Rogale świętomarcińskie
30.10.2012
Dziś rogale marcińskie wiążemy z tradycją chrześcijańską, jednak prawda jest taka, że pieczono je jeszcze w czasach pogańskich.
Raz na jakiś czas każdemu należy się smaczne odstepstwo od zdrowej diety. Polecamy rogale świętomarcińskie, których popularność siegać zaczyna poza Poznań.
Z Wikipedii o pieczeniu rogali świętomarcińskich:
Tradycja ta wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub w zastępstwie – z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt ciasta interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego.
W Poznaniu tradycja w obecnym kształcie narodziła się w listopadzie 189. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer, który pracował w pobliskiej cukierni, namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję. Bogatsi Poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników. Po I wojnie światowej do tradycji obdarowywania ubogich powrócił Franciszek Rączyński, zaś przed zapomnieniem tuż po II wojnie światowej uratował rogala Zygmunt Wasiński.
Składniki
Ciasto:
1 kg mąki pszennej
40 g (2 łyżki) cukru
50 g drożdży
250 ml (1 szkl.) mleka
6 jaj
125 g (0,5 kostki) masła
Masa:
125 g (1,5 szkl.) cukru pudru
200 g migdałów lub orzechów
śmietana
Przygotowanie ciasta: Jaja utrzeć z cukrem, wlać ciepłe stopione masło i ubijać.
Nie przerywając ubijania dodawać porcjami przesianą mąkę oraz mleko.
Pod koniec wlać rozpuszczone w niewielkiej ilości mleka drożdże i ubijać tak długo, aż pojawią się pęcherzyki powietrza.
Następnie ciasto pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Gdy wyrośnie ciasto rozwałkować i kroić na kwadraty.
Na każdy z nich nałożyć porcję masy migdałowej i uformować rogaliki.
Jak przygotować masę: Migdały lub orzechy zaparzyć, zemleć lub utrzeć na tarce, dodać cukier oraz śmietanę.
Całość dokładnie utrzeć. Śmietanę dodać w takiej ilości aby można było masę dokładnie utrzeć i żeby była dość gęsta.
Uformowane rogaliki ułożyć na blasze, pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, po czym wstawić do gorącego piekarnika.
Piec na złoty kolor w temp. 220 - 250 st. C