549 osób online (357 desktop_mac) (192 stay_primary_portrait)

Lek przeciw otyłości znajduje się w skórce jabłka!

09.07.2012

Lek przeciw otyłości znajduje się w skórce jabłka!

Naukowcy udowodnili, że naturalna substancja zawarta w skórce jabłek zapobiega otyłości i wielu niekorzystnym skutkom, będącym jej wynikiem.

W skórkach jabłek znajduje się kwas ursolowy, który ma wyjątkowy wpływ na metabolizm i zdrowie. Już wcześniej stwierdzono, że u kwas ursolowy powoduje u zdrowych myszy wzrost masy i siły mięśni. W najnowszych badaniach sprawdzano wpływ tej substancji na organizmy myszy będących na diecie wysokotłuszczowej. Przy okazji tych badań stwierdzono, że poza wcześniej już znanym działaniem, kwas ursolowy zapobiega otyłości oraz cukrzycy i stłuszczeniu wątroby, które są skutkami otyłości. Wzrost masy mięśniowej sprzyja wydatkowaniu większej liczby kalorii, a więc spowalnia tycie. Zatem naukowcy nie byli zaskoczeni tym, że kwas ursolowy zapobiega otyłości. Jednak to, co zupełnie zaskoczyło naukowców to fakt, że kwas ursolowy zwiększa ilość brązowego tłuszczu, który także jest odpowiedzialny za spalanie kalorii, za więc ma działanie zapobiegające otyłości.

Do niedawna naukowcy wierzyli, że tylko dzieci mają w swoim ciele brązowy tłuszcz, który z czasem zanika, pozostając w organizmie dorosłego człowieka w niewielkiej ilości w okolicy karku i między łopatkami. Wiadomo także, że brązowy tłuszcz pomaga zachować prawidłowy poziom cukru i lipidów we krwi, przez co zapobiega cukrzycy.

Badania
Naukowcy przez kilka tygodni badali myszy będące na wysokotłuszczowej diecie. Połowie myszy wraz z pożywieniem podawano kwas ursolowy. Obie grupy myszy były tak samo aktywne. Stwierdzono, że zwierzęta przyjmujące kwas ursolowy jadły więcej niż myszy, których pokarm był pozbawiony tej substancji. Mimo to, gryzonie, które przyjmowały kwas ursolowy, przybrały mniej na wadze niż zwierzęta z grupy kontrolnej! Stwierdzono też u nich bardzo niewielki wzrost poziomu cukru we krwi (niewiele powyżej normy) i odkryto, że przybieranie na wadze nie spowodowało u nich stłuszczenia wątroby, które dotyka jednego na pięciu dorosłych Amerykanów. Następnie odkryto, że myszy przyjmujące kwas ursolowy miały większą masę mięśniową, wykazywały się lepszą kondycją i miały więcej brązowego tłuszczu. Także ilość wydatkowanej energii w ich przypadku była wyższa, co tłumaczy wolniejsze przybieranie na wadze.
Stąd wniosek, że wywołane działaniem kwasu ursolowego zwiększenie ilości brązowej tkanki tłuszczowej oraz masy mięśniowej i związane z tym zwiększenie ilości wydatkowanej energii przyczyniło się do spowolnienia tycia wywołanego tłustą dietą oraz do zapobiegnięcia stanom przedcukrzycowym i stłuszczeniu wątroby. Choć wyniki tych badań są obiecujące, naukowcy przyznają, że nie wiedzą, czy kwas ursolowy zdoła zwiększyć ilość brązowego tłuszczu u myszy zdrowych lub u ludzi. Aby to stwierdzić, potrzebne są dalsze badania.

Badania opublikowano 20 lipca w PloS ONE. Autor badań: Christopher Adams. Badania sponsorowane przez: Fraternal Order of Eagles Diabetes Research Center na University of Iowa, National Institute of Arthritis and Muscosceletal and Skin Disease of the National Institutes of Health, Department of Veterans Affairs, and the University of Iowa Research Foundation.

Co to jest kwas ursolowy (z Wikipedii)
Kwas ursolowy występuje powszechnie u roślin klasy dwuliściennych, we wszystkich częściach rośliny, to jest w korzeniu, łodydze, liściach, kwiatach, owocach i nasionach.
Wykazuje liczne właściwości farmakologiczne, takie jak działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, grzybo- i pierwotniakobójcze, przeciwbólowe, przeciwnowotworowe, oraz przeciwcukrzycowe, moduluje także funkcjonowanie układu immunologicznego i krwionośnego, zmniejsza stężenie cholesterolu w surowicy krwi.

« odchudzanie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego