540 osób online (351 desktop_mac) (189 stay_primary_portrait)

Bierz przykład ze swojego psa

22.11.2012

Bierz przykład ze swojego psa

Nauczyłeś swojego pupila kilku sztuczek? On może ci się odwdzięczyć i nauczyć cię wielu rzeczy, które są o wiele bardziej użyteczne niż siadanie, szczekanie i kładzenie się na plecach na sygnał.

16 rzeczy, których powinieneś nauczyć się od swojego psa:

1. Zapomnij o robieniu kilku rzeczy jednocześnie
Gdy pies dostanie zadanie do wykonania, albo sam postanowi cos zrobić, całą swoją uwagę poświęca realizacji celu. Ty powinieneś postępować tak samo. Naukowcy twierdzą bowiem, że umiejętność koncentracji i pamięć pogarszają się u osób, które w tym samym czasie pracują, surfują po internecie i wysyłają maile. Inni specjaliści przekonują, że takie postępowanie skutkuje stratą czasu. Lepiej zatem zajmować się zadaniami po kolei i dopiero po skończeniu jednego, przechodzić do kolejnego.

2. Pokochaj drzemki
Żaden pies i kot nie funkcjonuje cały dzień na pełnych obrotach. Każdą wolną chwilę wykortzystują na drzemki. Ludzie też mogą odnosić korzyści z krótkiego, sennego odpoczynku w ciągu dnia. Badania przeprowadzone na 24 tysiącach ludzi dowiodły, że osoby regularnie ucinające sobie drzemki są o 37% mniej narażone na choroby serca niż osoby nie sypiające w dzień lub robiące to tylko okazjonalnie. Są także w czasie czuwania bardziej pobudzone i wydajniej pracują.

3. Codziennie spaceruj
Zarówno dla stworzeń czworonożnych jak dwunożnych chodzenie jest najprostszą i najbezpieczniejszą formą aktywności fizycznej, która pozwala spalać kalorie jak i dbać o układ krążenia oraz kondycję całego aparatu ruchu (stawy, kości, mięśnie). Regularne spacery są też doskonałym sposobem na walkę z depresją, utrzymanie szczupłej sylwetki, obniżenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II, raka piersi i jelita grubego.

4. Dbaj o przyjaźń
Ludzie są istotami stadnymi, dlatego nawiązywanie i utrzymywanie znajomości oraz przyjaźni dają nam wymierne korzyści zdrowtne. Australisjcy badacze przez 10 lat obserwowali grupę 1500 starszych osób. Te z nich, które miały najwięcej przyjaciół, były o 22% mniej narażone na ryzyko zgonu. Ploteczki z przyjaciółkami, czy wypad z kumplami na ryby to sposób na zdrowie, a nie strata czasu!

5. Żyj chwilą
Życie chwilą obecną to być może najważniejsza lekcja, jakiej mogą nam udzielić nasi czworonożni towarzysze. W badaniach nazwanych „Zastanawiajacy się umysł to nieszczęśliwy umysł" (A Wandering Mind Is an Unhappy Mind) naukowcy z Harvardu dowiedli, że ludzie są najszczęśliwsi, gdy wykonują proste czynności – uprawiają seks, ćwiczą, spacerują. Planowanie, wspominanie, a nawet myślenie o czymkolwiek innym niż to, co się robi w danej chwili znacząco obniża poczucie szczęścia.

6. Nie pielęgnuj złych wspomnień
Zapomnij o żalu lub przykrościach, których doświadczyłeś. Było, minęło. Chroniczna złość źle wpływa na płuca, za to umiejętność wybaczania obniża ciśnienie krwi i sprawia, że oddycha się lżej i głębiej. Ci, którzy potrafią wybaczać są też pewniejsi siebie i mają lepszy nastrój. Podobno spisywanie wszystkich pozytywnych zdarzeń i sytuacji, w których czujemy wdzięczność sprawia, że czujemy się zdrowsi, chętniej ćwiczymy i z optymizmem kroczymy przez życie. Może warto spróbować?

7. Bądź wdzięczny
Psy z wdzięczności machają ogonem. My inaczej wyrażamy wdzięczność – uśmiechem. Doceniaj starania innych, dziekuj im za ich pracę lub pomoc i uśmiechaj się. Naukowcy uważają, że ludzie, którzy odczuwają wdzięczność i potrafią ją okazać są pozytywnie nastawieni do życia.

8. Bądź ciekawy
Jest wiele przesady w stwierdzeniu, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Naukowcy twierdzą, że ludzie ciekawi świata mają silne poczucie sensu życia. Są też z niego bardziej zadowoleni, szybciej się uczą i poszerzają swoje horyzonty.

9. Wygłupiaj się
Warto żartować i błaznować, oczywiście nie w każdej sytuacji. Kardiologowie z University of Maryland Medical Center w USA odkryli, że osoby z wysokim poczuciem humoru mają najzdrowsze serca. Śmiech to zdrowie – w tym powiedzeniu przesady więc nie ma!

10. Daj się pogłaskać
Dotyk czyni cuda. Masaż łagodzi ból oraz objawy astmy i cukrzycy, a także usprawnia system odpornościowy. Jeszcze silniejsze działanie ma dotyk ukochanej osoby. Dowiodły tego następujące badania (czego ci naukowcy nie wymyślą!): mężatki trzymające kochanego męża za rękę lepiej znosiły przykre impulsy elektryczne, które im aplikowano.

11. Pij wodę
Psy nawet po intensywnym wysiłku wolą pić wodę niż napoje dla sportowców (nie wierzysz, sprawdź!). Większość ludzi, nawet tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia też powinna poprzestać na wodzie. Każdy wysiłek poza ekstremalnym nie wymaga nawadniania organizmu specjalnymi napojami. Wystarczy woda, która idealnie uzupełnia stracone płyny i jest bezkaloryczna.

12. Okazuj miłość
Kochasz? Pokaż to! Tak robią wszystkie psy i większość kotów. Psy kochają bezinteresownie, choć różnie bywa z kotami. Okazuj swoje uczucia ukochanym osobom, to wzmocni wasze więzi. Nawet przelotny dotyk, całus, krótkie przytulenie się potrafią sprawić, że bedziesz sczęśliwszy w swoim związku.

13. Baw się
Zabawa nie jest tylko dla dzieci i młodych kotów. Lekarz Stuart Brown napisał w swojej książce („Play"), że potrzeba zabawy jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka tak, jak sen i jedzenie. Weź więc przykład ze swojego pupila i często poświęcaj czas na zajęcia, których celem jest nic innego niż zabawa.

14. Wychodź z domu
Pies biegający po lesie to pies szczęśliwy. Ludzie też mogą czuć się szczęśliwi, gdy przebywają nas świeżym powietrzu. Spacer w parku, wycieczka w góry to dobre sposoby na poprawienie kondycji, uzupełnienie niedoborów witaminy D i walkę ze stresem. Czeste przebywanie na powietrzu jest szczególnie ważne dla dzieci. Jeśli jesteś rodzicem, wspólnie korzystajcie z dobrodziejstw ruchu poza murami. Dzieci często wychodzące na powietrze mają lepszy wzrok, lepiej oceniają odległość, rzadziej wykazują objawy ADHD i lepiej się uczą.

15. Czytaj mowę ciała
Psy doskonale wyczuwają intencje z mowy ciała swoich pobratymców, ale też z mowy ludzkiego ciała. Nam idzie sporo gorzej, a szkoda, bo bardzo wiele można wyczytać z mimiki twarzy i póz, jakie przyjmujemy w zależności od sytuacji i nastroju. Warto zacząć się przyglądać innym ludziom i rozpoznawać to, czego nie wyrażają słowami. Z wiekiem podobno stajemy się w tej umiejetności bardziej biegli.

16. Często się rozciągaj
Co robią pies i kot, zaraz po przebudzeniu? Przeciągają się. Bierz z nich przykład a będziesz sprawniejszy i w lepszym nastroju. Naukowcy odkryli, że regularny stretching poprawia elastyczność ciała, wzmacnia mięśnie, dodaje im mocy i wytrzymałości (na podstawie badań trwajacych 10 tygodni). Dlatego jeśli nie możesz z jakiegoś powodu dotrzeć do siłowni, zaaplikuj sobie chociaż dawkę domowego rozciągania.

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego