Wszystko, co musisz wiedzieć o tłuszczu na brzuchu
11.04.2013
Szczupła talia to marzenie kobiet i mężczyzn. Sprawdź, co jej służy, a co szkodzi i nie trać czasu na działania, które nie przynoszą żadnego rezultatu. Płaski brzuch? To proste!
1. Nadmiar tłuszczu z gromadzony w okolicy brzucha jest o wiele bardziej szkodliwy dla zdrowia niż tłuszcz zakumulowany w jakiejkolwiek innej części ciała. Zwiększa on ryzyko zapadnięcia na choroby serca, udary, cukrzycę typu II, demencję, Alzheimera, raka jelita grubego, syndrom metaboliczny, nadciśnienie. Można mieć genetycznie uwarunkowaną tendencję do gromadzenia się tłuszczu wokół brzucha, ale to w głównej mierze fatalny tryb życia sprzyja zwiększaniu się obwodu talii.
2. Jadanie tłustych potraw wcale nie jest główną przyczyną zbierania się tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej i pod skórą brzucha. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju pokarmu pochodzi nadmiar kalorii, jest on gromadzony pod postacią tkanki tłuszczowej. Czynniki genetyczne, dieta, wiek i styl życia – wszystkie te elementy decydują o tym, czy uda się zachować szczupłą talię, czy będzie się ona poszerzać. Na uwarunkowania genetyczne i upływ czasu nie mamy wpływu, ale rodzaj diety i aktywność fizyczna to czynniki, nad którymi możemy sprawować kontrolę i warto to robić.
3. Określenie „piwny brzuch" zawiera sporo prawdy. Częste spożywanie napojów alkoholowych, które są przecież wysokokaloryczne, utrudnia zachowanie płaskiego brzucha aż na trzy sposoby. Pierwszy to sama kaloryczność alkoholu – 1 jego gram ma niemal tyle samo kalorii, co gram tłuszczu. Drugi to fakt, że zajęta metabolizowaniem alkoholu wątroba, w mniejszym stopniu metabolizuje tłuszcz, co sprzyja się jego odkładaniu, także w okolicach talii. Trzeci aspekt niekorzystnego wpływu alkoholu na figurę polega na tym, że po wypiciu drinka pojawia się apetyt i często sprawia, że tracimy kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia.
4. Wiedziałeś, że istnieje rodzaj tłuszczu, który potrafi zaprogramować organizm do magazynowania tłuszczu w okolicach brzucha? Taką zdolność mają tłuszcze trans, najczęściej zawarte w pewnych rodzajach margaryny, w słodkich wypiekach cukierniczych, w ciasteczkach czy w gotowych daniach, które wystarczy podgrzać w mikrofali.
5. W walce z tłuszczem brzusznym możemy pomagać sobie jedząc jagody i pijąc zieloną herbatę. Na łamach Journal of Nutrition pojawił się raport, który dowodzi, że picie zielonej herbaty połączone z aktywnością fizyczną przyspiesza odchudzanie. Zawarte w zielonej herbacie katechiny stymulują organizm do spalania tłuszczu, zwłaszcza z okolic brzucha. Podobne działanie mają jagody.
6. W wyszczuplaniu talii pomaga także dieta bogata w błonnik. Dlatego warto zastąpić wszystkie „białe" produkty ich razowymi odpowiednikami, a przy okazji ograniczyć ilość zjadanych cukrów prostych. Naukowcy dowiedli, że kontrola liczby spożywanych kalorii w połączeniu z dietą bogatą w produkty pełnoziarniste skuteczniej wyszczupla talią niż samo kontrolowanie kaloryczności diety.
7. Mężczyźni, ze względu na swój profil hormonalny, mają tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Kobiety raczej mają skłonność do tycia w biodrach i udach. W związku ze zmianami hormonalnymi po 40 r.ż. nawet panie, które zawsze były szczupłe, zaczynają tyć, a tłuszcz gromadzi się właśnie w talii.
8. Nie jest prawdą, że najtrudniej jest pozbyć się tłuszczu z brzucha. Prawidłowo zaplanowane odchudzanie pozwala redukować ilość tkanki tłuszczowej z całego ciała, a więc i z brzucha. Oczywiście nie zawsze wszystkie części ciała w takim samym tempie pozbywają się nadmiaru tłuszczu – to kwestia genetycznych uwarunkowań, z którymi trzeba się pogodzić i uzbroić w cierpliwość.
9. Nie pozbędziesz się „opony" z talii, wykonując ćwiczenia na mięśnie brzucha, podobnie jak nie pozbędziesz się tłuszczu z ud, ćwicząc mięśnie nóg. Spalanie kalorii, a więc tłuszczu polega na wysiłku wielu mięśni, dlatego w procesie odchudzania stosuje się i trening kondycyjny (kardio, aerobowy, interwałowy) oraz trening siłowy całego ciała. Warto jednak pamiętać, że silne mięśnie tułowia, a więc i brzucha to gwarancja ładnej postawy – prostych pleców i wciągniętego brzucha – a więc sylwetki, na której nawet pewne niedoskonałości prezentują się bardziej korzystnie. Nie wierzysz? Stań przed lustrem i zobacz to na własne oczy. Nawet jeśli twój brzuch okryty jest warstwa tłuszczu, wygląda o wiele lepiej, gdy napniesz jego mięśnie, a przy tym wyprostujesz plecy.
LIONFITNESS: Zobacz nasze programy i skorzystaj z porad najlepszych ekspertów!