545 osób online (354 desktop_mac) (191 stay_primary_portrait)

Rzuć palenie

13.04.2012

Rzuć palenie

Myślisz, że paląc papierosy light lub mentolowe oszczędzasz zdrowie? Nic z tego. Chcesz dożyć emerytury – rozstań się z nałogiem.

Wielu palaczy sięga po papierosy mentolowe wierząc, że są łagodniejsze i przez to i zdrowsze. Tymczasem palenie papierosów mentolowych zwiększa ryzyko udaru w większym stopniu niż palenie papierosów niearomatyzowanych. Ryzyko to szczególnie wzrasta u ludzi białych i płci pięknej. Zatem rzucenie palenia jest oczywiście najlepszym sposobem na dbanie o zdrowie, ale jeśli ktoś jeszcze nie zdołał wyzwolić się z tego nałogu, powinien unikać papierosów mentolowych.

Takie wnioski wyciągnięto na podstawie badań przeprowadzonych w USA w latach 2001-2008 na grupie ponad 5 tysięcy dorosłych palaczy. 26% z badanych paliło papierosy mentolowe, pozostali palili papierosy niearomatyzowane. W obu grupach zanotowano przypadki udarów (zablokowanie naczyń krwionośnych w mózgu na skutek zaczopowania ich np. skrzepem krwi), jednak w grupie amatorów miętowego smaku było ich więcej. Udarom uległo 3,4% osób palących papierosy mentolowe i 2,7% osób palących papierosy niearomatyzowane.
Po uwzględnieniu wieku, rasy, płci i liczby wypalanych papierosów stwierdzono, że amatorzy mentolowych papierosów mają aż dwa razy więcej „szans" na udar, a w przypadku kobiet białych ryzyko to wrasta aż trzykrotnie!

Mentol jest dodawany do papierosów, aby nadać im odświeżający smak. Nie dajcie się zwieść – papierosy trują, a te mentolowe są jeszcze bardziej szkodliwe.

Co zyskasz rzucając palenie?
Już 20 minut po zgaszeniu ostatniego papierosa twoje ciśnienie krwi wróci do normy. Po upływie 24 godzin zacznie spadać ryzyko zawału serca. W pierwszym tygodniu zaczną pracować rzęski w płucach, oczyszczając je z zanieczyszczeń. Po roku ryzyko zapadnięcia na choroby kładu krwionośnego zmaleje o połowę. Po 10 latach ryzyko zachorowania na raka płuc zmaleje do poziomu obserwowanego u osób zdrowych.

Z czasem twoje włosy, oddech i ubrania przestaną śmierdzieć papierosami. Twoje otoczenie odetchnie i przestaniesz narażać najbliższych na problemy wynikające z biernego palenia.

Rzucenie palenia zwykle nie jest proste. Tylko część palaczy raz na zawsze rzuca nałóg i tylko ok. 7% z nich radzi sobie bez pomocy. Zanim podejmiesz decyzję o rzuceniu, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Wspólnie zastanówcie się, jakich środków użyć, jeśli rozstanie z nałogiem okaże się dla ciebie trudne.

Źródło: Archives of Internal Medicine, 9 kwietnia 2012
« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego