205 osób online (133 desktop_mac) (72 stay_primary_portrait)

Resztkowe przepisy dla każdego

25.04.2016

Resztkowe przepisy dla każdego

Marnowanie jedzenia to ogromny problem nie tylko na świecie, ale i w naszych własnych gospodarstwach domowych. Często w naszych lodówce przechowujemy resztki produktów spożywczych, które nie zostały zjedzone. Najprawdopodobniej grozi im kosz na śmieci. Czy da się wykorzystać kreatywnie resztki żywności? Co właściwie można z nich przygotować?

 

Wydawać by się mogło, że resztki jedzenia, zalegające w naszych domach, nie nadają się już do spożycia. Ugotowane ziemniaki z drugiego dania, makaron z zupy, suche kromki chleba, plasterki serów, kawałki warzyw, otwarte puszki konserwowych warzyw i owoców – to najbardziej popularne rodzaje „resztkowych” produktów, z którymi nie zawsze wiemy co zrobić i jak przywrócić im „drugie życie”, by uniknąć zmarnowania.

Wszystko zależy od naszej kreatywności i faktycznej chęci zużycia tych produktów. Przepisów z resztkami jest naprawdę mnóstwo! Najbardziej plastycznymi przepisami, dzięki który możemy wykorzystać zalegające jedzenie są wszelkiego rodzaju zapiekanki, placki i sałatki. Tak naprawdę można do nich dodać wszystko!

Ważne jest nabycie nawyku regularnego przeglądania produktów spożywczych, znajdujących się w lodówce i ocenę pozostałych resztek. W ten sposób nie tylko unikniemy możliwości zmarnowania żywności, ale również zaoszczędzimy własne pieniądze!

Spróbujcie coś z naszych propozycji J:

 

1. Tosty a’la francuskie

Składniki:

- czerstwe pieczywo - ok.4 kromki

- jajko kurze klasy 0 lub 1 - 1 sztuka

- mleko krowie lub roślinne - 150ml

- pieprz, sól

- ulubione suszone zioła

- szczypiorek, kiełki, dowolne warzywa

Wykonanie:

1. Jajko rozbić i umieścić w miseczce. Dolać do jajka mleko, doprawić solą, pieprzem i ziołami. Roztrzepać porządnie widelcem.         
2. Maczać kromki pieczywa, obracając z obydwu stron tak aby całe były przesiąknięte. Nie mogą jednak się rozpadać. Im bardziej czerstwe pieczywo tym dłużej musi leżeć w „zalewie”.       
3. Pieczywo smażyć na suchej rozgrzanej patelni aż będzie rumiane. Jeść ze szczypiorkiem, kiełkami lub sałatką z dowolnych warzyw, jakie mamy w lodówce.

 

2. Placki ziemniaczane

Składniki

- 1/2 kg ugotowanych ziemniaków

- 1 jajko klasy 0 lub 1

- 3-4 łyż mąki pszennej pełnoziarnistej

- 1 łyżka mąki ziemniaczanej

- 2-3 łyżki mleka 1,5%

- sól, pieprz, papryka słodka i ostra, gałka muszkatołowa

- olej rzepakowy rafinowany

- dodatki – produkty zalegające w lodówce, np: warzywa pokrojone w kostkę, ser starty na tarce, warzywa konserwowe

Wykonanie:

1. Ziemniaki przepuścić przez praskę/maszynkę, dodać pozostałe składniki, wymieszać dokładnie. 
2. Łyżką nakładać porcje masy ziemniaczanej na rozgrzany olej (masa jest gęsta więc należy ją "ugnieść" na patelni formując placuszki) i smażyć na złoto z obu stron.

 

3. Zapiekanka z ryżu, ryby i warzyw

Składniki:

- ryż naturalny (lub kasza) – ok 200g

- 2 pory (tylko biała część)

- 2 papryki kolorowe

- ryba bez ości – filety, np. miruna, dorsz, mintaj - 2 duże filety

- jogurt naturalny ok 100ml

- ser żółty

- sok z cytryny, sos sojowy

Wykonanie:

1. Ryż ugotować w osolonej wodzie. Pora i paprykę umyć, oczyścić i pokroić na małe kawałki. Ser żółty zetrzeć na tarce.               
2. Rybę umyć, skropić sokiem z cytryny, oprószyć solą i pieprzem, polać oliwą i ugotować na parze. Pokroić na małe kawałki.              
3. Rozgrzać patelnię z niewielką ilością oleju i poddusić na niej pora z papryką. W razie potrzeby podlać wodą, by lekko zmiękły. Po tym czasie dolać śmietanę, podgrzać, przyprawić sosem sojowym.              
4. W duże naczynie żaroodporne ułożyć kolejno: ryż, rybę, warzywa i posypać serem. Zakryć pokrywkę i zapiekać ok 20-30 minut w temperaturze 180 stopni. Zapiekać ok 20 minut pod folią lub przykrywką.

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego