542 osoby online (352 desktop_mac) (190 stay_primary_portrait)

Dieta low FODMAP - reintrodukcja

15.02.2018

Dieta low FODMAP - reintrodukcja

Jesteś po 4-8 tygodniach fazy eliminacyjnej diety low FODMAP? Dolegliwości jelitowe które wcześniej spędzały ci sen z powiek ustały? W takim razie wreszcie nadszedł moment rozszerzania diety, a jak to zrobić dowiesz się z naszego artykułu.

Reintrodukcja – co to takiego?

Reintodukcja jest to czas po fazie eliminacyjnej, w którym wprowadza się produkty z dużą ilością FODMAP. Celem tego działania jest sprawdzenie reakcji organizmu, a przez to tolerancji na konkretne FODMAP. Faza ta trwa średnio 10 tygodni, czylitydzień na każdy produkt który zawiera dany FODMAP. Do przetestowania w tym czasie jest fruktoza, sorbitol, mannitol, laktoza (chyba, że jesteś na diecie roślinnej wówczas możesz ją pominąć), dwa rodzaje produktów zbożowych zawierających fruktany, dwa rodzaje warzyw również obfitujących w fruktany, fruktany z owoców i GOS (galaktooligosacharydy).

Po co rozszerzać dietę?

Faza I diety low FODMAP, czyli czas diety eliminacyjnej, jest okresem przejściowym. Dieta wykluczająca dużą grupę produktów spożywczych jest obarczona ryzykiem niedoborów pokarmowych, więc nie może być stosowana dłużej niż 8 tygodni. Poza tym dzięki reintrodukcji, osoby cierpiące na zespół jelita nadwrażliwego dowiadują się co potęguje u nich nieprzyjemne objawy IBS i ich menu jak i zdrowie na tym wiele zyskuje.

Czego mogę się spodziewać?

Z jednej strony jest to wyczekiwany czas, ponieważ wreszcie można powrócić do niedozwolonych w czasie diety eliminacyjnej pokarmów. Z drugiej strony niewiadomo jak zareaguje organizm. Może okazać się, że dany produktpowoduje bunt jelit oraz powrót znienawidzonych i już lekko zapomnianych objawów IBS. Wówczas należy wrócić na kilka dni do fazy eliminacyjnej przed testowaniem kolejnego FODMAP. Nie bądźmy jednak złej myśli. Może okazać się, że dana grupa produktów nie drażni jelit i zaraz po reintrodukcji będzie można ją włączyć na stałe do menu.

Jedz, notuj i kontroluj

Jest to ciekawy, ale i wymagający czas. Aby jak najlepiej poznać swój organizm należy prowadzić dzienniczek gdzie oprócz menu znajdą się obserwacje reakcji jelit na dany produkt. Takie notatki pozwolą na wykrycie wszelkich niuansów, które mogą być kluczowe w dalszym leczeniu dietetycznym.

Reintrodukcja krok po kroku

1. Aby prawidłowo sprawdzić tolerancję organizmu na dany FODMAP np. fruktozę należy wprowadzić produkt, który zawiera tylko ten jeden rodzaj FODMAP. Oznacza to, że dobry do testu fruktozy będzie np. miód ponieważ nie zawiera on innych FODMAP np. laktozy czy sorbitolu. Jabłko jest złym„testerem” ponieważ zawiera fruktozę i sorbitol, co mogłoby cię wprowadzić w błąd.

2. Każdy z FODMAP należy wprowadzać osobno, tak aby nie doszło do zafałszowania obserwacji. Najpierw produkt bogaty w fruktozę, potem sorbitol, następnie mannitol itd.

3. Każdy FODMAP należy testować przez tydzień, stosując trzy prowokacje w tym czasie i 4 dni diety z fazy eliminacyjnej. Pierwsza - mała ilość np. łyżeczka miodu (fruktoza), druga - średnia ilość np. 2 łyżeczki miodu i trzecia - duża ilość np. 3 łyżeczki w ciągu dnia każda do innego posiłku). Trzy dni prowokacji można ustawić tak aby następowały po sobie. Jeśli jelita nie „szalały” oznacza to, iż najprawdopodobniej dany FODMAP jest dla ciebie bezpieczny. Jeśli jednak objawy IBS się zaostrzyły, przerwij prowokację i powróć do fazy eliminacyjnej i zacznij testować inny FODMAP od poniedziałku.

4. Pamiętaj aby po każdych trzech prowokacjach danym FODMAP stosować 2-3 dni ścisłej diety wg zasad fazy eliminacyjnej. Jest to czas niezbędny aby wyciszyć organizm i przygotować na nowy rodzaj FODMAP. Jeśli ostatni FODMAP zaostrzył objawy ZJD, przedłuż fazę eliminacyjną o kolejne dni tak, aby przed kolejną próbą twój organizm miał minimum 2 dni wyciszenia, czyli stanu bez symptomów IBS.

5. Niezależnie czy sprawdzony już FODMAP ci służy czy nie, NIE JEDZ GO do końca fazy reintrodukcji. Mogłoby to zafałszować kolejne obserwacje. Spokojnie, odbijesz sobie później :)

6. Nie spożywaj podczas testów zbyt dużych porcji FODMAP. W praktyce oznacza to, że nie powinieneś jeść więcej danego produktu niż zrobiłbyś to na co dzień. Nigdy nie jadłeś więcej niż łyżka stołowa miodu na raz? W takim  razie podczas testu też nie przekraczaj tej porcji.

Mam nadzieję, że dzięki powyższym instrukcjom, wdrożenie drugiej fazy diety low FODMAPw życie będzie dla ciebie łatwiejsze. Pamiętaj, aby nie zniechęcać się i być cierpliwym. Dieta low FODMAP nie jest sposobem żywienia na całe życie. Jest to narzędzie pomocne w wykryciu produktów które szkodzą twojemu organizmowi, co przekłada się na lepszy komfort życia w przyszłości. 

 

autor: mgr Marta Wojda

dietetyk Lionfitness

Osobom pragnącym pogłębić swoją wiedzę z zakresu diety low FODMAP polecam lekturę naszych pozostałych artykułów z tej tematyki oraz bloga FODMAP po polsku.

https://lionfitness.pl/artykuly,21,fodmap-a-zespol-jelita-drazliwego,1587.chtm

https://lionfitness.pl/artykuly,21,dieta-low-fodmap---faza-eliminacyjna,1589.chtm

https://lionfitness.pl/artykuly,21,dieta-low-fodmap---co-jesc-i-w-jakich-ilosciach,1590.chtm

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego