406 osób online (264 desktop_mac) (142 stay_primary_portrait)

Trzy, czy sześć posiłków dziennie?

02.02.2015

Trzy, czy sześć posiłków dziennie?

Jadanie często, ale mało wcale nie musi pomóc osobom stosującym dietę w opanowaniu napadów głodu.

W wielu dietach i w wielu gabinetach dietetyków królują te same zalecenia: jedz mało, ale często. Jednak okazuje się, że skutki takiego postępowania wcale nie muszą być lepsze od jadania 3 posiłków dziennie.

Trzy posiłki contra sześć posiłków
Dwudziestu siedmiu otyłym (lub z nadwagą) mężczyznom zalecono dietę o obniżonej kaloryczności. W diecie panów z jednej grupy 25% kalorii pochodziło z białka, w diecie meżczyzn z dugiej grupy 14% kalorii pochodziło z białka. Dieta trwała 12 tygodni. Od siódmego tygodnia w obu grupach panowie jadali na zmianę trzy posiłki przez trzy dni i sześć posiłków przez kolejne trzy dni.

Mężczyźni oceniali poziom uczucia głodu i sytości co godzinę w ciągu dnia.

Panowie stosujący dietę z wyższą zawrtością białka czuli się bardziej syci i mniej głodni od tych, którzy byli na diecie z mniejszą zawartościa białka. Natomiast liczba posiłków dziennie nie miała żadnego znaczenia – w dni z sześcioma posiłkami mężczyźni nie czuli się mniej głodni, ani nie pozostawali dłużej bardziej najedzeni.

Wyniki badań według ich autorów odnoszą się także do kobiet.

Dołącz do nas na Facebooku

Autorzy podkreślają, że o ile w przypadku osób odchudzających się liczba posiłków może nie mieć aż tak wielkiego jak sądzono znaczenia w opanowywaniu głodu, to może mieć znaczenie w przypadku sportowców i osób cierpiących na cukrzycę, gdyż w ich przypadku chodzi o utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi.
Jednak w przypadku osób odchudzających się zwiększona liczba posiłków nie jest skuteczną strategią walki z nadwagą i otyłością.

Każdy jest inny
Jak zwykle, po pojawieniu się nowych doniesień, do głosu dochodzą krytycy. Ich zastrzeżenia dotyczą tego, że dla niektórych ludzi jadanie sześciu posiłków dziennie jest dobrym rozwiązaniem, a dla innych jest zbędną fatygą. W przytoczonych badaniach mężczyźni stosowali dietę o obniżonej kaloryczności, a jadanie sześciu posiłków dziennie pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi. Jeśli jednak podział kalorii między poszczególne posiłki jest niewłaściwy, efektu zmniejszonego apetytu nie będzie.

Nierealne zalecenia
Niektórzy specjaliści twierdzą, że zalecanie ludziom jadanie sześciu posiłków dziennie jest bez sensu, bo w dzisiejszych czasach rzadko kto, ma taką możliwość. Poza tym zjadanie mniejszej liczby, ale za to obfitszych posiłków może dać większą satysfakcję – większa ilość jedzenia i dłuższy czas konsumpcji sprzyjają uczuciu najedzenia i satysfakcji z posiłku.
Wydaje sie też, że lepszym pomysłem jest przykładanie wagi nie do liczby posiłków dziennie, ale do tego, z czego się składają. Potrawy bogatsze w białko i błonnik skuteczniej nasycają i hamują apetyt na dłużej. Dzieje się tak dlatego, że układ pokarmowy potrzebuje więcej czasu aby się z nimi „uporać".
Po takim posiłku na dłużej stabilizuje się też poziom cukru we krwi, co sprzyja hamowaniu napadów głodu.

Wnioski dla tych, którzy są gotowi przejść na dietę, aby stracić na wadze: nie trzeba za wszelką cenę upierać się przy jadaniu pięciu lub sześciu posiłków dziennie. Jeśli w twoim przypadku taki wysiłek nie pomaga opanować głodu, nie ma sensu tego robić. Można zatem chudnąć, jadając 3 posiłki dziennie. Warto jednak zwracać uwagę na to, aby każdy z nich zawierał porcję białka i błonnik. Wtedy jest szansa, że uda się zaspokoić apetyt i ograniczyć uczucie głodu.

« odchudzanie

1 komentarz

DEL668a462a852cb_baryleczka

15.05.2015, godzina 20:36

nie zgadzam się
Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego