie. To właśnie hormony kontrolują samopoczucie, trawienie, libido, metabolizm i wygląd. Jeśli nie będziesz w odpowiedni sposób się odżywiać, twój organizm nie będzie mógł ich produkować.


Nasze ciało potrzebuje białek, tłuszczy i węglowodanów. Nie wolno go niczego pozbawiać. Tłuszcz jest jednym z najważniejszych elementów w hormonalnej układance. Hormony są bowiem wytwarzane przy pomocy niektórych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Bez nich nie powstaną i równowaga zostanie zachwiana. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet.

Dieta powinna bazować na węglowodanach z warzyw i produktów zbożowych, zdrowych tłuszczach oraz białku, a do tego warto aby zawierała antyoksydanty i lecznicze zioła.

Oto lista pokarmów, jakie należy włączyć do swojego codziennego jadłospisu, by pomóc organizmowi w utrzymywaniu równowagi hormonalnej:

Białko – namoczone lub kiełkujące orzechy, fasola, nasiona, quinoa, soczewica, jaja, dzikie ryby

Tłuszcz – pestki dyni, siemię lniane, nasiona chia, awokado, orzechy i oleje roślinne

Warzywa i owoce bogate w antyoksydanty – zielone (szparagi, brokuły, szpinak, jarmuż, natka pietruszki, jabłka), pomarańczowe i czerwone (marchew, dynia, pomidory, dzika róża), fioletowe (buraki, aronia, winogrona, czerna porzeczka)

Przyprawy i zioła - cynamon, kurkuma, pieprz cayenne, kminek, czarnuszka, czosnek, imbir.

Jeśli ciało otrzyma wszystko to, czego potrzebuje, osiągnie stan równowagi hormonalnej. Z pewnością skóra wówczas zyska blasku, wy doświadczycie stabilności emocjonalnej i odkryjecie nowe pokłady energii. Ludzki organizm ma niesamowitą zdolność do samoleczenia, którego dokonuje, gdy zaspokaja się jego potrzeby na makro- i mikroskładniki.

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego