547 osób online (355 desktop_mac) (192 stay_primary_portrait)

Dieta śródziemnomorska, a praca mózgu - najnowsze doniesienia!

11.01.2017

Dieta śródziemnomorska, a praca mózgu - najnowsze doniesienia!

Wraz z wiekiem mózg zmienia strukturę oraz zmniejsza swoją objętość. Jest to naturalny proces zawiązany ze starzeniem organizmu. Nasuwa się jednak pytanie, czy istnieje sposób na zahamowanie lub chociaż spowolnienie tego procesu?

 

Nowe badania opublikowane 4 stycznia br. w czasopiśmie medycznym American Academy of Neurology, sugerują że dieta śródziemnomorska może korzystnie wpływać na objętość mózgu. Osoby w podeszłym wieku, które stosowały dietę śródziemnomorską przez 3 lata zachowały większą objętość mózgu w porównaniu do osób które nie przestrzegały takich zaleceń.

W badaniu M.Luciano i wsp., zebrano informację na temat nawyków żywieniowych 967 osób w wieku ok. 70 lat, u których nie było oznak demencji. U 562 ankietowanych po trzech latach wykonano rezonans magnetyczny mózgu, który dał obraz całkowitej objętości mózgu, objętość istoty szarej i grubość kory mózgowej. Z tej grupy 401 osób wróciło po trzech latach na ponowny rezonans magnetyczny. Porównano pomiary i skorelowano je z danymi dotyczącymi przestrzegania założeń żywieniowych charakterystycznych dla diety śródziemnomorskiej.

Badanie wykazało, że u osób których dieta odbiegała od diety śródziemnomorskiej w większym stopniu, w ciągu 3 lat zaobserwowano znaczniejsze zmniejszenie całkowitej objętości mózgu w porównaniu z pozostałymi badanymi. Należy zaznaczyć, iż podczas interpretacji wyników wzięto pod uwagę zmienność związaną z innymi czynnikami mającymi wpływ na mózg, tj. wiek, wykształcenie, cukrzycę i nadciśnienie.


Wyniki badania i jego wnioski, są tym bardziej ciekawe, iż nie wykazały wpływu większego spożycia ryb na rzecz mięsa czerwonego czy białego na lepsze funkcjonowanie mózgu o czym mówią starsze publikacje. M. Luciano skomentował to w następujący sposób: "Jest możliwe, że inne składniki diety śródziemnomorskiej są odpowiedzialne za ten związek, albo powoduje to całokształt diety". Autor badania sugeruje, że dieta może zapewnić długotrwałą ochronę dla mózgu, jednak potrzebne są dalsze badania w tym kierunku dla potwierdzenia tych wniosków.

Dieta śródziemnomorska zawiera duże ilości owoców, warzyw, oliwy z oliwek, fasoli, ziaren zbóż, takich jak pszenica i ryż, umiarkowane ilości ryb, nabiał, natomiast ogranicza czerwone mięso i drób. Niezależnie od wpływu na mózgu, wiemy że produkty spożywcze które zawiera mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, sprzyja zachowaniu zdrowia, a w połączeniu z aktywnością fizyczną pomoże w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Model diety Vege dostępny na naszej platformie jest zgodny z założeniami diety śródziemnomorskiej, a dodatkowo całkowicie wyklucza mięso co może dać jeszcze lepsze efekty w osiągnięciu zdrowia. Dlatego też zachęcamy do wypróbowania tego rodzaju diety i wspólnego dbania o zdrowie nie tylko mózgu ale i całego ciała.

 

mgr Marta Wojda

dietetyk Lionfitness

źródło: Michelle Luciano, Janie Corley, Simon R. Cox. Mediterranean-type diet and brain structural change from 73 to 76 years in a Scottish cohort. Neurology, 2017.

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego