250 osób online (162 desktop_mac) (88 stay_primary_portrait)

Problem z identyfikacją otyłości

19.11.2014

Problem z identyfikacją otyłości

Większość ludzi, w tym pracownicy służby zdrowia, nie są w stanie wzrokowo stwierdzić, czy dana osoba ma prawidłową masę ciała, nadwagę czy już otyłość - wynika z badań psychologów z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Naukowcy poprosili uczestników badania, aby określili które postacie na fotografiach miały prawidłową masę ciała, nadwagę lub otyłość, stosując do tego wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Okazało się, że większość uczestników nie była w stanie prawidłowo pogrupować przykładowych postaci. Najczęstszym błędem było przyporządkowanie mężczyzn z nadwagą do osób o prawidłowej masie ciała.

W podobnym badaniu przeprowadzonym na pracownikach służby zdrowia, naukowcy zauważyli również, że zarówno doświadczeni lekarze jak i lekarze stażyści nie byli w stanie zrokowo ocenić, czy osoba cierpi na nadwagę lub otyłość.

Naukowcy zbadali równocześnie, czy rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością w społeczeństwie skutkuje niedostateczną umiejętnością do oszacowania masy ciała. Wyniki ich badań sugerują, że zmieniający się wizerunek współczesnego człowieka, może wpływać na to, co ludzie traktują jako normalną i zdrową masę ciała.

Okazało się, że zarówno lekarze stażyści jak i wykwalifikowani profesjonaliści lekceważą fakt istnienia nadwagi lub otyłości u swoich pacjentów głównie z powodu niewłaściwej oceny stopnia masy ciała na podstawie wyglądu osoby badanej. Rodzice również nieprawidłowo oceniają wygląd swojego dziecka. Zwykle nie widzą żadnego problemu z ich masą ciała, a tymczasem dziecko od dawna cierpi z powodu otyłości. Takie postępowanie niesie za sobą poważne konsekwencje, bo stanowi poważną barierę dla odpowiedniej interwencji.

Obecnie ponad połowa dorosłej populacji Unii Europejskiej cierpi na nadwagę lub otyłość. Obraz osoby z nadwagą lub otyłością wpisał się w nasz codzienny krajobraz, a przez to dostatecznie zobojętnił nas na dostrzeganie problemu.

Zamiast więc wierzyć pozorom sprawdź, czy problem nadwagi lub otyłości nie dotyczy także i ciebie.

Na początek oblicz swoje BMI (Body Mass Index)

Wspólczynnik ten pokazuje, czy proporcja masy ciała do wzrostu jest prawidłowa. BMI jest wyliczany z prostego wzoru, w którym masa ciała w kilogramach dzielona jest przez wzrost w metrach podniesiony do potęgi drugiej.
Mozesz także skorzystać z naszego kalkulatora BMI - znjadziesz go w zakładce KALKULATORY.

BMI = masa ciała [w kilogramach] / wzrost do kwadratu [w metrach]

Wynik interpretujemy zgodnie z ustalonymi przedziałami:

  • mniej niż 16 - wygłodzenie
  • 17 – 18.5 - wychudzenie
  • 18.5 - 25 - wartość prawidłowa
  • 25 - 30 - nadwaga
  • 30 - 35 - I stopień otyłości
  • 35 - 40 - II stopień otyłości
  • powyżej 40 - III stopień otyłości (otyłość skrajna)

BMI nie jest jednak wskaźnikiem doskonałym. Jego wartość nie jest wiarygodna w przypadku kobiet ciężarnych, sportowców oraz osób o rozbudowanej tkance mięśniowej, rosnących dzieci i osób w starszym wieku, u których trudno dokonać dokładnych pomiarów wzrostu.

Sprawdź zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie


Jednym ze sposobów, dzięki któremu możemy się dowiedzieć, ile tkanki tłuszczowej znajduje się w naszym organizmie, jest pomiar grubości fałdów skórnych w określonych partiach ciała, którego dokonuje się za pomocą tzw. fałdomierza. Bardziej nowoczesną i precyzyjną metodą jest badanie za pomocą  bioimpedancji. W taką funkcję wyposażone są obecnie nawet bardzo proste wagi łazienkowe.

Możesz także obliczyć zawartośc tłuszczu w ciele na podstawie pomiaru obwodów ciała. Wynik obliczeń może być obarczony jedynie błędem o wielkości 3%. Nie musisz liczyć sam - skorzystaj z naszego kalkulatora.

Nie warto więc ślepo wierzyć opinii znajomym i odbiciu w lustrze, bo może się okazać, że problem nadwagi i otyłości jednak nas dotyczy. Bardziej w tej kwestii sprawdzą się mierzalne metody oceny faktycznego stanu naszego zdrowia.

Źródło: E. Robinson, H. Parretti, P. Aveyard. Visual identification of obesity by healthcare professionals: an experimental study of trainee and qualified GPs.British Journal of General Practice, 2014; 64 (628): e703 DOI:10.3399/bjgp14X682285

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego