200 osób online (130 desktop_mac) (70 stay_primary_portrait)

Weekendowe trenowanie

05.04.2013

Weekendowe trenowanie

Czasami, choćbyś nie wiadomo jak się starał, nie udaje ci się znaleźć w tygodniu czasu na wizyty w fitness klubie. Czy weekendowe aktywności mogą zastąpić treningi w tygodniu?

To zależy od tego, w jakiej jesteś formie. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu lub nadwagę, spalenie zalecanych 1000 kalorii w czasie jednej lub dwóch sesji ćwiczeń nie przyniesie dobrych efektów. By być zdrowszym i żyć dłużej, powinieneś spalić 1000 kcal w czasie 4-5 sesji treningowych w tygodniu. Dlaczego?

Ćwiczenia fizyczne przynoszą krótko- i długoterminowe efekty. Jednak te krótkoterminowe zwykle ściśle wpływają na te długoterminowe. Oto przykład: po szybkim spacerze natychmiast spada skurczowe ciśnienie krwi. Efekt ten jednak utrzymuje się dość krótko, bo tylko kilka godzin. Jeśli więc maszerujesz tylko raz w tygodniu (nieważne, ile trwa spacer – 20 minut, czy 2 godziny), to twoje serce korzysta na tym tylko raz na siedem dni. W związku z tym trudno w tej sytuacji liczyć na jakieś długoterminowe skutki wysiłku. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy maszeruje się codziennie – serce doznaje ulgi na wiele godzin tygodniowo.
Inny przykład: wysiłek fizyczny obniża poziom trójglicerydów we krwi na 24 godziny po zakończeniu ćwiczeń. Jeśli będziesz ćwiczyć codziennie, efekt ten zacznie się kumulować i już po czterech dnia aktywności, poziom trójglicerydów zauważalnie spadnie. Jeśli będziesz ruszać się tylko w weekend, nie będzie mogło być mowy o akumulacji krótkoterminowych skutków.

Naukowcy twierdzą, że właśnie dlatego ryzyko śmierci u osób ćwiczacych tylko w weekendy i spalajacy w czasie jednej lub dwóch sesji ćwiczeń 1000 kcal, jest podobna jak w przypadku osób spalających przez cały tydzień mniejszą liczbę kalorii.

 

Czyżby lepiej było wogóle zrezygnować z ćwiczeń, jeśli ma się do dyspozycji tylko weekendy? Nie.

Weekendowe zrywy mają sens, o ile jesteś zdrowy: masz prawidłową mase ciała, nie palisz, nie masz nadcisnienia, ani podwyższonego poziomu cholesterolu. Jeśli jesteś młody, masz duże szanse, że spełniasz te kryteria. Jednak z wiekiem coraz mniej ludzi zachowuje pełnię zdrowia.
Z badań naukowych wynika też, że osoby spalające 1000 kcal w czasie 4-5 sesji treningowych w tygodniu są lżejsze od osób, spalajacych tyle samo kalorii, ćwicząc 1-2 razy w tygodniu.

Wniosek: spróbuj znaleźć trochę czasu w tygodniu na przynajmniej jeden dodatkowy trening!

« fitness

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego