556 osób online (361 desktop_mac) (195 stay_primary_portrait)

Śpij dłużej i bądź szczuplejszy!

16.01.2013

Śpij dłużej i bądź szczuplejszy!

Oto chyba najłatwiejszy sposób na uniknięcie nadwagi, bo nie wymaga wysiłku: naukowcy odkryli, że przesypianie 9 lub więcej godzin podczas nocnego wypoczynku sprzyja utrzymaniu niższego BMI!

Badania przeprowadzone na 1088 parach bliźniąt pozwoliły odkryć, że sypianie w nocy mniej niż 7 godzin związane jest z wyższym BMI i silniejszą ekspresją genów odpowiedzialnych za tycie. Natomiast przesypianie 9 i więcej godzin wiąże się z niższym BMI i blokowaniem ekspresji genów sprzyjających nadwadze i otyłości.

U bliźniąt, które sypiały mniej niż 7 godzin zaobserwowano, że wyższe BMI było spowodowane w 70% czynnikami genetycznymi, a w 4% czynnikami środowiskowymi. U bliźniąt sypiających 9 lub więcej godzin, wyższe BMI spowodowane było w 32% czynnikami genetycznymi, a w 51% czynnikami środowiskowymi.

Co to oznacza? Wygląda na to, że dłuższy sen ogranicza wpływ genów na tycie, a wyższe BMI spowodowane jest w takim przypadku czynnikami środowiskowymi, czyli np. złą dietą, czy nieaktywnym trybem życia. Natomiast osoby niedosypiające w nocy w większym stopniu tyją z przyczyn genetycznych niż z powodu trybu życia. To ważna informacja dla wszystkich, którzy mają w rodzinie osoby z nadwagą lub otyłe i których nadwaga może być związana z naturalną tendencją do tycia. W ich przypadku, poza dietą i regularną aktywnością fizyczną, głównym czynnikiem odchudzającym może być sen! Może bowiem okazać się, że gdy uda się wypoczywać w nocy 9 godzin, osiągnięcie szczupłej sylwetki będzie o wiele prostsze.

Źródło:
American Academy of Sleep Medicine
Nathaniel F. Watson, Kathryn Paige Harden, Dedra Buchwald, Michael V. Vitiello, Allan I. Pack, David S. Weigle, Jack Goldberg. Sleep Duration and Body Mass Index in Twins: A Gene-Environment Interaction. Sleep, 2012; DOI: 10.5665/sleep.1810

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego