251 osób online (163 desktop_mac) (88 stay_primary_portrait)

Ruch steruje genami

11.12.2014

Ruch steruje genami

Regularny trening wytrzymałościowy korzystnie wpływa na działanie genów odpowiedzialnych za metabolizm i kontrolowanie procesów zapalnych.

Tym razem nie amerykańscy, ale szwedzcy naukowcy z Karolinska Institutet przyczynili się do zbadania wpływu aktwyności fizycznej na ekspresję genów i działanie mięśni, dowodząc że długotrwały trening wytrzymałościowy wpływa na działanie genów.

Ale zacznijmy od podstawowych informacji:
W ludzkich genach zapisana jest informacja o wyglądzie, budowie i działaniu całego ciała. W nich znajduje się też informacja o skłonnościach do pewnych chorób. Jednak to, czy program zapisany w niektórych genach zostanie wcielony w życie (proces ten nosi nazwę ekspresji genów) zależy od czynników zewnętrznych, np. trybu życia. Czynniki te nazywa się epigenetycznymi.
Jednym z czynników epigenetycznych jest proces zwany metylacją. Jest to przyłączanie lub odłączanie grupy metylowej od cząsteczki DNA bez zmiany oryginalnej sekwencji DNA, czyli informacji w nim zawartej.
Genom to materiał genetyczny zawarty w podstawowym zestawie chromosomów i zawarty w jądrze komórkowym.

A teraz do rzeczy:
Szwedzcy naukowcy badali grupę 23 młodych osób (kobiet i mężczyzn), które przez trzy miesiące, cztery razy w tygodniu przez 45 minut pedałowały jedną nogą. Następnie zbadano mięśnie obu nóg, porównując zmiany jakie zaszły w trenowanych mięśniach w porównaniu do mięśni nogi niećwiczącej. Oceniano metabolizm mięśniowy, metylację 480 000 fragmentów DNA oraz aktywność 20 000 genów.
Stwierdzono, że w nodze trenowanej nastąpiła zwiększona metylacja 4 000 genów odpowiedzialnych m.in. za adaptację mięśni do wysiłku i ich metabolizm węglowodanów. Zmniejszoną metylację zaobserwowano w obrębie genów związanych z procesami zapalnymi.

Zatem mamy dowód na to, że trening wytrzymałościowy ma wpływ na tysiące fragmentów DNA, które odpowiadają za funkcjonowanie mięśni i ich zdrowie. Dowody te można wykorzystywać do poprawy zdrowia i zapobiegania wielu chorobom, w tym cukrzycy i chorobom serca, ale też do tego, by dbać o zachowanie sprawności mięśni do późnej starości.

Wszyscy, którzy regularnie biegają, jeżdżą na rowerze, pływają mają więc duże powody do radości!

 

Źródło: Maléne E Lindholm, Francesco Marabita, David Gomez-Cabrero, Helene Rundqvist, Tomas J Ekström, Jesper Tegnér, Carl Johan Sundberg. An integrative analysis reveals coordinated reprogramming of the epigenome and the transcriptome in human skeletal muscle after training. Epigenetics, 2014

« odchudzanie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego