Gdzie się podział apetyt na seks?
19.10.2012
Ty albo twój partner straciliście ochotę na seks? Sprawdź, jakie czynniki warunkują libido. Być może to jeden z nich zakłóca wasze pożycie intymne.
1. Stres
Można być osobą, która doskonale radzi sobie ze służbowymi obowiązkami pod presją stresu. Jednak jeśli chodzi o seks, to stres zdecydowanie mu nie służy. Presja w pracy, kłopoty finansowe, opieka nad schorowanym członkiem rodziny i wiele innych czynników mogą osłabiać libido. Aby zapanować nad niszczycielską siłą stresu warto nauczyć się technik, które pomagają ograniczyć jej wpływ na samopoczucie i apetyt na seks. Czasami warto też zasięgnąć rady psycholga.
2. Problemy w związku
Nierozwiązane nieporozumienia to jedna z najczęstszych przyczyn braku ochoty na intymne zbliżenia. Dla kobiet emocjonalna bliskość i dobre samopoczucie to kluczowy czynnik warunkujący apetyt na seks. Kiepska komunikacja, brak zaufania, bezsensowne argumenty w dyskusji – to wszystko może obniżać libido.
3. Alkohol
Drink albo dwa nie zawsze nastrajają do seksu. Alkohol jedynie zmniejsza opory, pozwala wyzbyć się wstydu, pokonać pewne bariery także jeśli chodzi o sprawy intymne. Może także ograniczać możliwości seksualne, zwłaszcza u panów. Nawet jeśli zachowujesz po kieliszku pełną sprawność pomyśl o tym, że widok lekko zawianego partnera może zniechęcić do seksu ukochaną osobę. To samo dotyczy wszelkich środków narkotycznych.
4. Za mało snu
Zbyt krótki sen i kiepska jego jakość (częste budzenie się, zbyt wczesne budzenie się, chrapanie, bezdech senny) potrafią niekorzystnie wpływać na libido. Niewystarczająca ilość snu powoduje zmęczenie, a zmęczenie zabija libido.
5. Macierzyństwo, „tacierzyństwo“
Samo pojawienie się na świecie potomka nie odbiera apetytu na seks, ale obowiązki związane z opieką nad dzieckiem często stają na drodze sypialni. Wynajmijcie od czasu do czasu opiekunkę, która zajmie się waszą pociechą, a wy zyskacie czas na intymność – bo kto powiedział, że seksu nie można uprawiać wtedy, gdy opiekunka z dzieckiem pójdą na spacer ;)
6. Leki
Leki o których wiadomo, że potrafią osłabiać libido:
- antydepresanty
- leki regulujące poziom ciśnienia krwi
- leki antyhistaminowe
- doustne pigułki antykoncenpcyjne
- chemioterapeutyki
- leki przeciw HIV
- niektóre leki hormonalne, np. syntetyczny progesteron
Podejrzewasz, że to właśnie leki obniżają twój apetyt na seks? Porozmawiaj o tym z lekarzem i poroś o zmianę sposobu leczenia.
7. Wyobrażenie o swoim ciele
Trudno czuć się sexy, gdy ma się przekonanie, że jest się zbyt grubym, albo zbyt chudym. Szczere zapewnienie, że partner jest atrakcyjny może pomóc. Rada dla tych, którzy mają autentyczne powody (nadwaga) aby wątpić w swój atrakcyjny wygląd: regularne ćwiczenia nie tylko pomogą rozprawić się z problemem, ale też dodadzą pewności siebie i poprawią samopoczucie.
8. Otyłość
Duża nadwaga i otyłość są związane z trudnościami w czerpaniu radości z seksu oraz z samymi seksualnymi możliwościami. Jest to związane najprawdopodobniej z brakiem pewności siebie, brakiem satysfakcjonujących relacji z ludźmi, poczuciem bycia gorszym i brzydszym oraz z innymi psychologicznymi przyczynami.
9. Problemy z erekcją
Problemy z erekcją nie są problemami z libido. Można mieć wybujałe libido i jednocześnie trudności z utrzymaniem wzwodu. Jednak kilka „porażek“ w łóżku potrafi przełożyć się na psychologiczne problemy i spadek libido.
10. Obniżony poziom testosteronu
Testosteron warunkuje apetyt na seks i u mężczyzn i u kobiet. U mężczyzn z wiekiem poziom tego hormonu spada i część przedstawicieli płci brzydkiej odczuwa obniżenie libido. Do tej pory nie wiadomo, czy terpaia hormonalna mająca na celu podniesienie poziomu testosteronu jest tak samo bezpieczna u kobiet jak u mężczyzn.
11. Depresja
To przykre, ale zarówno sama daepresja, jak i leki stosowane do jej leczenia obniżają libido. Pamiętaj, że spadek apetytu na seks może być objawem depresji, a depresję daje się leczyć nie tylko farmakologicznie – regularny ruch potrafi ją zwlaczać tak samo skutecznie, jak medykamenty!
12. Menopauza
Nawet połowa pań w czasie menopazy cierpi na obniżone libido. Objawy menopauzy: suchość pochwy, ból podczas stosunku sprawiają, że seks zaczyna przynosić mniejszą satysfakcję. Jednak burza hormonalna towarzysząca menopazie to tylko jedna strona problemu. Druga stroną są psychologiczne problemy dotykające przekwitających kobiet – brak pewności siebie, obawa o utratę atrakcyjnego wyglądu, strach przed pogorszeniem się relacji partnerskich. Dlatego pomoc psychologa może być konieczna do tego, aby uporać się z tej natury kłopotami i odzyskać apetyt na seks.
13. Brak intymności
Brak intymności zabija seks. Nie chodzi jedynie o intymność w łóżku, ale o intymność w ogóle, o bycie ze sobą sam na sam, tylko we dwoje. Wpólne rozmowy, przytulanie, masaż – to wszystko wzmacnia więź, pozwala okazać uczucia i pobudzić libido.