252 osoby online (164 desktop_mac) (88 stay_primary_portrait)

Aktywność fizyczna buduje mózg

18.01.2013

Aktywność fizyczna buduje mózg

Aby potwierdzić tę tezę naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili eksperyment. Oto jego wyniki.

Mierzono masę mózgu domowych myszy, które w kolejnych pokoleniach przyzwyczajano do aktywnego trybu życia. Stwierdzono, że w kolejnych pokoleniach masa śródmózgowia ulegała powiększeniu. Śródmózgowie to obszar związany z obróbka informacji wizualnych, dźwiękowych i motorycznych (związanych z poruszaniem się ciała). Wzrost tej części mózgu oszacowano na 13%.

Badanie trwało 20 lat i objęło 65 pokoleń myszy. Badano masę dwóch obszarów mózgu: masę móżdżku, który odpowiada za koordynacje ruchową i śródmózgowie, które nie stanowi części mózgu, a które odpowiada także za uczenie się, motywację i modyfikację zachowania.
Duża aktywność fizyczna myszy (częste bieganie) spowodowało wzrost śródmózgowia oraz innych części mózgu poza móżdżkiem, choć całkowita masa mózgu nie zwiększyła się.

W jaki sposób badania te można odnieść do ludzi?
„ Istnieje możliwość, że indywidualne różnice miedzy ludźmi w częstości podejmowania aktywności fizycznej wynikają z różnic pomiędzy rozmiarami śródmózgowia. Być może udałoby się to sprawdzić, gdyby poddano mózgi noworodków badaniu rezonansem magnetycznym i powtarzano badanie w wieku młodzieńczym i dorosłym, ale nikt takich badań jeszcze nie przeprowadził. Taka próba pozwoliłaby stwierdzić, czy róznice w rozmiarach poszczególnych części mózgu mogą wpływać na tryb zycia" mówi lider badań  Theodore Garland.

My wiemy jedno: aktywność fizyczna sprzyja dobremu zdrowiu, samopoczuciu i sprawności intelektualnej. Zatem nie ważne z jakimi rozmiarami mózgu rodzi się każdy z nas, bo niezależnie od nich aktywność fizyczna służy każdemu!

Źródło:
E. M. Kolb, E. L. Rezende, L. Holness, A. Radtke, S. K. Lee, A. Obenaus, T. Garland. Mice selectively bred for high voluntary wheel running have larger midbrains: support for the mosaic model of brain evolution. Journal of Experimental Biology, 2013; 216 (3): 515

« fitness

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego