495 osób online (322 desktop_mac) (173 stay_primary_portrait)

Czy twoje dziecko będzie grube?

24.08.2012

Czy twoje dziecko będzie grube?

Soki owocowe i słodkie napoje gazowane stanowią zagrożenie dla zdrowia dzieci. A niektóre przedszkolaki mają do nich szczególną skłonność...

Przedszkolaki z rodzin o niskich dochodach oraz te, które spędzają przed telewizorem więcej niż dwie godziny dziennie mają ze sobą coś wspólnego: są spragnione słodzonych napojów gazowanych i soków – donoszą naukowcy z University of Alberta.

Specjaliści przeanalizowali ankiety zebrane od rodziców 1800 dzieci młodszych. Ankieta miała na celu ocenę nawyków żywieniowych przedszkolaków.
Z analizy danych wynika, że 54,5% dzieci w wieku 4-5 lat i pochodzących z rodzin o niskich dochodach przynajmniej raz w tygodniu pije słodzone napoje gazowane podobnie jak 40,8% dzieci w tym samym wieku, ale z rodzin majętniejszych. Dzieci z biedniejszych rodzin piją mniej mleka i więcej soków owocowych niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych. A nadmierne spożywanie słodzonych napojów gazowanych i soków jest związane z nadwagą i otyłością dzieci.

Spożywanie przez dzieci napojów gazowanych i soków zmniejsza ilość wypijanej wody i mleka, co może źle wpływać na na ogólny stan zdrowia oraz rozwój kośćca i zębów maluchów.

Naukowcy odkryli, że spożywanie słodzonych napojów gazowanych i soków jest związane także z ilością czasu spędzaną przed telewizorem. Im więcej czasu dziecko siedzi przed ekranem, tym więcej pije niezdrowych napojów.
Tymczasem nawyki żywieniowe kształtowane są w pierwszych latach życia dziecka i to, do czego ono przywyknie ma duże szanse być kontynuowane aż do dorosłości.

W czasie badań wyszło także na jaw, że tylko 30% dzieci jada wystarczające ilości warzyw i owoców, a 23,5% jada wystarczające ilości produktów zbożowych. Jeśli chodzi o mleko i mięso, aż 91% dzieci spożywało je w prawidłowych ilościach.

Biedne pochodzenie = zła dieta?
Podobnie jak w przypadku napojów gazowanych i soków, dzieci z biednych rodzin częściej sięgały po niezdrowe przekąski: czipsy, frytki, słodycze. To sugeruje, że rodziny uboższe częściej kupują tanią, ale wysokokaloryczną i niezdrową żywność, która jest od razu gotowa do spożycia.
Wygląda też na to, że dzieci chodzące do przedszkola rzadziej jedzą niezdrowe rzeczy. To pokazuje, jak edukacja żywieniowa wpływa na dziecięce wybory i jak ważne jest, by taką edukację prowadzić, gdyż ma ona szansę sprawić, że dzieci będą potrafiły przeciwstawić się złym nawykom żywieniowym, z którymi mają do czynienia w domu.

Taką akcję prowadzi w przedszkolach Lionfitness. Organizujemy dla dzieci na terenie całej Polski zajęcia w przedszkolach, podczas których maluchy dowiadują się, co warto jeść i dlaczego oraz jakich wyborów dokonywać. Zajrzyjcie na stronę Zdrowy Przedszkolak na Facebooku i jeśli macie dzieci w przedszkolu pytajcie, czy wasze przedszkole organizuje tego typu zajęcia dla dzieci. To naprawdę ważne.

Badania opublikowano w sierpniowym wydaniu Canadian Journal of Dietetic Practice and Research

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego