256 osób online (166 desktop_mac) (90 stay_primary_portrait)

Witamina E – młodość i zdrowie w zasięgu ręki

26.01.2017

Witamina E – młodość i zdrowie w zasięgu ręki

Nie od dziś wiadomo, iż witamina E zwana też „witaminą młodości” posiada unikalne właściwości. Nowe badania wykazały, że osoby z zespołem metabolicznym (zespołem X), charakteryzującym się licznymi zaburzeniami związanymi z występującą otyłością, cukrzycą typu 2 czy podwyższonym stężeniem cholesterolu, potrzebują jej znacznie więcej w porównaniu do osób zdrowych. Dzięki czemu witamina płodności ogrywa tak dużą rolę w zespole X? Czym się charakteryzuje? Gdzie możemy ją znaleźć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Witamina radości, witalności i jej właściwości


Witamina E składa się z licznych organicznych związków chemicznych, do których należy między innymi alfa i beta tokoferol. Witamina E jest jednym z najtrudniej pozyskiwanych substancji odżywczych z pokarmów. Stopień jej wchłonięcia zależy od aktualnie przyjmowanej dawki wraz z żywnością. Jeśli jest jej zbyt dużo to paradoksalnie organizm będzie w stanie wykorzystać mniejszą jej ilość.

Niezaprzeczalnie witamina E jest silnym przeciwutleniaczem – chroni komórki przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym, powodującym ich zniszczenie. Dodatkowo wpływa na ekspresję genów, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Bierze udział w gojeniu ran a także przeciwdziała skutkom miażdżycy. W znacznym stopniu przyczynia się do spowolnienia starzenia się komórek organizmu. Natomiast, jako „witamina płodności” jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu i utrzymania ciąży. Jest korzystna również technologicznie, ponieważ zapobiega jełczeniu tłuszczów w produktach, które go zawierają.

 

Dzienne zapotrzebowanie - czyli, dla kogo i w jakiej ilości?

Według norm przedstawianych przez Instytut Żywności i Żywienia, dziennie do organizmu powinno zostać dostarczone od 6 do nawet 50 mg wit. E. Zapotrzebowanie to jest zróżnicowane ze względu na wiek, płeć czy stan fizjologiczny. Wartości te wynoszą średnio dla mężczyzn 10 mg, dla kobiet 8 mg, dzieci 6 mg a dla osób starszych nawet do 50 mg. Aby zapewnić sobie odpowiednią porcję „witaminy młodości” wystarczy zjadać, jedną z poniższych propozycji.

Żródła witaminy E

Źródła wit.E w naszej diecie, czyli gdzie możemy ją znaleźć?

Wysoka jej ilość znajduje się między innymi w olejach roślinnych – olej z kiełków pszenicy, migdałowy, z pestek winogron, a także orzechach, w szczególności w laskowych czy migdałach, a także w zielonych warzywach liściastych – kapusta, szpinak, jarmuż, w nieprzetworzonych ziarnach zbóż oraz w kiełkach pszenicy. Natomiast w produktach pochodzenia zwierzęcego znajduje się między innymi w jajach czy mleku.

 

Witamina E a zespół metaboliczny

Naukowcy z Instytutu Linus’a Pauling’a w Stanowym Uniwersytecie w Oregonie wraz z Programem Żywienia Człowieka w Stanowym Uniwersytecie w Ohio, przeprowadzili badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą związane z poziomem witaminy E u osób z zespołem metabolicznym.

Analiza ta wykazała, iż osoby z zespołem X potrzebują nawet o 50% więcej witaminy E w porównaniu do osób zdrowych.

W poprzednich badaniach wykazano jedynie występowanie niskiej biodostępności tej witaminy u osób z zespołem metabolicznym. Zastosowanie nowatorskiego (odzwierciedlającego faktyczny poziom w organizmie) sposobu pomiaru tego składnika odżywczego, jest pomocne w zdemaskowaniu narastającego problemu, jakim jest niedobór tej witaminy.

Autorzy badania, opublikowanego w br. roku w czasopiśmie The American Journal of Clinical Nutrition, odkryli, iż poziom witaminy E w badaniu krwi jest często w granicach normy. Jednak wysoki poziom cholesterolu i tłuszczu w organizmie może powodować zafałszowanie rzeczywistego stanu jej dostępności. Pomimo tego, iż witamina E pozostaje w układzie krążenia w większym stężeniu, jej ilość nie jest wystarczająca do prawidłowego jej funkcjonowania.

Dodatkowo stres oksydacyjny i stan zapalny, jaki toczy się w organizmie osób z zespołem X, wpływa na zwiększone zapotrzebowanie antyoksydantów, a więc miedzy innymi witaminy E.

Zarówno lekarze, jak i dietetycy alarmują, iż w zastraszającym tempie Polacy doganiają Amerykanów spełniających kryteria zespołu metabolicznego. Okazuje się, że już, co piąty Polak boryka się z tą chorobą. Nieustannie rośnie liczba osób z nadwagą czy otyłością, cukrzycą typu 2, miażdżycą i nadciśnieniem tętniczym. A więc już dziś warto zatroszczyć się o swoje zdrowie, choćby poprzez wybieranie jakościowo dobrych produktów, zjadanie, co najmniej pięć porcji warzyw i owoców oraz aktywne spędzanie czasu. Nie wiesz jak zacząć? Nie bój się zgłosić do wykwalifikowanego dietetyka, który pomoże Ci ustalić Twój plan żywieniowy oraz trenera, dzięki któremu pokochasz aktywność fizyczną. Nic tak nie motywuje jak wspólny cel, więc śmiało już dziś skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci skutecznie i z uśmiechem rozpocząć przygodę o zdrowe ciało i lepsze samopoczucie.

 

mgr Katarzyna Żukowska, dietetyk

Źródło:

Maret G Traber, Eunice Mah, Scott W Leonard, Gerd Bobe, Richard S Bruno. Metabolic syndrome increases dietary α-tocopherol requirements as assessed using urinary and plasma vitamin E catabolites: a double-blind, crossover clinical trialThe American Journal of Clinical Nutrition, 2017

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego