199 osób online (129 desktop_mac) (70 stay_primary_portrait)

Nadmiar wody może zaszkodzić

08.09.2014

Nadmiar wody może zaszkodzić

Ciągle słyszysz: pij dużo wody, a już na pewno nie mniej niż dwa litry dziennie. A jeśli ćwiczysz, musisz się nawadniać jeszcze bardziej. Tymczasem nadmiar wypitej wody może pozbawić cię życia...

Niedawno sportowe środowisko obiegła tragiczna wiadomość: dwóch zawodników studenckich klubów futbolowych w USA zmarło wskutek zbyt dużego nawodnienia organizmu. To dowód na to, że wypijanie zbyt dużej ilości wody czy napojów dla sportowców może zabić.

Zbyt duże nawodnienie fachowo nazywa się hiponatremią i polega na niedoborze sodu w organizmie. Stan ten pojawia się m.in. wtedy, gdy sportowiec pije wodę, czy napój sportowy nawet wtedy, gdy wcale nie chce mu się pić. Wypijanie zbyt dużej ilości płynu podczas wysiłku utrudnia organizmowi proces pozbywania się wody. Spada poziom sodu we krwi, komórki ciała wchłaniają wodę, co powoduje obrzęki, w tym obrzęk mózgu. Pierwszymi objawami hiponatremii są kurcze mięśni (potocznie nazywane skurczami), nudności, wymioty i dezorientacja. Może dojść też do utraty przytomności, a w skrajnym przypadku do śmierci.

Ile trzeba wypić, aby się zabić?
Jeden ze zmarłych sportowców wypił w dniu treningu ponad 7 litrów wody i ponad 7 litrów napojów dla sportowców. Po treningu wrócił do domu, stracił przytomność i zmarł po przewiezieniu do szpitala.
I nie był to odosobniony przypadek śmierci w wyniku hiponatremii - w USA w ciągu ostatnich lat zanotowano kilkanaście takich zdarzeń.
Dlaczego tak się dzieje? Wielu trenerów zachęca swoich podopiecznych do picia wody nawet wtedy, gdy wcale nie chce im się pić. Tymczasem nie powinno się pić na zapas.

Co zatem z odwodnieniem, którym się nas straszy?
Picie wody, czy napojów izotonicznych tylko wtedy, gdy chce ci się pić może prowadzić do niewielkiego odwodnienia organizmu, ale nie istnieje ryzyko, że w ten sposób sobie zaszkodzisz. Nigdy nie zanotowano wśród sportowców przypadków śmierci z odwodnienia, a skutki niewielkiego braku wody w orgnizmie dotąd nie zostały jasno określone. Tymczasem zdarzają się wypadki śmiertelne wynikające z nadmiaru wody w organizmie. To daje do myślenia!
Niewielkie odwodnienie zaczyna się dopiero wtedy, gdy z organizmu wyparuje przynajmniej 2% masy ciała osoby ćwiczącej. Zakładając, że mamy do czynienia z kobietą ważącą 60 kg oznacza to ubytek 1200 gramów (1,2 litra) wody. Zatem aby doprowadzić się do odwodnienia, trzeba wypocić dużo wody. Czy trenujesz tak intensywnie, by tyle wypocić?

W 2011 roku opublikowano wyniki badań, które jasno pokazały, że wśród rekreacyjnie biegających mieszkańców Chicago ponad jedna trzecia z nich wypija podczas biegu zbyt dużo płynów, a blisko 10% nich pije tyle, ile zdoła w siebie wlać.

Wygląda więc na to, że wielu amatorów aktywności fizycznej może przesadzać z ilością wypijanych płynów. Czy i ty do nich należysz?

Źródło: Loyola University Health System. "Drinking too much water can be fatal to athletes." ScienceDaily. ScienceDaily, 2 September 2014

« fitness

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego