204 osoby online (132 desktop_mac) (72 stay_primary_portrait)

Nie spiesz się przy stole

10.05.2012

Nie spiesz się przy stole

Ludzie, którzy szybko jedzą, są aż 2,5 raza bardziej narażeni na cukrzycę niż osoby spokojnie spożywające posiłki! To najnowsze doniesienia z międzynarodowego kongresu endokrynologów, który odbył się we Florencji.

Do tej pory zbyt szybkie jedzenie kojarzono z przejadaniem się i tyciem. Pierwszy raz naukowcy dowiedli, że łapczywe jadanie posiłków może mieć jeszcze bardziej poważne konsekwencje. Takie wnioski płyną z badań litewskich naukowców, którzy porównali 234 nowe przypadki zachorowania na cukrzycę typu II z 468 osobami, które nie zapadły na tę chorobę. Analizę przeprowadzono w oparciu o dane uzyskane za pomocą kwestionariusza, który wypełniali wszyscy badani. W ten sposób oceniano ryzyko zachorowania na cukrzycę i badano, które czynniki je zwiększają. Dokonano także pomiarów uczestników, zapisując ich wzrost, masę ciała, obwód talii i bioder.

Po wyeliminowaniu innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II (wysokie BMI, duży obwód talii, obciążenia genetyczne, palenie tytoniu, wysoki poziom trójglicerydów w osoczu krwi) stwierdzono, że osoby, które szybko spożywają posiłki są aż dwa i pół raza bardziej narażone na tę chorobę. Ciekawy jest też fakt, że do szybszego jedzenia mają tendencję osoby z wyższym BMI oraz gorzej wykształcone.

Na cukrzycę obecnie choruje 6,4% ludzkiej populacji to jest 285 milionów ludzi. Choroba ta niesie ze sobą m.in. ryzyko zawału, udaru, uszkodzenia wzroku i nerek. Cukrzyca typu II stanowi aż 90% wszystkich przypadków cukrzycy. Liczba chorych niestety stale wzrasta. Znalezienie sposobów na zapobieganie tej chorobie wydaje się więc być coraz bardzo istotne.

Litewscy naukowcy w latach poprzednich dowiedli, że picie 4 lub więcej filiżanek kawy dziennie znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Stwierdzili także, że czynnikami sprzyjającymi tej chorobie jest palenie tytoniu i jadanie więcej niż 5 jaj tygodniowo. W najbliższym czasie planowane są badania, które pozwolą stwierdzić, jaki rodzaj jedzenia, jaka dzienna kaloryczność diety, rodzaj aktywności fizycznej i jakie czynniki emocjonalne i psychologiczne sprzyjają zachorowaniu na cukrzycę typu II.

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego