Bóle krzyża - jak z nimi walczyć
29.01.2013
Bóle dolnej części pleców, tzw bóle krzyża, dotykają każdego i są częstą przyczyną zwolnień lekarskich wśród osób dorosłych. Jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić?
Ból może być rozlany lub nagły, może utrudniać poruszanie się lub przyjęcie wyprostowanej pozycji. Czasami ból pojawia się bez wyraźnej przyczyny, a czasami jest skutkiem urazu, np. niefortunnego dźwignięcia ciężaru. Dolegliwości trwające dłużej niż trzy miesiące zalicza się do chronicznych, czyli bólu przewlekłego. Gdy ból nie znika w czasie 72 godzin, trzeba zgłosić się do lekarza.
Natychmiastowej interwencji lekarza wymaga ból będący skutkiem urazu, ale też ból, któremu towarzyszą kłopoty z kontrolowaniem pęcherza lub oddawania stolca, słabość nóg, gorączka, ból podczas kaszlu czy oddawania moczu.
Naciągnięcie mięśni czy coś poważnego?
Bóle krzyża często są skutkiem dźwigania ciężarów, także w siłowni. Przyczyną bólu bywa wtedy przeciążenie mięśni. Czasami jednak ból jest wywołany uszkodzeniem krążka międzykręgowego, zwanego potocznie dyskiem. Uszkodzony krążek uciska nerwy, a ból promieniuje do pośladka, a nawet całej nogi. Uszkodzenie to nosi nazwę dyskopatii.
Praca a ból pleców
Zarówno praca wymagająca dźwigania, albo skręcania kręgosłupa zwłaszcza pod obciążeniem, ale też i praca siedząca sprzyjają powstawaniu bólów krzyża. Czasami też źródłem dolegliwości może być ciężki plecak lub torba noszona na jednym ramieniu.
Nagłe zrywy aktywności
Weekendowe zrywy aktywności nie zawsze wszystkim wychodzą na zdrowie. Cały tydzień spędzony za biurkiem po którym następuje sobotni mecz w tenisa to prosta droga do urazu pleców. Przy nieregularnej aktywności fizycznej albo w czasie powrotu do regularnych treningów należy ostrożnie przystępować do ćwiczeń i nie podejmować ryzykownych dla kręgosłupa aktywności.
Zwiększone ryzyko bólów krzyża
Do czynników podnoszących ryzyko bólu pleców należy nadwaga, nieaktywny tryb życia, praca siedząca, wiek powyżej 30 lat.
Diagnozowanie
Po udaniu się do lekarza, skieruje cię on na specjalistyczne badania, których celem będzie wykrycie przyczyn bólu. Możesz dostać zlecenie wykonania zdjęcia rentgenowskiego, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej kręgosłupa. Pamiętaj, że tylko prawidłowo postawiona diagnoza jest szansą na wyleczenie dolegliwości.
Domowa terapia
Przy nadwyrężeniu mięśni pleców pomocna może być ciepła kąpiel lub rozgrzewające okłady. Mimo, że ból może chcieć zatrzymać cię w łóżku, postaraj się jak najszybciej wstać, gdyż dłuższe leżenie osłabia mięśnie i także może stać się przyczyną bólu, gdy wreszcie zdecydujesz się wrócić do normalnych aktywności.
Joga
Jeśli dokucza ci chroniczny ból pleców, spróbuj jogi. Istnieje wiele badań naukowych, które dowodzą jej skuteczności w walce z takimi dolegliwościami. Jedno z badań, w którym jego uczestnicy ćwiczyli jogę przez 12 tygodni wykazało, że dolegliwości bólowe w większości przypadków znikły lub znacząco się ograniczyły, a efekt ćwiczeń utrzymywał się jeszcze przez kolejne miesiące!
Masaż
To jeden z zabiegów, który bardzo skutecznie potrafi walczyć z bólami pleców, zwłaszcza jeśli ich przyczyną są przeciążone mięśnie. Seria masaży (raz w tygodniu przez 10 tygodni) potrafi zlikwidować ból na kilka miesięcy.
Akupunktura
Choć naukowcy nie ustalili jednoznacznej opinii na temat leczenia bólów krzyża poprzez akupunkturę, to nie ulega wątpliwości, że części pacjentów ona pomaga. Może przyniesie ulgę i tobie?
Leki przeciwbólowe
Choć medykamenty przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen) mogą uwalniać od bólu, przed ich zażyciem, zwłaszcza jeśli masz przed sobą walkę z chronicznym bólem, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.
Rehabilitacja
Jeśli ból wyłączył cię z życia na pewien czas i istnieje ryzyko jego nawrotów, dobrze jest odwiedzić fizjoterapeutę. Seria ćwiczeń pod jego okiem i porady jak na co dzień unikać ryzykownych sytuacji są bezcenne i mogą na długo uwolnić cię od ponownego unieruchomienia.
Cierpisz na bóle pleców? Masz zdiagnozowaną dolegliwość? Zajrzyj do zakładki REHABILITACJA, Programy rehabilitacyjne. Na modelu człowieka zaznacz dolną część pleców i sprawdź, czy możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, korzystając z jednego z naszych programów rehabilitacyjnych!
Zapobieganie bólom krzyża
Profilaktyka bólów krzyża obejmuje utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie pleców i brzucha, stosowanie prawidłowej techniki dźwigania ciężkich przedmiotów, używania wygodnego krzesła w miejscu pracy.
Zobacz film, jak można w przyjemny sposób uniknąć problemów z plecami.