507 osób online (329 desktop_mac) (178 stay_primary_portrait)

Seks nie tylko dla przyjemności

02.07.2012

Seks nie tylko dla przyjemności

Pisząc o seksie, nie szukamy tanim kosztem sensacji. Piszemy o nim, bo udane życie seksualne ma olbrzymi wpływ na zdrowie i samopoczucie, a to są tematy, którymi zajmujemy się na tym portalu!

1. Seks odstresowuje
Udany seks obniża ciśnienie krwi i niweluje skutki stresu – donoszą naukowcy ze Szkocji, którzy swoje odkrycia ogłosili światu w Biological Psychology. Wnioski takie wysnute zostały na podstawie analizy danych zebranych od 24 kobiet i 22 mężczyzn, którzy zgodzili się dzielić z naukowcami informacjami o swoim życiu seksualnym. Badanych wystawiano na stresujące próby (np. publiczna przemowa) i sprawdzano, jak sobie radzą w takich sytuacjach. Okazało się, że ci, którzy prowadzili aktywne życie seksualne lepiej radzili sobie ze stresem. Inne badania dowiodły, że udane życie intymne obniża ciśnienie krwi. Ciekawe, że w przypadku kobiet samo przytulanie się do partnera powoduje spadek ciśnienia krwi.

2. Seks poprawia odporność
Udane kontakty intymne, do których dochodzi 1-2 razy w tygodniu, podnoszą poziom przeciwciał A lub IgA, które zapobiegają przeziębieniom i innym infekcjom. Oto wieści od naukowców z Wilkes University in Wilkes-Barre. Seks rzadszy niż raz w tygodniu lub częstszy (3 i więcej razy w tygodniu) nie przynosi takiego skutku.

3. Seks spala kalorie
Pół godziny miłosnych zmagań spala 85 kcal. Mało? Seks dwa razy w tygodniu przez rok pozwoli schudnąć o kilogram. I to w dość przyjemny sposób ;)

4. Seks wzmacnia serce
Nawet osoby starsze nie powinny się obawiać, że wysiłek związany z uprawianiem seksu zagraża ich życiu – przekonują angielscy naukowcy, którzy nie znaleźli związku między częstością uprawiania seksu a częstością zawałów. Ale to nie wszystko. Miłosne zbliżenia w przypadku mężczyzn obniżają o 50% ryzyko zawału, o ile dochodzi do nich dwa razy w tygodniu lub częściej. Porównania dokonywano z mężczyznami, którzy seks uprawiali raz w miesiącu.

5. Seks zwiększa poczucie własnej wartości
Naukowcy z University of Texas odkryli, że wzrost poczucia własnej wartości jest jednym z 237 powodów, dla których ludzie uprawiają seks! Jednak zwłaszcza w przypadku kobiet, działanie takie ma intymne zbliżenie z osobą kochaną i kochającą. Nawet ludzie, którzy nie mają problemu z cenieniem samych siebie, korzystają na seksualnych kontaktach, jeszcze bardziej wzmacniając poczucie własnej wartości.

6. Seks zbliża ludzi
Uprawianie seksu i przeżywanie orgazmu podnosi poziom oksytocyny zwanej hormonem miłości, który budzi ufność. Im częstszy seks i im więcej przytulania po nim, tym efekt ten silniejszy. Oksytocyna potrafi też obudzić w nas wspaniałomyślność i hojność.

7. Seks działa przeciwbólowo
Wzrostowi poziomu oksytocyny towarzyszy też zwiększone wydzielanie endorfin, a one działają jak lek przeciwbólowy, który potrafi uśmierzyć ból głowy, bóle reumatyczne i związane z PMS.

8. Seks zmniejsza ryzyko raka prostaty
Jeśli młody, dwudziestokilkuletni mężczyzna ma często wytrysk (przynajmniej 5 razy w tygodniu), jego ryzyko raka prostaty w późniejszym wieku spada o 30%. A co jeśli jesteś starszy? Osiągniesz podobny efekt, jeśli możesz pochwalić się 21 wytryskami miesięcznie.

9. Seks pozwala lepiej spać
To kolejna zaleta działania oksytocyny. A lepszy sen to mniejsze ryzyko utycia i rozwoju nadciśnienia.

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego