498 osób online (324 desktop_mac) (174 stay_primary_portrait)

O stopy trzeba dbać

12.06.2012

O stopy trzeba dbać

Gdy coś im dolega, naruszone zostają fundamenty całej sylwetki. Zdrowe stopy to cenny dar, o który warto się troszczyć.

Boląca pięta
Ból zlokalizowany w okolicy pięty może wskazywać na zapalnenie rozcięgna podeszwowego, które przyczepia się od spodu do kości piętowej. Objawem charaterystycznym jest nasilony ból po wstaniu z łóżka i obciążeniu stopy. Innymi przyczynami bólu pięty mogą być: niewygodne obuwie, zbyt intenywne ćwiczenia, stan zapalny. Rzadziej spotykaną dolegliwością w obrębie pięty jest tzw. ostroga piętowa. Wszystkie te dolegliwości o wiele szybciej ustepują, gdy poddasz się leczeniu.

Zimne nóżki
Wiecznie zimne stopy mogą być objawem pogorszenia przepływu przez nie krwi na skutek palenia tytoniu, nadciśnienia lub chorób serca. W przebiegu cukrzycy może dojść do uszkodzenia nerwów, co także skutkuje „zimnymi nóżkami". Do innych przyczyn ciągle chłodnych stóp należą niedoczynność tarczycy i anemia. Warto więc skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, czy zimne stopy są związane z jakąś chorobą, czy taka jest nasza „uroda".

Ból całych stóp
Gdy po całym dniu bolą cię stopy, aby odczuć ulgę, zwykle wystarczy zdjąć buty. Tak jest w przypadku większosci kobiet, które często chodzą na szpilkach. Jednak ból stopy nie zawsze musi być wywołany złym obuwiem, czasem świadczy o tzw. złamaniu zmęczeniowym (złamanie na skutek nakładających się mikrozurazów). Dochodzi do niego najczęściej w wyniku zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych, gry w koszykówkę, joggingu.

Tęczowe palce
Czerwone, białe, niebieskie i znowu czerwone – w takiej kolejności zmienia sie kolor palców u stóp w chorobie Reynaud'a, która polega na gwałtownym kurczeniu się naczyń krwionośnych. Dochodzi do nich najczęściej pod wpływem stresu lub zmian temperatury.

Zmiana sposobu chodzenia
Jeśli ktoś powie ci, że chodzisz inaczej niż zwykle, nie bagatelizuj tego. Zmiana sposobu chodzenia (zmiana długości kroku, szerokości stawiania stóp, zmiana sposobu ich obciążania, powłóczenie stopą) może sygnalizować problemy z nerwami w okolicy stopy. Aż 30% takich zmian może być skutkiem cukrzycy. Do innych przyczyn należą: stan zapalny, niedobór witamin, alkoholizm. Część przyczyn pozostaje nieznanych.

Zmiana kształtu palców i paznokci
Choroby płuc, serca, wątroby i stany zapalne mogą zmieniać kształt palców u nóg (i rąk) oraz paznokci, które stają się bardziej wypukłe i na końcach ostrzej zawijają się ku dołowi. Czasami zdarza się, że członkowie rodziny dziedziczą nietypowy kształt palców i paznokci bez wyraźnej przyczyny chorobowej.

Obrzęki
Zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej, ciąża lub długi lot samolotem mogą powodować puchnięcie stóp i jest to reakcja normalna. Problem zaczyna się, gdy opuchlizna stóp staje się nagminna. Wówczas należy sprawdzić, co jest jej przyczyną, a może to być pogorszona cyrkulacja krwi, problemy z układem limfatycznym, zakrzep, choroba nerek, niedoczynność tarczycy.

Wrażenie palących stóp
Takie objawy daje uszkodzenie nerwów na skutek cukrzycy, niedobór witaminy B, tzw. stopa atlety, choroba nerek, zaburzenia w krążeniu krwi, niedoczynność tarczycy. Prawidłowa diagnoza umożliwi skuteczną walkę z dolegliwościami.

Bolesny paluch
Gwałtowny napad bólu w stawie palucha, jego obrzęk i zaczerwienienie mogą sygnalizować proces chorobowy zwany dną moczanową. Puchnące stawy i zaczerwienienie skóry w ich okolicy to także sygnał toczącej się np, choroby zwanej reumatoidalnym zapaleniem stawów. Zniekształcony staw palucha może także świadczyć o halluksach.

Swędzenie
Częstą przpadłością mężczyzn między 20 a 40 rokiem życia jest „stopa atlety" – zaczerwieniona, swędząca i łuszcząca się skóra w okolicach palców stóp. Jest to zwykle zakażenie grzybicze, wymagające leczenia.

Przebarwienia
Choć stopy rzadko narażone są na działanie promieni słonecznych to nie znaczy, że na ich skórze nie może pojawić się zmiana nowotworowa. Dlatego regularnie badaj skórę stóp pod kątem zmian barwnikowych i w razie wątpliwości konsultuj się ze specjalistą.

Dziwne paznokcie
Stan paznokci wiele mówi o zdrowiu ich właściciela. Grubiejące i żółte – to znak zakażenia grzybicą, problemów z płucami lub reumatoidalnego zapalnenia stawów. Paznokcie wywijające się ku górze są czesto skutkiem urazu, ale też częstego narażania się na kontakt z rozpuszczalnikami na bazie benzyny, czy niedoboru żelaza.

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego