103 osoby online (67 desktop_mac) (36 stay_primary_portrait)

Osiem Lionokroków w Nowym Roku

05.01.2017

Osiem Lionokroków w Nowym Roku

Już w sylwestrową noc, większość z nas, wyznacza sobie cele, które pragnie osiągnąć w nowym roku. Marzenia te dotyczą często rzucenia palenia czy zdobycia upragnionego 10 kilometra w porannym joggingu. Mnogość naszych postanowień często sprawia, że nasz zapał spala się na panewce. Jak temu zapobiec? Co możesz zrobić już dziś, by zdrowe nawyki stały się częścią Twojej codzienności?

  1. Pij codziennie wodę. Woda najlepiej nawadnia organizm, działa korzystanie na stan skóry, poprawia pracę układu krążenia i pokarmowego. Jeśli Twoim celem jest zrzucenie zbędnym kilogramów, woda to jeden z niezbędnych elementów w tym procesie. Gdy czujesz zmęczenie w ciągu dnia, prawdopodobnie związane jest to z odwodnieniem. Nie lubisz smaku czystej wody? Śmiało dodaj do niej plaster świeżej cytryny, pomarańczy czy liść mięty – gwarantuję, iż orzeźwiający smak przypadnie Ci do gustu.
  2. Wyeliminuj z jadłospisu przetworzone produkty. Napoje, soki, płatki śniadaniowe a przede wszystkim słodycze i ciasta to główne źródło cukrów w naszej diecie. Poszukaj ich zdrowych zamienników. Wystarczy, że będziesz z uwagą śledzić etykiety produktów. Gdy na pierwszym miejscu znajduje się cukier – koniecznie rozejrzyj się za innym produktem. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale bogactwo składników odżywczych oraz naturalnej słodyczy mieści się w świeżych i suszonych owocach. Samodzielnie przygotowane łakocie, np. z płatków owsianych i żurawiny są znacznie lepszym rozwiązaniem niż baton czy cukierek. Z kolei miażdżycorodne tłuszcze nasycone, występujące głównie w tłustym mięsie i nabiale zastąp ich chudszymi a zarazem zdrowszymi zamiennikami.
  3. Wybieraj tylko zdrowe przekąski. Przykładem niskokalorycznych i zdrowych przegryzek są warzywa – marchew, papryka, kalarepa – pokrojone w słupki czy krążki. Orzechy i owoce suszone, są zdrowe, ale także kaloryczne. W ramach przekąski najlepiej zjadać nie więcej niż garść takich łakoci.
  4. Zaplanuj swój tygodniowy jadłospis. Dzięki temu staniesz się świadomym konsumentem i robiąc zakupy kupisz to, czego faktycznie potrzebujesz. Pomoże Ci to uniknąć szybkich, często niezdrowych wyborów żywieniowych. Od Ciebie zależy czy osiągniesz zdrowie a więc nie czekaj i już dziś stwórz listę potrzebnych produktów.
  5. Lunchbox przygotuj dzień wcześniej. Wykorzystaj wieczór na zaplanowanie, przygotowanie i zapakowanie lunchu do pracy.  Dzięki temu będziesz świadomie kontrolował każdego dnia, co dostarczasz swojemu organizmowi.
  6. Gotuj podwójnie, ale jedz za jednego. Kiedy przygotowujesz obiad, zwłaszcza w weekendy, gdy zazwyczaj jest więcej czasu, ugotuj dwie porcje dania i jedną z nich zjedz a drugą zamroź. Dzięki temu zyskasz czas, który możesz wykorzystać na trening i bez zbędnego wysiłku będzie na Ciebie czekała smaczna i pożywna kolacja kolejnego dnia.
  7. Sport każdego dnia. Ciężko Ci zimą wyjść spod ciepłego kocyka? Nie tędy droga. Wybierz się z Twoją połówką czy przyjaciółmi na 20 minutowy spacer, łyżwy czy inną aktywność. Już 10 - minutowe ćwiczenia wykonywane regularnie, dodadzą Ci energii i wpłyną pozytywnie na Twoją sprawność, zdrowie i kondycję. Dodatkowym atutem wspólnie spędzonego aktywnie czasu, będzie zacieśnienie waszych relacji.
  8. Sen to zdrowie. Gdy jesteśmy wyspani, potrafimy pracować na pełnych obrotach, myślimy kreatywnie i pełni entuzjazmu. Natomiast, kiedy przytłacza nas zmęczenie, jedyne, o czym myślimy to by położyć się do łóżka. Ponadto niewystarczająca ilość snu zwiększa podatność na choroby. Spróbuj codziennie położyć się o 15 minut wcześniej. Będziesz zaskoczony, jak szybko poprawi się Twoje samopoczucie.

Wprowadzenie powyższych zasad, a nawet jednej z nich bez dwóch zdań zaprocentuje zdrowszą przyszłością. By wejść w nowy rok pewnym krokiem, postaraj się już dziś ustalić swoje priorytety i dążyć do nich z zapałem i wytrwałością. Powodzenia!

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego