298 osób online (194 desktop_mac) (104 stay_primary_portrait)

Superprzyprawa: bazylia!

08.05.2012

Superprzyprawa: bazylia!

Jest jednym z jadalnych ziół o właściwościach leczniczych. Poprawia smak sałatek, mięs, sosów i likierów. Niegdyś stosowano ją także w przemyśle perfumeryjnym. Nie pozwól by zabrakło jej w twojej kuchni.

Bazylia jest bardzo aromatyczną przyprawą, którą z łatwością można uprawiać w przydomowym ogródku, w doniczce na balkonie lub parapecie. Warto się o to pokusić, bo świeże zioła smakują i pachną o wiele lepiej niż suszone.

Zastosowanie
Najczęściej bazylii używa się do sałatek, mięsnych farszów i sosów, potraw z dodatkiem pomidorów, kapusty, szpinaku, grochu i fasoli. Jej lekko anyżkowy zapach i kwaskowy smak sprawiają, że doskonale wkomponowuje się w kuchnię włoską i harmonizuje z rozmarynem i czosnkiem.
W polskiej kuchni bazylia wspaniale wzmacnia smak kabaczków, brokułów, cukinii, dyni i marchwi.

Wskazówki praktyczne
1. Świeże listki bazylii rozdrabniaj palcami; używanie do tego celu noża niszczy część aromatu i smaku.
2. Wrzuć rozdrobnione listki bazylii do swieżootwartej butelki oliwy z oliwek, oleju rzepakowego lub octu winnego. Po kilku dniach otrzymasz aromatyczny dodatek do dań na zimno.
3. Do dań podawanych na ciepło dodawaj bazylię pod koniec gotowania/duszenia. W przeciwnym razie straci część swoich właściwości.

Bazylia leczy
Napary z bazylii pomogą przy gorączce i katarze – w tym celu należy zrobić inhalację. Herbatka z bazylii i z dodatkiem miodu złagodzi kaszel. Napar na zimno (bez miodu!) leczy podrażnienia oczu. Dodatek bazylii do dań pomaga zapobiegać wzdęciom, niestrawności i migrenie, działa przeciwdepresyjnie i relaksująco.
Regularne stosowanie bazylii sprawia, że człowiek przestaje być "atrakcyjny" dla komarów, a miejsca po ich ugryzieniach mniej dokuczają. Jeśli musisz ograniczać ilość soli w diecie, dodasz smaku potrawom, mieszając bazylię z rozmarynem.

« gotowanie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego