251 osób online (163 desktop_mac) (88 stay_primary_portrait)

Motywacja: złap wiatr w żagle!

14.12.2014

Motywacja: złap wiatr w żagle!

Nie myśl o tym, co będzie za 2 miesiące, za rok, czy za 10 lat. Naucz się czerpać z aktywności fizycznej to, co może ci ona dać teraz, natychmiast.

Chcesz schudnąć albo poprawić figurę? Nie chcesz zachorować na cukrzycę, raka lub choroby serca? Musisz obniżyć ciśnienie krwi albo poprawić poziom cholesterolu? Marzysz o wzmocnieniu kości? Chcesz żyć długo w zdrowiu? Wydaje się, że to dobra motywacja do tego, by zacząć się ruszać. Tymczasem okazuje się, że namawianie ludzi do aktywności fizycznej, przekonując ich, że to korzystnie wpłynie na ich zdrowie, jest taktyką zupełnie nieskuteczną. Przez lata byliśmy bombardowani informacjami, że regularna aktywność fizyczna jest konieczna do zrzucenia nadwagi, zapobiegania poważnym chorobom i do zwiększenia szans na długie życie w dobrej formie. Owszem chcemy być zdrowi, szczupli i chcemy żyć dłużej, a mimo to nie udaje się większości ludzi prowadzić aktywnego trybu życia. Dlatego nie ma sensu używać argumentów, które nie działają. Czas spróbować innego systemu motywacyjnego. Czas na strategię wykorzystywaną przez marketingowców: musimy uwierzyć, że regularny ruch jest sposobem na poprawienie swojej aktualnej sytuacji. Aktywność fizyczna może natychmiast korzystnie wpłynąć na twoje samopoczucie i jakość życia.
Większość z nas ma tak napięty grafik dnia, że tylko dla spraw naprawdę istotnych i natychmiast przynoszących wymierne korzyści, jesteśmy w stanie podjąć próbę podjęcia się kolejnego obowiązku. Po prostu nie chce nam się poświęcać czasu na coś, co może da rezultaty za ileś tam lat.
Uczucie zadowolenia, dobre samopoczucie i mniejszy stres jako natychmiastowa nagroda za wysiłek fizyczny skuteczniej motywują niż szanse na uniknięcie raka i innych chorób w przyszłości. Podobno osoby, które ćwiczą, aby już teraz czuć się lepiej, ćwiczą chętniej i bardziej regularnie niż osoby motywowane odległymi względami zdrowotnymi. Nawet zakończone sukcesem dążenie do szczupłej sylwetki nie jest wystarczająco motywujące w dłuższej perspektywie czasu.

Ruch jest prawdziwym eliksirem życia, a nie gorzką pigułką, która trzeba łykać, gdy dzieje się coś złego ani nie jest karą za wysokie wskazanie wagi. Dlatego skuteczna motywacja musi polegać na odwoływaniu się do emocji, a nie względów medycznych.

Motywacja a wiek
To, co jest w stanie zmotywować ludzi do ćwiczeń zwykle zależy od ich wieku, płci i okoliczności życiowych. Na przykład dla ludzi młodych dążenie do atrakcyjnego wyglądu zwykle jest silnym bodźcem do rozpoczęcia ćwiczeń, ale nie wystarczająco mocnym, by treningi kontynuować. Taką długoterminową motywacją jest dla nich redukcja stresu, którą gwarantuje regularna aktywność fizyczna. Osoby starsze natomiast często zaczynają się ruszać ze względów zdrowotnych. Natomiast tym, co pozwala im kontynuować regularną aktywność fizyczną jest możliwość spotykania się przy tej okazji z przyjaciółmi, zawieranie nowych znajomości, czyli uzyskanie tego, czego niedostatek odczuwają.
Kobiety motywuje skutecznie poprawa jakości życia i samopoczucia, a mężczyzn względy zdrowotne, nawet bardziej odległe (może dlatego, że mężczyźni nie lubią głośno mówić o swoim samopoczuciu psychicznym). Wygląda więc na to, że traktujemy poważnie tylko to, co nas aktualnie interesuje, czego potrzebujemy tu i teraz. Dlatego najsilniejsza motywacją do ćwiczeń jest to, co możemy w zamian za nią uzyskać tu i teraz.

Wartość aktywności
Mnóstwo, o ile nie większość ludzi, zaczyna ćwiczyć ponieważ chcą schudnąć. Ale gdy tylko osiągną cel, albo gdy spadek wagi okaże się powolny i niesatysfakcjonujący, rezygnują z wysiłku fizycznego. A nawet niewielki spadek wagi przy regularnym ruchu daje wymierne efekty w postaci niższego tętna spoczynkowego, niższego ciśnienia krwi, lepszej kondycji i lepszego samopoczucia. Dlatego trzeba budować pozytywne nastawienie do ćwiczeń, a zmniejszać nacisk na konieczność schudnięcia. Rozczarowanie towarzyszące porażce w walce z nadwagą, a co za tym idzie spadek pewności siebie to prosta droga do zniechęcenia do podejmowania aktywności fizycznej i traktowania jej jako bezskutecznej, bezcelowej.

Zacznij więc się ruszać. Nie odkładaj tego, zacznij już dzisiaj. Niech to będzie na początek energiczny spacer lub przejażdżka na rowerze. Zobacz, jak się będziesz po nim czuć. Czego możesz się spodziewać? Przypływu energii, ulgi w stresie, uczucia lepszej produktywności, większego zaangażowania w to, co masz do zrobienia, a nawet (bez przesady!) uczucia szczęścia. To dlatego warto się ruszać. To dlatego niektórzy wstają wcześnie rano i idą biegać. Czerp z tego źródła tak często jak możesz, a szczupła sylwetka i zdrowie przyjdą same.

« fitness

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego