357 osób online (232 desktop_mac) (125 stay_primary_portrait)

Ból kolana – jak sobie z nim poradzić

22.07.2014

Ból kolana – jak sobie z nim poradzić

Dokucza ci ból kolana lub obu kolan, ale nie kojarzysz go z żadnym urazem? Pomóż lekarzowi postawić trafną diagnozę! Przygotuj się do wizyty i skróć czas powrotu do formy. Wykorzystaj nasze podpowiedzi, aby spotkanie z lekarzem było jak najbardziej owocne.

Towarzyszy nam w wielu sytuacjach. Często przestajemy nawet zwracać na niego uwagę, bo staje się elementem codziennego życia. Może byc bardzo wiele przyczyn, dlaczego bolą nas kolana. Jedno jest pewne - jeśli ból pojawia się niezależnie od tego, czy ćwiczysz - zwróć się do lekarza i przeprowadź badanie (podpowiadamy USG)- czy nie ma problemu ze zmianami w powierzchniach stawowych, albo stanów zapalnych. Często ogniska bólowe odzywają się dopiero podczas wysiłku fizycznego - zwłaszcza na początku treningu, kiedy stawy są jeszcze nierozgrzane, znajduje się mniej płynu wewnątrzstawowego, przez co siły tarcia są zwiększone. Z tego między innymi wynika, że przed każdym ćwiczeniem, niezależnie od poziomu obciążenia i czasu trwania, należy zrobić rozgrzewkę!

Niezależnie jednak od sytuacji - warto wiedzieć w jakim stanie "zużycia" znajdują się Wasze stawy kolanowe i czy sama profiaktyka wystarczy. Pod pojeciem profilaktyki mieści się właściwa dieta, stosowanie stabilizatorów lub ortez, oraz - oczywiście: trening, który będzie składał się z ćwiczeń wzmacniających przede wszystkim grupę tylną uda(mięśnie: dwugłowy, półbłoniasty, półścięgnisty), przywodziciele, mięsień czworogłowy, a także grupę mięśni pośladkowych.

Produkty zalecane:

* nabiał – zawarte w nim białko buduje chrząstki stawowe

* prod. pełnoziarniste, strączkowe – mają witaminy z grupy B, które łagodzą stres wywołujący niekorzystne zmiany w mazi stawowej

* ryby morskie, olej rzepakowy, lniany, orzechy włoskie – zawierają przeciwzapalne kwasy omega-3

* owoce jagodowe, warzywa kapustne, cytrusy – to źródła witaminy C dbającej o kondycję stawów

Produkty, których powinieneś unikać:


* czerwonego mięsa, oleju sojowego, słonecznikowego, kukurydzianego – mają dużo kwasów omega-6 sprzyających stanom zapalnym

* ziemniaków, pomidorów i papryki – mogą nasilać dolegliwości bólowe

* białej mąki – zawiera węglowodany sprzyjające tyciu, co przeciąża stawy

* prod. wysokoprzetworzonych – mają konserwanty szkodzące stawom

* alkoholu, kawy, herbaty – utrudniają przyswajanie składników mineralnych

Decydujesz się na pójście do lekarza - dobrym rozwiązaniem jest wybranie traumatologa, czyli ortopedy, który ma do czynienia z urazami sportowymi. Warto się jednak do tej wizyty przygotować:

1. Bądź gotowy do szczegółowego opisania bólu

Zastanów się od kiedy ból ci dokucza, w jakich sytuacjach się nasila, które aktywności go potęgują, a jakie pozycje przynoszą ulgę.

2. Zastanów się, czy ból utrudnia ci życie
Czy ból uniemożliwia ci pracę albo utrudnia codzienne funkcjonowanie? Czy możesz ćwiczyć, chodzić, biegać, dźwigać? Jak ból wpływa na twoje samopoczucie?

3. Przygotuj listę stosowanych dotychczas leków
Bądź też gotowy opisać czy przynosiły ci ulgę i jak często byłeś zmuszony je stosować, czy miały jakieś działanie uboczne.

4. Zapytaj o wszystkie możliwości leczenia
To, jak będzie przebiegało leczenie zależy od diagnozy. Do typowego postępowania może należeć:

Leczenie doustne
Przyjmowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli masz problemy z przewodem pokarmowym, koniecznie poinformuj o tym lekarza jako że niektóre leki mogą nasilać dolegliwości gastryczne.

Iniekcje
Zastrzyki z preparatów sterydowych mają na celu zlikwidowanie bólu i działanie przeciwzapalne. Ich zaleta jest działanie miejscowe, z pominięciem układu pokarmowego.
Iniekcje dostawowe mogą też mieć za zadanie uzupełnienie mazi stawowej i odżywienie chrząstki, co zwykle łagodzi ból.

Rehabilitacja
Zastosowanie odpowiednich ćwiczeń i zabiegów fizykoterapeutycznych często potrafi przynieść ulgę w bólu i pomaga odzyskać sprawność. Jest także często sposobem na uniknięcie operacji.

Leczenie operacyjne
Zabieg chirurgiczny jest najbardziej inwazyjną forma leczenia, stosowaną w przypadku, gdy inne sposoby terapii nie dają zadowalających efektów. Konieczność poddania się operacji wiąże się z rehabilitacją, która pozwala po zabiegu odzyskać pełną sprawność.

Pamiętaj, że masz prawo pytać lekarza o to, co zamierza i jakie kroki planuje podjąć, aby cię prawidłowo zdiagnozować, a następnie leczyć. Masz jakiekolwiek wątpliwości? Pytaj!

Dowiedz się:
- ile czasu zajmie diagnozowanie
- ile czasu zajmie terapia
- czy zalecone leki są bezpieczne i czy nie wchodzą w interakcje z lekami, które przyjmujesz w związku z innymi dolegliwościami
- czy przepisane leki mogą dawać skutki uboczne, jakie i jak sobie z nimi radzić
- na jakie efekty terapii możesz liczyć i czy będziesz mógł wrócić do aktywności, z których zrezygnowałeś ze względu na ból
- jakich aktywności powinieneś unikać, aby oszczędzać kolana
- jak długo utrzymają się efekty terapii
- jakie są alternatywy dla zaproponowanego leczenia

« zdrowie

1 komentarz

oe4flex

23.12.2014, godzina 20:35

Witam! Aby ochronić staw kolanowy przed takimi problemami warto pomyśleć o stosowaniu jakiegoś suplementu. Ze swojej strony rekomenduję stosowanie suplementu diety 4Flex. To suplement, który zawiera aż 10g kolagenu naturalnego pochodzenia - Fortigelu. Zawarte w preparacie 4Flex białko (kolagen Fortigel) przyczynia się do wzrostu i utrzymania masy mięśniowej oraz zdrowych kości. Pozdrawiam, Agnieszka Czarnecka ________________________ Online Ekspert marki 4Flex
Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego