150 osób online (97 desktop_mac) (53 stay_primary_portrait)

4 błędy, które popełniają biegacze

12.07.2012

4 błędy, które popełniają biegacze

Biegasz i czujesz się świetnie, gdyby nie ból pleców, który ci dokucza? A może liczyłeś na to, że szybciej zyskasz lepszą kondycję? Sprawdź, czy nie popełniasz jednego z błędów typowych dla amatorów biegania.

1. Asymetryczny schemat poruszania się
Polega to na tym, że ciężej lądujesz na jednej nodze. Najlepiej wychwycić ten błąd, wsłuchując się w dźwięki wydawane przez lądujące na podłożu stopy. Powinny brzmieć identycznie. Jeśli jedna stopa wydaje głośniejszy lub inny dźwięk niż druga, biegasz niesymetrycznie. Taki sposób poruszania się może powodować ból w stawach jednej nogi lub bóle pleców.

2. Kolana wędrujące do środka czyli słabe biodra
Jeśli twoje mięśnie pośladkowe są słabe, nie dają rady utrzymać miednicy w odpowiedniej pozycji podczas lądowania na jednej nodze. Skutkuje to wychylaniem się kolana stawianej na podłożu nogi do środka. Tymczasem powinno ono pozostać w jednej linii z biodrem. Jeśli jest inaczej, większość obciążenia bierze na siebie staw kolanowy, co może skutkować bólem kolana.
Aby zapobiegać temu zjawisku trzeba wzmocnić mięśnie pośladkowe.

3. Nieznajomość własnych stóp
Nie każdy ma w idealny sposób zbudowane stopy. Pewne niedoskonałości (np. płaskostopie) oraz cechy charakterystyczne stóp (szerokość, wysokość podbicia) mogą sprawiać, że stopy wymagają specjalnego obuwia. Każdy szanujący się producent obuwia do biegania produkuje modele adresowane do różnych typów stopy. Jeśli masz buty nieodpowiednie do swoich stóp, możesz odczuwać ból.
Zawsze kupuj buty w specjalistycznych sklepach i radź się sprzedawców, który model nadaje się dla ciebie. Najpierw jednak musisz stwierdzić, czym charakteryzują się twoje stopy. Pomoże ci w tym ortopeda specjalizujący się w medycynie sportowej lub wykwalifikowany rehabilitant.

4. Stawianie zbyt długich kroków i niesymetryczna praca ramion
To są bardzo częste przyczyny bólu pleców. Za długie kroki zmuszają miednicę i kręgosłup do nadmiernych ruchów rotacyjnych. Natomiast zbyt obszerne ruchy jednym z ramion powodują niekorzystne ruchy kręgosłupa.

Samodzielnie, podczas biegu, bardzo trudno jest wychwycić wadliwy sposób poruszania się. Dlatego w ocenie pomoże ci zaprzyjaźniony biegacz lub film, na którym zarejestrujesz swój bieg. Czasami do usunięcia przyczyn bólu niezbędna jest wizyta u specjalisty, który fachowym okiem przeanalizuje twoją technikę biegu. Warto to zrobić, bo bieganie przynosi korzyści, które nie muszą być okupione bólem.

« bieganie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego